İş sağlığı Güvenliği sözleşmesi Bakanlıkta Kaç günde Onaylanır?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında akyol muhammet tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. birol güçlü

  birol güçlü TÜİSAG Üyesi  Online İSG-KATİP sisteminden giriş yapınız.


   
 2. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar isg katip üzerinden yeni yönetmeliğe göre atama yapılıyormu Mesela ben c yim çok tehlikeli yerde 750 prim gününden fazla günüm var (hatta x 3 :) ) peki sistem bunu nasıl tanıyor Dİğer bir sorum sözleşmeyi elden takip edebilirmiyiz Ankarada kimin ile muhatabız
  arkadaşlar isg katip üzerinden yeni yönetmeliğe göre atama yapılıyormu Mesela ben c yim çok tehlikeli yerde 750 prim gününden fazla günüm var (hatta x 3 :) ) peki sistem bunu nasıl tanıyor Dİğer bir sorum sözleşmeyi elden takip edebilirmiyiz Ankarada kimin ile muhatabız

   
  Kemal Erdal Çelen ve aslıçevre bu yazıya teşekkür etti.
 3. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Sistemde tanımlama olamaz. belgenin kopyasını göndermek gerekir

     

   
 4. Levent ACAR

  Levent ACAR TÜİSAG Üyesi


  ·Bu kişilerin e-devlet şifreleri aracılığıyla http://isgkatip.csgb.gov.tr adresinden İSG-KATİP sistemine giriş yaparak, görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini T.C. Kimlik numaraları vasıtasıyla sistem havuzundan seçmeleri,


  ·Sistem üzerinden seçilen iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin, yine aynı sistem üzerinden e-Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapıp uygun bulmaları halinde sözleşmelerini onaylamaları gerekmektedir. Ayrıca, daha önce onayı alınmış ve geçerliliği deva eden sözleşmelerin de "İSG-KATİP" sistemi üzerinden bildirilmesi ve yenilenmesi gerekmektedir.


  Yukarıda yer alan işlemlerin yapılmış olması, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme bildirimlerinin Genel Müdürlüğümüze bildirilmiş olması olarak kabul edilecek olup, bu işlemden sonra herhangi bir evrak işlemi yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Ancak, daha önceden onay alınmış sözleşme veya görevlendirme belgelerinin fesih veya başka bir nedenle geçerliliğini yitirmesi halinde işveren tarafından durumun beş iş günü içinde Genel Müdürlüğümüze yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir.


  Bu nedenle, işlemlere gerekli özenin gösterilmesi ve tamamlanan işlemlere ilişkin olarak Bakanlık yetkililerine ilave soru yöneltilmemesi ve sistemin kullanımıyla ilgili yaşanabilecek sorunların çözümü için, öncelikle sistemde yer alan kullanma kılavuzundaki“hizmet alan işyerleri modülü”nün incelenmesi uygun olacaktır.


  Ayrıca, görevlendirme yapılamaması durumunun, ilgili işyerlerinin Tehlike Sınıfları Tebliğine uygun bir tehlike sınıfı seçilmemiş olması ya da görevlendirilen iş güvenliği uzmanının işyerlerinin tehlike sınıfına uygun sertifikasının olmamasından kaynaklanacağı bilinmelidir.  NOT: Uygulamanın çalışabilmesi için aşağıdaki hususlara ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir:


  1. Uygulamanın çalışabilmesi için; Mozilla Firefox 14+, Google Chrome 21+, Safari 5+, Internet Explorer 9+, Opera 12+ internet tarayıcılarına (web browser) ihtiyaç duyulmaktadır.

  2. Tehlike sınıfı bildirimlerinin, e-Bildirge yoluyla ve “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE SINIFLARI TEBLİĞİ” uygun şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmış olmasıgerekmektedir. Bildirim yapmayan işyerlerinin sistem üzerinden işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi mümkün değildir.

  yukarıdaki yazıdan benim anladığım isg katip 'den onayı aldıktan sonra gönderim işlemi yapmaya gerek olmadığıdır.

   
 5. duncan34

  duncan34 TÜİSAG Üyesi

  levent bey c sınıfı uzmanlık belgesine sahip ve kendi meslek dalında 750 günlük primi olan bir uzmanın durumu biraz farklı çünkü isg-katip te c sınıfı olarak tanımlandığı şu an bir belirsizlik var gibi.bu konu ile ilgili yol gösterebilecek arkadaşların yardımlarını bekliyoruz.

     

   
 6. duncan34

  duncan34 TÜİSAG Üyesi   
 7. seyfullah

  seyfullah TÜİSAG Üyesi

  kemal bey benim toplam 750 günün 100 günü mesleğim dışında sigortalı satış danışmanlığı yarı zamanlı acaba onaylarlar mı beni de çok tehlikeli sınıf için teşekkür ederim..
   
 8. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Tanımlanması mantıklı olmadığı gibi söz konusu işin Nace kodu az tehlikeli/tehlikeli olacağından dolayı zaten işinize yaramayacaktır. Bu süreyi dolduracak çok tehlikeli mesleğinize ilişkin bir işte çalışmanız gereklidir. Kalın sağlıcakla.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica