İş Sağlığı Ve Güvenliği Tespit Ve Öneri Defteri

rapunzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tesbit ve öneri defterlerine önerileri yazdıktan sonra, idare tarafından d
üzeltildiğindede yine deftere yazmalımıyız. veya defter nasıl tutulacak. Açıklayabilecek olanlar yazabilirmi acaba. rica etsem.

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşın sorduğu; ben bir uygunsuzluk yazdım. İşletme bunu giderdi, ben giderilmiştir diye yazmalı mıyım, aksiyon kapatma gibi. - diye anladım. Bu yapılabilir, yapıyoruz. Ör: x mekandaki aydınlatma eksikleri giderilmeli / x mekandaki uygunsuzluk giderilmiştir.

Onun dışında defterde karalama çizme eksik sayfa vb bulunmamalı. Bir yanlış olduysa üstünü çizip devam edilmeli yoksa işler çok terse dönebilir.

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
üzeltildiğindede yine deftere yazmalımıyız. veya defter nasıl tutulacak. Açıklayabilecek olanlar yazabilirmi acaba. rica etsem.
Merhaba,
tabi ki yazılabilir. Şöyle ki; deftere önce sahadaki gözlemimi tespit olarak yazar sonrada önerimi yazarım verebiliyorsam termin veririm. Uygunsuzluk giderildiğinde de kapatma der şu tarihli yapılan şu tespit ............ tarafından giderilmiştir derim. Söz gelimi sahanın bir noktasında çalışacak işçilerimin üzerine erimiş metal sıçrama riski bulunuyorsa önce sahayı belirterek tespit yapar. Sonrada Isı, Alev ve Metal sıçramalarının potansiyel risklerine karşı EN 11612 koruyucu giysi kullanması önerilir derim. Kıyafet temin edildikten sonra şu tarihli uygunsuzluk giderilmiştir diye kapatma yaparım. Yani işverenin yapmadığı kadar yaptığını da yazarım.

HASAN YAVAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tesbit değil hocam TESPİT

Emre Gokbudak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ONAYLI DEFTER
Fiziki özelliklerinin mevzuatla belirlenmiş olması,
İŞKUR veya noterce her sayfasının mühürlenerek onaylanıyor olması,
özellikleriyle diğer iş sağlığı ve güvenliği belge türlerine nazaran ayrıcalıklı bir belgedir.
İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi onaylı deftere;
- Görevlendirildikleri işyerinde yaptıkları çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri,
- Mevzuatta belirtilen görevlerine ait faaliyetlerini,
- Birlikte yaptıkları çalışmaları,
- Gerekli gördükleri hususları
yazarlar.

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar bu defter doldurma olayında tecrübeyle sabit bi konuyu öncelikle dile getirmek isterim.Birincisi ,defter asıl amacından uzaklaşıp kuru kalabalıkla dolmaması gerekir, defterin hem sonradan gelen başka bi İG uzmanı tarafından hem de işveren tarafından takibi ,geçmişe yönelik yapılacak incelemeleri falan zorlaşabilir.Örnek vermek gerekirse ben kendi işyerimde 5 yılda üçüncü defteri dolduruyorum ve bugünkü tespit ve önerileri yazarken geçmiş yıllardaki tespitlere tekrar göz atıyorum ve 3-4 yıldan beri halledemediğimiz bazı sorunları işverenle değerlendiriyoruz,benim çalıştığım 6. işveren vekili ve her seferinde işveren vekili değiştiğinde ben üç defteri de önüne koyup incelemesini istiyorum.Defterlerde ne kadar kısa ve öz ifadeler yer alırsa ve gereksiz açıklamalara yer verilmezse defter de o derece rahat takip ediliyor ,bi de düşünsenize İG uzmanının da 5-6 defa değiştiğini.Ben bazan alt işverenlerimizin İG uzmanlarının doldurdukları defterlere bakıyorum,1 yılda 4 tane İG uzmanı değişmiş,2 farklı OSGB hizmet vermiş,mesela mutfak personeli alt işveren personeli ve güvenlikçiler de başka bi alt işveren personeli ve 4 yılda 4 güvenlik firması değişmiş ,muffak personelinin işvereni de 4 defa değişmiş.Personeller ise yıllardır aynı personel ve aynı çalışma ortamında yıllardır çalışıyorlar.Bu kadar hengame içerisinde en önemli yazılı evrak defter arkadaşlar ,orada çalışan personelin güvenliği ve sağlığı ile alakalı tüm tespitleri ve bunların giderilmesine yönelik önerileri sürekli olarak gündemde tutacak yegane belgeler.İkincisi diyeceğim asıl konuya geldim şimdi,arkadaşlardan bazıları yapılan işler falan da yazılabilir demiş,kapama yapılabilir falan demiş,tabi her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır ama şimdi ben defterin ismini burada tekrar belirtmek istiyorum, İSG TESPİT VE ÖNERİ DEFTERİ,tespit ve öneri diyorsa defterde tespit ve öneriler yazılacak,yani bu defter işverene sahada düzeltmesi gereken şeyleri ve nasıl düzelteceği ile alakalı tavsiyelerimizi ilettiğimiz yegane ,tek ,biricik yazılı,imzalı ve kanunla koyulan ve korunan değerli bir evrak.Bu defter işverene sunulan ve sahada yapılan şeyleri anlatan bir rapor değil,yapılanları yazmak ya da sahadaki İG çalışmalarını anlatmak isteyen arkadaşlar varsa da bunları ayrı bir çalışma raporu şeklinde hazırlayıp işverenlerine sunabilirler tabi,kendilerine kontrol listeleri hazırlayıp yapılan yapılmayan işlerin takibini kolayca yapabilirler ,bunları zaten yapmak da gerekir,Risk analizlerinde rahatlıkla kapama yapıp risk skorunun minimize edildiğini gösterebilirler.Ama lütfen şu deftere biraz dikkat edelim arkadaşlar,gereksiz bilgilerle doldurmayalım,lütfen defterde sadece TESPİT VE ÖNERİLER olsun .En azından benim görüşüm bu yönde diyeyim ve kapatayım.

Emre Gokbudak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bu defter doldurma olayında tecrübeyle sabit bi konuyu öncelikle dile getirmek isterim.Birincisi ,defter asıl amacından uzaklaşıp kuru kalabalıkla dolmaması gerekir, defterin hem sonradan gelen başka bi İG uzmanı tarafından hem de işveren tarafından takibi ,geçmişe yönelik yapılacak incelemeleri falan zorlaşabilir.Örnek vermek gerekirse ben kendi işyerimde 5 yılda üçüncü defteri dolduruyorum ve bugünkü tespit ve önerileri yazarken geçmiş yıllardaki tespitlere tekrar göz atıyorum ve 3-4 yıldan beri halledemediğimiz bazı sorunları işverenle değerlendiriyoruz,benim çalıştığım 6. işveren vekili ve her seferinde işveren vekili değiştiğinde ben üç defteri de önüne koyup incelemesini istiyorum.Defterlerde ne kadar kısa ve öz ifadeler yer alırsa ve gereksiz açıklamalara yer verilmezse defter de o derece rahat takip ediliyor ,bi de düşünsenize İG uzmanının da 5-6 defa değiştiğini.Ben bazan alt işverenlerimizin İG uzmanlarının doldurdukları defterlere bakıyorum,1 yılda 4 tane İG uzmanı değişmiş,2 farklı OSGB hizmet vermiş,mesela mutfak personeli alt işveren personeli ve güvenlikçiler de başka bi alt işveren personeli ve 4 yılda 4 güvenlik firması değişmiş ,muffak personelinin işvereni de 4 defa değişmiş.Personeller ise yıllardır aynı personel ve aynı çalışma ortamında yıllardır çalışıyorlar.Bu kadar hengame içerisinde en önemli yazılı evrak defter arkadaşlar ,orada çalışan personelin güvenliği ve sağlığı ile alakalı tüm tespitleri ve bunların giderilmesine yönelik önerileri sürekli olarak gündemde tutacak yegane belgeler.İkincisi diyeceğim asıl konuya geldim şimdi,arkadaşlardan bazıları yapılan işler falan da yazılabilir demiş,kapama yapılabilir falan demiş,tabi her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır ama şimdi ben defterin ismini burada tekrar belirtmek istiyorum, İSG TESPİT VE ÖNERİ DEFTERİ,tespit ve öneri diyorsa defterde tespit ve öneriler yazılacak,yani bu defter işverene sahada düzeltmesi gereken şeyleri ve nasıl düzelteceği ile alakalı tavsiyelerimizi ilettiğimiz yegane ,tek ,biricik yazılı,imzalı ve kanunla koyulan ve korunan değerli bir evrak.Bu defter işverene sunulan ve sahada yapılan şeyleri anlatan bir rapor değil,yapılanları yazmak ya da sahadaki İG çalışmalarını anlatmak isteyen arkadaşlar varsa da bunları ayrı bir çalışma raporu şeklinde hazırlayıp işverenlerine sunabilirler tabi,kendilerine kontrol listeleri hazırlayıp yapılan yapılmayan işlerin takibini kolayca yapabilirler ,bunları zaten yapmak da gerekir,Risk analizlerinde rahatlıkla kapama yapıp risk skorunun minimize edildiğini gösterebilirler.Ama lütfen şu deftere biraz dikkat edelim arkadaşlar,gereksiz bilgilerle doldurmayalım,lütfen defterde sadece TESPİT VE ÖNERİLER olsun .En azından benim görüşüm bu yönde diyeyim ve kapatayım.
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ 4. maddesinin e fıkrasında tanımlanmış
e) Onaylı defter: İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan tespit ve tavsiyeler ile gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde düzenlenmiş her işyeri için tek olan defteri,

