İş Hijyenisti

Özlem Akarlı

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar

İş hijyenisti nasıl olunuyor ? belirli meslek grupları var mı ? yönetmeliklerde göremedim . yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Merhabalar

İş hijyenisti nasıl olunuyor ? belirli meslek grupları var mı ? yönetmeliklerde göremedim . yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

güncel konu :)

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
"İş Hijyenisti" tanımı ve konumu bizim mevzuatımızda yok.

Bu konuda eğitim verirken yaptığım araştırma ve okumalarım sonucu, uluslararası genel anlayışa göre;

İş güvenliği uzmanı:
"akut" vakalar ve "iş kazaları" muhtemel tehlikelerini çalışma konusu yapar.

İş hijyenisti ise :
Ağırlıklı olarak "meslek hastalığı"na neden olan tekrarlayan-"kronik" tehlikeleri çalışma konusu yapar.

Ancak google çeviri aracılığı ile şu bilgileri aktarabilirim

Mesleki Hijyenist Nedir?
İş hijyenistleri, işyerinde ve toplumda insanların sağlığını ve güvenliğini korumaya kararlıdır.
Bazı mesleki hijyenistler imalat, petrokimya, ilaç, çelik, madencilik ve diğer sektörlerde çalışmaktadır. Diğerleri ulusal hükümetlerde, hastanelerde ve kamu hizmetlerinde çalışır. Bazıları danışman olarak ya da araştırma ya da akademi olarak çalışmaktadır.

Mesleki Hijyenist ne yapar?
Mesleki hijyenistler, çalışanları ve işyerlerini çevreleyen toplulukları sağlıklı ve güvende tutar. Ayrıca, çalışma ortamındaki kanun ve yönetmeliklere uyumu sağlar.
İş hijyenistleri bir işyerindeki sağlık risklerini değerlendirir; zararlı maddelerin olup olmadığını belirlemek için örnek hava; fabrikalardaki gürültü seviyelerini ölçmek; binalardan asbestten güvenli bir şekilde alınmasını denetlemek; ve işçilerin işle ilgili sağlık ve güvenlik risklerinden nasıl korunabileceği konusunda pratik önerilerde bulunmak.

Mesleki nasıl Hijyenist olunur?
Eğitim, eğitim ve deneyim, mesleki hijyenistlerin kariyerinin önemli yönlerindendir.
Eğitim resmi lisans veya yüksek lisans dereceleri ile alınabilir, uzmanlık dersleri alarak eğitim kazanılabilir ve bu alanda çalışarak deneyim kazanılabilir.

Endüstriyel ve Mesleki Hijyen arasındaki fark nedir?
Gerçekte fark yok. Endüstriyel Hijyen terimi ABD’de, dünyanın diğer bölgelerinde ise Mesleki Hijyen olarak bilinir.
Mesleki terimi, bazı yönlerden, sadece endüstriyel olarak düşüneceğiniz yerlerde değil, ofisler, dükkanlar, hastaneler ve çiftlikler gibi çalışan insanların çalıştığı her yerde sağlık riskleri oluştuğundan daha iyi bir tanımdır.

Neden 'Hijyen'?
Hijyen kelimesi, Hygeia olarak bilinen Yunan sağlık tanrıçasının isminden gelmektedir. Asklepios'un kızı ve Panacea'nın kız kardeşi idi. Babası ve kız kardeşi, mevcut hastalığın tedavisi ile bağlantılıyken, Hygeia, sağlığın korunması ve hastalığın önlenmesi ile ilgili olarak kabul edildi.

İş hijyeni nedir?

Nadiren bir gün gazetelerde, televizyonda veya internette işten kaynaklanan hastalık ve sakatlıklara referans olmadan geçiyor. Bazı durumlarda, etkiler geri dönüşümlü olabilir. Diğerlerinde, sağlığa zararlı etkilerin üstesinden gelinemez ve hatta yaşam beklentisini kısaltabilir.

İş hijyeni , insanların çalıştığı çevrenin neden olduğu kötü sağlığı önlemek için bilim ve mühendisliği kullanır. İşverenlerin ve çalışanların riskleri anlamalarına, çalışma koşullarını ve çalışma uygulamalarını iyileştirmelerine yardımcı olur.
İşyeri riskleri
İş her zaman sağlık için tehlikeleri içermiştir .

• Tesisatçılar boru ve derzlerde kullandıkları kurşunla zehirlenmiştir.
  • Bacaları süpüren çocuklar, kurumdaki bileşenlerin neden olduğu kanserden öldüler.
  • Çatal bıçak değirmenleri, taşlama çarklarındaki silisin neden olduğu akciğer hastalıklarından genç yaşta öldü.
İyi iş hijyeni uygulamasıyla, bazı tarihsel riskler ortadan kaldırılmış ve diğerleri kontrol altına alınmıştır. Ancak dünyanın birçok yerinde standartlar hala düşük. Ayrıca, teknolojideki ve toplumdaki değişiklikler, tercihen hastalık veya sakatlık sonucundan önce, bizim anlamamız ve üstesinden gelmemiz için sürekli olarak yeni riskler yaratmaktadır.
Günümüzün zorlukları ve sağlık riskleri
Bu günlerde işyerindeki sağlık riskleri yelpazesi her zamankinden daha çeşitlidir. Sadece kimyasal tehlikeleri değil, aynı zamanda gürültü, sıcak veya soğuk, ergonomik stresler, iyonlaştırıcı radyasyon, mikrodalgalar, bulaşıcı hastalıklar ve psikolojik stres kaynaklı sağlık tehlikelerini de tanıyoruz. Mesleki hijyenistler, çalışanları yarı iletken üretimi ve yüksek güçlü ilaç gibi ileri teknolojilerin neden olduğu tehlikelerden korumak zorundadır. Nano, gen ve diğer gelişen teknolojilerin risklerini tahmin etmeliyiz. Değişen demografik özelliklerin ve istihdam modellerinin etkisini düşünmeliyiz. Mesleki hijyen sürekli zorlu bir alan ve meslekti
r.

bkz: https://ihider.org/

Son düzenleme:

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Öncelikle @ygtr hoca çok teşekkür ederim yönlendirmeniz için. Bunlar sonucunda edindiğim kaynakları da paylaşayım;

Ekli dosyalar

• OSHNETworkshop2014.pdf
    121.5 KB · Görüntüleme: 19
  • İHİDER-BÜLTEN-EYLÜL-min.pdf
    576 KB · Görüntüleme: 20
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.