Soru : İş Kıyafeti Ve İş Ayakkabısı Periyodik Kullanımları Süresi Ne Kadar Olmalı

iguhlm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar arkadaşlar, bir sorunum var, daha önce gittiğim birkaç işyerinde şu sorunlarla karşılaştım, aynı durum şuanda bazı işyerlerinde devam ediyor. iş ayakkabısı, iş kıyafeti (yazlık tshirt, pantolon, kışlık uzun kollu vb.) eldiven vs. gibi konularda sıkıntı yaşanıyordu.

Çalışanın önlüğü yırtılmış, pantolonu sökülmüş, 1 yıldır aynı elbiseleri giyiyor vb sorunlar sebebiyle sık sık ik departmanı üretim müdürleri ve çalışanlar arasında sıkıntı yaşanıyor, kkd ler ile ilgili periyodik kullanma süresi diye bir şey göremedim (iş ayakkabıları ve eldivenler için) böyle bir süre yok.

İş kıyafetleri ile ilgili ben 6 ayda bir değiştirilmesini istedim ancak buna da yanaşmıyorlar kanuni bir dayanak var mı diye soruyorlar. Kanunda böyle bir şey olmadığı için gösteremiyorum. Siz bu konularla ilgili nasıl davranıyorsunuz. Bir çalışan yanıma gelip orasını burasını gösteriyor bak yırtıldı halen vermiyorlar diye inanın ne diyeceğimi şaşırıyorum.

Personelin pantolonu yırtıksa çalış diyemezsin, yenisini verirsin, ayakkabısı tamamen parçalanmış neredeyse idare et deniyor, ikinci el kullanılmış ayakkabı verelim deniyor. Böyle bir şey yapamazsınız diyorum ama malesef bu sistemi değiştiremedik. Adamın ayakkabısı mesela paramparça olmuş, keskin cisimler var yerde batsa yukarıdan çıkacak S3 standardında çelik ara tabanlı bir ayakkabı alalım diyorum çok pahalı geliyor. S2 bile olacak belki ama ona da yanaşmıyorlar vs. hafif iş olsa belki kullanılacak, ama metal sanayi , inşaat gibi sektörlerde 1 sene aynı ayakkabı, aynı giyisi kullanılır mı?

Sizin işletmelerinizde bu süreç nasıl işliyor, personele iş kıyafetleri dağıtımını hangi sürelerde gerçekleştiriyorsunuz, aynı sorunla karşılaştığınız ve aştığınız durumlar oldu mu?

Bilgi verirseniz çok sevinirim.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba;

öncelikle yaşadığınız sorun tam anlamıyla yönetim kaynaklıdır. Uygulama sormuşsunuz, bizdeki uygulama 6 ayda bir çalışanlara (yaz-kış) tam takım iş kıyafeti, iş ayakkabısı verme şeklinde. ama kimyasallarla çalıştığımız için bazen çalışan bazlı bu süre kısalmaktadır. Böyle durumlarda ünite sorumlusunun onayı ile yeni kıyafet sürekli tedarik ediyoruz. İş kıyafetleri ve KKD'lerin kullanım süresi ile mevzuatta bir tarih/süre vb yok olamaz da zaten. KKD yönetmeliğini incelersek;

h) Kişisel Koruyucu Donanım (KKD);
1) Kişilerce bir veya birden fazla sağlık ve güvenlik riskine karşı korunmak amacıyla giyilmek veya tutulmak üzere tasarlanmış ve imal edilmiş donanımı,

olarak tanımlanıyor. dolayısıyla kıyafet veya KKD bu özelliğini kaybederse yani sağlık ve güvenlik riskine karşı koruyamaz duruma gelince değiştirilmesi gerekmektedir. (yırtık kıyafet, delinmiş ayakkabı vb. özelliğini yitirmiştir.) bu sorunu yönetimle çözebilirsiniz.

Son düzenleme:

iguhlm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Öncelikle hızlı geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Durumun yönetimsel olduğunun farkındayım, insana bakış açısıyla ilgili sorunlara girmek istemiyorum. Ama kanuni olarak bir yaptırım olmamasından dolayı çalışanlar, net şekilde mağduriyet yaşıyor. Durumu şöyle açıklamaya çalışayım;

Şimdi, önce bir çalışan, üstü yırtılmış, yada pantolonu geliyor ik ya yada üretim sorumlusuna diyor ki elbisem eskidi 1 yıldır aynı elbise normaldir yırtılması, ki olmasa bile keskin sivri uçlar var, zaman zaman takılma vs üst baş yırtılabiliyor. üretim sorumlusu sorunu aşamıyor, ik ya gidiyor, ik satın alma almadı diyor, bana geliyor ben satın almaya gönderiyorum, şu elbiselerden alınmalı, iş ayakkabısı için saatlerce oturup kafa yorup uygun bir iş ayakkabısı modeli seçiyorum, standartlarını araştırıp vs. maili yolluyoruz, maile dönen yok. Sonra aa siz bir mail göndermiştiniz ama ben onu bulamıyorum, tekrar gönderir misiniz. Tekrar gönderiyorum, bu döngü böyle devam ediyor.

Firma illa bana miat göster, son tarih göster diye tutturuyor. Garip bir durum olduğunun farkındayım. Ancak firmada olsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Gerçi ikinci el elbise ve ayakkabıların çalışanlara isterseniz bunları kullanabilirsiniz yazmıştım oradan az çok anlaşılıyordur.