experience

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ 4. maddesinin e fıkrasında tanımlanmış
e) Onaylı defter: İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan tespit ve tavsiyeler ile gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde düzenlenmiş her işyeri için tek olan defteri,
Şimdi bir tartışma ya da polemiye girmemek için çok uzatmadan Emre meslektaşımın yukarıda paylaştığı İG Uzm.Gör.Yetk.ve Sor.Hak.Yön.'in 11.madde 4.fıkrada belirtilen'' İş güvenliği uzmanı, görevlendirildiği işyerinde yapılan çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri ile 9 uncu maddede belirtilen hususlara ait faaliyetlerini, işyeri hekimi ile birlikte yapılan çalışmaları ve gerekli gördüğü diğer hususları onaylı deftere yazar.'' maddesini okuduğumuzda gercekte ne anladığımız burada cok önemli. 9.maddede belirtilen faaliyetler dediği şey İG uzmanlarının altalta sıralanmış görevleridir ve bu görevleri sayarken yönetmelikte her göreve ait cümle önerilerde bulunmakla bitiyor,zaten biz de başka bişe demiyoruz,arkadaşlar herkes şunu iyi bilsin ki bu defter İG uzmanlarının işverenlere yaptıkları tebliğlerin belgesidir.Burada hızlı bir tebliğ yöntemi düşünülmüş ve hayata gecirilmiştir,elbette İşyeri hekimiyle yapılan çalışmalar yazılacaktır ama şu şekilde değil,''Sahadaki tüm sağlık muayeneleri tamamlandı ''değil o muayene sonuçlarını ele alıp bu sonuçlara göre işverenin yapması gereken bişey varsa o yazılır ,örneğin şu kişinin şu sebeple yuksekte çalışmaması veya gece vardiyasında çalışmaması ,uzun süre ayakta kalmaması vb.b.b.geçici veya kalıcı sağlık durumları değerlendirilip günün sonunda öneriler sunulur.Gerekli gördüğü diğer hususları derken de yine İG uzmanının gerekli gördükleri yazılacak demektir,yani o yönetmelikte sayılan görevlerin kapsamı dışında da yine işverene söylemek istediğiniz ve bi şekilde kayda geçmesini istediğiniz İSG ye dair herşeyi oraya yazabilirsiniz demektir.Burada unutulmaması gereken şey bu defterlerin işyerinde yapılanların anlatıldığı bir rapora dönüştürülmemesi gerektiğidir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.