iş güvenliği uzmanlığı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında levolika tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. levolika

    levolika TÜİSAG Üyesi    Arkadaşlar özel bir firmada müh. olarak çalışıyorum. mevcut bi tane iş güvenliği uzmanımız var bende ikincisi olmak istiyorum. böyle bişey mümkün müdür? bakanlığa karşı sorumlu iş güvenliği uzmanı bir tane mi olmak zorundadır ikincisi olamaz mı? bir işyerinde birden fazla iş güvenliği uzmanı bulunabilir mi? yorumlarınızı bekliyorum...     
  2. Züleyha

    Züleyha TÜİSAG Üyesi    İş güvenliği uzmanı sadece işini yapar. hem mühendislik hemde iş güvenliği uzmanlığı yapamazsınız.. etik değil...     
  3. Mustafa ESEN

    Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

    çalişan sayısına ve tehlike sınıfına bağlı

     
  4. Esat ÜN

    Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

    olabilir sayı sınırı yok. en az bir uzman olmalı, ucu açık.

    tehlike sınıfına uygun en az bir uzman bulunduktan sonra, sertifika sınıfına bakmaksızın diğr uzmanlar ile de sözleşme yapılabilir. yasa sonuçta en az kademeyi düzenliyor. üstü size kalmış.

    örneğin çok tehlikeli sınıfta A sınıfı uzman mevcut ise (6331 sayılı kanun ile B de şuan için geçerli) C sınıfı uzman da sözleşme yapabilir. Ancak çok tehlikeli sınıfta A sınıfı uzman yok ise, C sınıfı uzman sözleşme yapamaz.

    az tehlikeli bir sınıfta ise istediğin kadar C sınıfı uzman görev alabilir.    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !     
  5. omark

    omark TÜİSAG Üyesi

    esat beye aynen katılıyorum.işyeri tehlike sınıfına uygun bir uzman çalıştırıyorsa siz de bakanlıkla sözleşme yapıp o işyerinde uzman olarak çalışabilirsiniz.

     
  6. isgisg

    isgisg TÜİSAG Üyesi

    İş yerlerinde iş güvenliği max sınırlaması yoktur.    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !     
  7. FİLİZ FİYCİ

    FİLİZ FİYCİ TÜİSAG Üyesi

    arkadaşalar işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanlığı için fiyat belirken kişi sayısı ile ilgili belli saat fiyatları varmıdır az tehlikeli saat şukadar gbi kişi başı yardımcı olursanız sevinirim

     
  8. isgisg

    isgisg TÜİSAG Üyesi

    Önemli olan tehlike sınıfıdır. İşçi sayısı sadece sizin ne kadar süre hizmet vereceğinizi sağlar.

     
  9. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi

    Kanunda yazılı olduğu şekli ile kendi işiniz ile birlikte belgeli ve uygun tehlike sınıfında olmanız şartıyla çalışan sayısına göre hesaplanan süre kadar iş güvenliği hizmetini yapabilirsiniz. İşveren bu durumu kabul ederek sizi ayrıca iş güvenliği uzmanı olarak atadığı için hesaplanan süre içerisinde mevcut işinizi aksattığınızı söyleyemez.

    İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
    MADDE 6 (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
    b) Görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşların görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar.
    c) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetlerini yürütenler arasında iş birliği ve koordinasyonu sağlar.
    ç) Görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşlar tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirir.
    d) Çalışanların sağlık ve güvenliğini etkilediği bilinen veya etkilemesi muhtemel konular hakkında; görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşları, başka işyerlerinden çalışmak üzere kendi işyerine gelen çalışanları ve bunların işverenlerini bilgilendirir.
    (2) 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları; iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini, Sağlık Bakanlığına ait döner sermayeli kuruluşlardan doğrudan alabileceği gibi 4734 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde de alabilir.
    (3) Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.

     
    palemo bu yazıya teşekkür etti.
  10. Nurdan DAHİ

    Nurdan DAHİ Banned

    Bizim firma bir şube açıyor, karşıda (tuzlada) ben oranında otomatik olarak iş güvenliği uzmanı oluyor muyum? yoksa olmak için oranın sicil numarasıyla yeni bir sözleşme yapmam mı gerekiyor? orda bir kaza olsa ben sorumlu olur muyum? aynı şekilde bikaç şantiyede çalışmalar sürüyor, 10 kişiyi geçmiyor çalışan sayıları, oralardan da sorumlumuyum, yoksa hepsi için ayrı sözleşmeler mi yapmam gerekiyor??