Bugüne kadar 3 tane Bursa OSGB firmasında çalıştım. Böyle bir olayla sıksık karşılaşmıyorum, o sebeple ne yapacağımı da tam olarak bilemedim.
Merhaba;
öncelikle yaşadığınız sorun tam anlamıyla yönetim kaynaklıdır. Uygulama sormuşsunuz, bizdeki uygulama 6 ayda bir çalışanlara (yaz-kış) tam takım iş kıyafeti, iş ayakkabısı verme şeklinde. ama kimyasallarla çalıştığımız için bazen çalışan bazlı bu süre kısalmaktadır. Böyle durumlarda ünite sorumlusunun onayı ile yeni kıyafet sürekli tedarik ediyoruz. İş kıyafetleri ve KKD'lerin kullanım süresi ile mevzuatta bir tarih/süre vb yok olamaz da zaten. KKD yönetmeliğini incelersek

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Üretici firmaların genel olarak tavsiye ettikleri kullanım ömürleri vardır. Bu süreleri baz alınız. Bazı ürünler anlık olarak (Eldiven gibi) hasarlanabileceği gibi, bazı ürünler çok uzun miatlı (Baret gibi) olabilir. Önerim Kullanım ömürlerine ilişkin bir Risk Analizi hazırlayın. Tüm ürünleri değerlendirin. Bazı ürünlerde, öngörülemeyen (örneğin, çalışma esnasında pantolonun yırtılması) durum var ise ücretsiz değişimi önerin. Bazı durumlarda ise (örneğin baretim çalındı!., baretim kayboldu!. bahanesi ile gelen çalışanlar için. Personeli baretsiz gönderemeyeceğinize göre...) ücretli değişim önerin. Yapacağınız Risk Değerlendirmesine görede Satın alma departmanı yıllık tedarik planlaması yapabilir.....

Saygılar..

bitzer12

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kötü bir durum aslında iş kıyafeti verdiniz ve bir yıl kullanım ömrü belirlediniz. Çalışanın kıyafeti 11. ayda yırtıldı. Bu gibi durumlarla mutlaka karşılaşılacaktır.

iguhlm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Üretici firmaların genel olarak tavsiye ettikleri kullanım ömürleri vardır. Bu süreleri baz alınız. Bazı ürünler anlık olarak (Eldiven gibi) hasarlanabileceği gibi, bazı ürünler çok uzun miatlı (Baret gibi) olabilir. Önerim Kullanım ömürlerine ilişkin bir Risk Analizi hazırlayın. Tüm ürünleri değerlendirin. Bazı ürünlerde, öngörülemeyen (örneğin, çalışma esnasında pantolonun yırtılması) durum var ise ücretsiz değişimi önerin. Bazı durumlarda ise (örneğin baretim çalındı!., baretim kayboldu!. bahanesi ile gelen çalışanlar için. Personeli baretsiz gönderemeyeceğinize göre...) ücretli değişim önerin. Yapacağınız Risk Değerlendirmesine görede Satın alma departmanı yıllık tedarik planlaması yapabilir.....

Saygılar..
Ücretli değişim ile ilgili yasaya tamamen aykırı bir durum oluşmaz mı?
tamam suistimale açık bir konu ama ücretli değişim diye bir konu ilk kez duyuyorum. o sebeple sordum.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ücretli değişim ile ilgili yasaya tamamen aykırı bir durum oluşmaz mı?
tamam suistimale açık bir konu ama ücretli değişim diye bir konu ilk kez duyuyorum. o sebeple sordum.
Bahsettiniz sizde. Suistimali önlemek maksatlı. Belki mantalite olarak oturtmak zor. Lakin bunlar hep denenmiş ve sonuç alınmış önerilerdir. Hem kişiyi mağdur etmiyorsunuz hem de sahaya korumasız çıkılmasını engelliyorsunuz. Sonuçta herkes kazançlı. Risk analizinde dağıtım periyodunuzu belirlediyseniz ve bunları muntazam olarak yapmışsanız, personelin keyfi hareketleri ve bahaneleri sebebi ile kimse mağdur olmamalı.. Personelde kendisine zimmetlenen KKD' lerini muhafaza etmeyi de öğrenmek zorundadır..
Saygılar.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yazlık ve kışlık olarak senede 2 kere veriyorum. Hatta arada yırtılan, parçalanan, eskiyen ayakkabı, tişört vb. varsa arada fazladan da verdiğim oluyor. Ama bu tür durumların tamamen yönetimsel kaynaklı olduğu her yerde barizdir. Bunlara rağmen KKD'sine bile sahip olamayan insanlar var. Bazen bir bakıyorum bareti yok, bazen şahsi ayakkabısını giymiş gelmiş, emniyet kemeri var, emniyet kemeri kullanılmıyor gibi bir sürü art niyetler var. Maalesef kullanım konusunda da işçi bu KKD'lere bir paçavra gözüyle bakıyor. Yani demek istediğim yönetim aşılsa bile işçide takılıyoruz.

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar;
KKD ve kıyafetlerde minimum değişim süresi olmaz. Üreticinin belirlediği maksimum değişim süreleri olabilir.(baretlerde 5 yıl gibi)
eldiven ayakkabı iş kıyafeti gibi KKD ler koruma özelliğini yitirdikçe eskisinin iade edilmesi ve yetkili onayı alınması durumunda süre gözetmeksizin değişimi yapılmalı.

ceren123

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba böyle bir kkd risk analizi örneği olan var mıdır?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.