İş Yerinde Kavga Eden Personel

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında HüseyinK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar;

  İki gündür çalıştığım fabrikada kavga eden grup var...
  Patronlarla konuşup işten çıkarmak istediğimi söyledim ve onay aldım..
  Ancak yasal olarak hangi maddeye dayandıracağım bunu iş kanununda cevabını bulamadım..

  Yardımcı olabilirmisiniz?

  Herkese iyi çalışmalar dilerim..


   
  yakuperginn bu yazıya teşekkür etti.
 2. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  İş kanunu 25.madde II. fıkranın d bendine göre iş akdi feshedilebilir......

   
 3. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  İşyerinde kavga ederek iş huzurunu bozmak bence her yerde feshin bozulması için yeterlidir. Ancak bazı işyerlerinde iç disiplin yönetmeliği olur, orada siz kavgayı tanımlarsınız, insanları bir olay oldu diye işten atmazsınız, önce kınama, sonra uyarı olmadı feshin iptali gibi uygulamalar da var. Bir insanı işten atmadan önce biraz düşünmek lazım, şans vermek lazım derim.

     

   
  TUNAHAN, Nuran AYDEMİR ve Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
 4. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  İŞVERENİN HAKLI NEDENLE DERHAL FESİH HAKKI
  Madde 25 - Süresi belirli olsun veya olmasın işveren, aşağıda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir:
  I- Sağlık sebepleri:
  a) İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa veya sakatlığa uğraması halinde, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi.
  b) İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulunca saptanması durumunda.
  (a) alt bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez.
  II- Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:
  a) İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek, yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması.
  b) İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarfetmesi veya davranışlarda bulunması, yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnadlarda bulunması.
  c) İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması.
  d) İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması veya 84 üncü maddeye aykırı hareket etmesi.
  e) İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.
  f) İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi.
  g) İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.
  h) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.
  ı) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.
  III- Zorlayıcı sebepler:
  İşçiyi işyerinde bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan zorlayıcı bir sebebin ortaya çıkması.
  IV- İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlığın 17 nci maddedeki bildirim süresini aşması.
  İşçi feshin yukarıdaki bentlerde öngörülen sebeplere uygun olmadığı iddiası ile 18, 20 ve 21 inci madde hükümleri çerçevesinde yargı yoluna başvurabilir.

   
  TUNAHAN, Nuran AYDEMİR ve HüseyinK bu yazıya teşekkür etti.
 5. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Okan beye katılıyorum, önce uyarın derim bende...Herkesin bir ailesi var, sorunu öğrenip çözümüne yardımcı olmaya çalışın, belki haklı oldukları bir durum vardır... bazen öfkeyle kalkıp zararla oturabiliyor insan... sorunun temeline inin, siz üstünüze düşeni yapın.. durum değişmiyorsa da gereğini yaparsınz.

     

   
 6. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  örnek tutanaklar(önce işçinin hatalı davranışları için tutanak tutulmalı ve savunması alınmalıdır,uyarılmalı son olarak ta işine son verilmesi gündeme gelmelidir.

   

  Ekli Dosyalar:

  ozanulger, babacann, gıdamühendisi ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Firmamızın iç disiplin yönetmeliği var ve uyarı,ihtar,tutanaklar falan hep ona göre dolduruyorum..
  Dediğiniz şekilde bende normalde adamı kazanmaktan yanayımdır,ancak kavga biraz büyük bir kavga olunca son çare olarak işten çıkarılmalarını uygun gördüm..
  Ama ilgili maddeyi bulamamıştım.. ( Aslında bulmuşumda,o madde işçinin işverenin ailesine diye başlıyınca sonunu okumamıştım,tamamını okusak sorun baştan hallolacakmış )
   
 8. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  :mustafa: işletme körlüğü :p:D   
 9. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  kavga eden personele taviz vermeyin. derhal iki tarafta işten çıkarılmalı. aksi halde diğer işçiler tarafından "bak kavga etti adamlar işten bile çıkarmadılar, çok disiplinsiz bir yer" anlayışı olur. kavgada asla taviz olmamalı. kavga eden kişi, ekmeğine saygı duymuyordur.

  diğer olaylarda işçiyi kazanma yoluna gidilebilir.

     

   
  hamlet ve HüseyinK bu yazıya teşekkür etti.
 10. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Nurdan Hanım kapmışsız hemen :)   
  Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
 11. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba
  kavgaya karışanların savunmaları alınıp ,kendilerini dinlemek önemli,bundan sonra bu tür kavgaların ortaya çıkarılması için kök nedeni bulup düzeltici faliyet gerçekleştirmeli,ayrıca işyerinde kavga,dedikodu ,huzursuzluk demek işlerin azlığını gösterir.kişiler boş kalmazsa kavga etmeye de zaman bulamazlar.herşeyi başı iletişim kanallarını açık tutup insanları dinlemek lazım.adaletsiz bir karar verilip suçsuz olan işten atılırsa tüm personel üzerinde olumsuz etki yaratacaktır.   
 12. the abolene

  the abolene TÜİSAG Üyesi

  çalışan işçiler işten çıkartılmış fakat ücretlerini almadıkları için ücretlerini alana kadar şantiyeden çıkmayacaklarını söylüyorlar bu durumda nasıl bir tutanak tutmalıyız.Çalışan ekip sigortasız şantiye içerisinde beklemektedirler.

   
 13. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi

  Patrona söyle, tüm haklarını versin işçilerin, tutanağa gerek kalmaz ..! Adamları hem işten at, hem de ücretlerini ödeme, bu kafalar, bu düzen nasıl sağlayacak işçinin güvenliğini?
   
 14. sas

  sas TÜİSAG Üyesi

  Disiplin kurulunda kavga eden çalışanlar dinlenir, her ikiside haksız ve olay şiddeti büyük ise iş akdi fesh edilir. Sonuçta hepimiz bir çalışan olduğumuz için, örnek olarak 10 sene işyerinde emeği olan ve tek bir hatasında (hırsızlık, işveren malına kasti olarak zarar verme, sarkıntılık gibi nahoş durumlar hariç) tazminatsız olarak işten atılması vicdani açıdan da doğru bulmuyorum. Sonuçta oda mahkemede hakkını aramaya çalışacaktır.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. is yerinde olay tut

Yandex.Metrica