     
  11. necdethaykir

    necdethaykir TÜİSAG Üyesi

    Aynı firmanın şubeside olsa adres farklı olduğu için farklı firma hükmündedir. Bu nedenle ayrı sözleşme yapmanız gereklidir. Bence böyle ama.Siz yinede isg müdürlüğüne sorun.Kolay gelsin.

     
    Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
  12. leyla

    leyla TÜİSAG Üyesi

    İşverene bağlı fabrika ,müessese,işletme veya işletmeler grubu gibi birden çok işyeri bulunduğu hallerde elliden fazla işçi çalıştıran her bir işyerinde ayrı ayrı birer iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulur...( İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik )
    Yalnız 6331 sayılı kanunda OSGB ve İSGB kurulmasında 50 sayısı kalkmıştır..Ve yine 6331 sayılı kanunun 22.Maddesine göre sanayiden ibaresi de kalktı.

     
    Nurdan DAHİ ve izmir bu yazıya teşekkür etti.
  13. Nurdan DAHİ

    Nurdan DAHİ Banned

    ayrı ayrı dediğine göre ben otomatik olarak oranın uzmanı olmuyorum, doğru mu anlamışım ;)

     
  14. murkiv5555

    murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

    yeni kanunda 50 kişi üstü işçi çalıştıran yerlerde kurul olacak 50 kişi altında ise isgb kurulacak deniliyor yanlış anlamadıysam :D

     
  15. necdethaykir

    necdethaykir TÜİSAG Üyesi

    Evet doğru anlamışsınız. Bende öyle biliyorum . Ama bu konuda bakanlık ne düşünüyor onu bilmediğimiz için en doğrusu isg genel müdürlüğüne sormak.

     
  16. necdethaykir

    necdethaykir TÜİSAG Üyesi

    Nurdan hanımın sorduğu soru kurulla ilgili değil. Yanlış anlamışsınız.

     
    Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
  17. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi

    Nurdan hanım merhaba,
    Benim bildiğim kadarıyla da bizler ticari sicil kaydı bulunan bir şirket ile sözleşme yapıyoruz. Bu şirketin herhangi bir bölümünde görev almak üzere sözleşme yapmıyoruz. Bu şirket üzerinde kayıtlı bulunan bütün çalışanlar için hizmet veriyoruz. Yani tek bir şirket ise ancak farklı bölgelerde çalışanları varsa buralarda da sözleşme gereği sorumluyuz. Ancak sözleşme yaptığımız şirket aynı işverene ait bir holdingin şirketlerinden birisi ise bu iş verenin diğer şirketlerinden sorumlu değiliz. Aksi halde örneğin Sabancı grubundan bir şirket ile yaptığınız sözleşmeye göre bütün şirketlerinden sorumlu olmanız gerekirdi. Aynı şekilde taşeron bir şirketi düşünürsek örneğin temizlik işlerinde çalışan ve farklı yerlerde çalışanları olan bir şirkette sözleşmemiz varsa bu şirketin bulunduğu bütün yerlerde iş güvenliği uzmanı olarak sorumlu olmamız gerektiği gibi...

     
    Nurdan DAHİ ve seko bu yazıya teşekkür etti.
  18. seko

    seko TÜİSAG Üyesi

    ali hocam ne diyosa o:alkış:

     
  19. ATURAN

    ATURAN TÜİSAG Üyesi

    Teşekkür ederim ... sadece toparlamaya çalıştım :)

     
    seko bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica