Soru Iş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında ISG-isg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi  merhaba arkadaşlar, şu anda liman işleri olan bir şirket ile anlaşma yaptım, bu konuda bana yardımcı olurmusunuz? kendileri bir firmanın taşeronluğu yapmaktadırlar ana firmanın işyeri hekimi var. Sorularım şunlar;

  1)Taşeron firmaya işyeri hekimi gerekir mi?
  2) Kısmi süreli sözleşme gerekir mi?
  3) C sınıfı sözleşmesi bakanlığa mı gidecek?
  4)Sigortayı kaç gün yatırmaları gerekecek?
  5)Neler yapmam konusunda genel bir bilgilendirme yapmanızı rica ederim...


   
 2. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  konu ile alakalı fikirlerinizi bekliyorum değerli arkadaşlar

   
 3. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  1. Taşeron firmaya işyeri hekimi gerekir mi?
  Mevzuatımıza ve OHSAS'a göre ana firma alt işverenden (taşeron) birinci derecede sorumludur. Ana işveren sözleşmesinde bu konuda mutlaka bir madde koymak zorunda. Belki belli bir ücret kesintisi ile taşeron işçilere kendi işyeri hekimi de bakabilir ama bu durumda işyeri hekiminin sayı durumundan ücreti de artabilir. Ya da taşeronlar bu hizmeti bir havuzdan satın almalılar.

  2. Kısmi süreli sözleşme gerekli mi?
  Sözleşmesiz olmaz derim.

  Diğer konularda fikir yürütemiyorum şimdilik. Ama Sözleşme Bakanlığa gönderiliyor ve Bakanlıktan bir yazı geliyor.

     

   
 4. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  teşekkürler

   
 5. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  1)Taşeron firmaya işyeri hekimi gerekir mi?
  Sanayiden sayılan ve 50 den fazla çalışanı olan bir taşeron şirket ise, ayrıca farklı işyerlerinde de çalışanları varsa iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminden hizmet alması gerekir ( Yeni kanuna göre 50 den az çalışan işyerleri içinde geçerli oldu ). Sizin çalıştığınız yer ile sınırlı küçük bir taşeron şirket ise asıl iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği birimi olması durumunda veya OSGB den hizmet alması durumunda gerekmez.

  2) Kısmi süreli sözleşme gerekir mi?
  Eğer başka bir işyerinde tam süreli çalışıyorsanız zaten burada yasal olarak çalışamazsınız. Başka yerde çalışmıyorsanız sadece bu işyeri için gerekli çalışma süresi için kısmi iş sözleşmesi yapabilirsiniz veya burada tam süreli çalışabilirsiniz. Ancak bu durumda da başka yerlerde de çalışma şansınız olmaz.

  3) C sınıfı sözleşmesi bakanlığa mı gidecek?
  Liman işleri olan bir şirket olduğunu yazmışsınız. Yapılan çalışma çok tehlikeli iş sınıfına giriyorsa C sınıfı olarak sözleşme yaparak çalışamazsınız. Ancak A sınıfı iş güvenliği uzmanı varsa onun yanında çalışabilirsiniz. Bu durumda da yaptığınız sözleşmeyi bakanlığa iletmelisiniz.

  4)Sigortayı kaç gün yatırmaları gerekecek?
  Sözleşme yapabilir durumunuz varsa ve kısmi sözleşme ile çalışacaksanız yasal olarak işçi sayısına göre çalışma sürenizi hesaplayarak buna göre kısmi sözleşme süresini belirleyip sigortanızın yatırılmasını sağlamalısınız.


  Umarım yardımcı olmuşumdur...

     

   
  Taner KARAÇAYLI bu yazıya teşekkür etti.
 6. ceren123

  ceren123 TÜİSAG Üyesi

  herkese kolay gelsin.
  aynı sicil numarasındaki 2 farklı şube için iş güvenliği uzmanı çalışma saatleri hesaplanırken 2 firma için ayrı ayrı mı hesap yapılır yoksa 12 saat + çalışan başına 5 dk hesabı toplamı yeterlimidir?

   
 7. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  aynı şirkete ait toplam işçi sayısına göre hesap edilir sayın ceren hanım...
  örnek;
  40+30=70 işçi
  70*5 dk=350 dk=5saat 50 dk
  az tehlikeli ise+12 saat=17 saat 50 dk hesap edilir..
  zaten böyle olmasaydı 40 veya 30 işçi için uzman bulundurma zorunluluğu olmazdı...(50 den az olduğu için)...
   
  ceren123 bu yazıya teşekkür etti.
 8. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Taner Bey,

  1- Ana işverene ait bir iş yeri hekimi taseron firmanın elemanlarına bakma yetkisi yoktur teşhis ve receteleri gecerli degıldır. Sözlesme yapması durumunda taseron firmalarına da bakabilir. ( İş yeri hekimi ve uzmanların yetkileri aynı sicil numarasına sahip iş yerleri ile sınırlıdır. Şayet farklı sicil no var ise her biri için ayrı sözleşeme yapmak durumundadır.)
  2- Eğer tam calımsyacaksanız sozlesmenızde çalışına saati yazacagınız ıcın kısmı sözleşmedir.
  3-Bakanlıga bildirmelisiniz aksi halde gecerli olmayacaktır.
  4-Çalıstıgınız sure kadar sigorta yapılır.   
  ceren123 bu yazıya teşekkür etti.
 9. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  konularda aydınlattığınız için teşekkürler

     

   
 10. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  1)Taşeron firmaya işyeri hekimi gerekir mi?
  Sanayiden sayılan ve 50 den fazla çalışanı olan bir taşeron şirket ise, ayrıca farklı işyerlerinde de çalışanları varsa iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminden hizmet alması gerekir ( Yeni kanuna göre 50 den az çalışan işyerleri içinde geçerli oldu ). Sizin çalıştığınız yer ile sınırlı küçük bir taşeron şirket ise asıl iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği birimi olması durumunda veya OSGB den hizmet alması durumunda gerekmez.

  1 - 9 çalışanı bulunan iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminden hizmet alınması yeni yasaya göre henüz yürürlükte olmadığından gerekmez demek istemiştim. Bu durumda asıl işverenin işyeri hekiminden hizmet alabilir demek değildir.   
 11. Metin Gümüş

  Metin Gümüş TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, konunun biraz daha açık ve anlaşılır hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Asıl İşveren’in işyerinde(tehlikeli sınıfında) yaklaşık bir senedir tam zamanlı işyeri hekimi olarak görev yapmaktayım. İşyerinde Temizlik ve Güvenlik ve Yemek şirketlerinden hizmet alınmaktadır. Bu zamana kadar alt işverenin çalışanları fabrikada dışarıdan takip edilmiş fakat sağlık durumlarına dair kayıtlar bizde mevcut değil. Meydana gelebilecek iş kazalarından kanunen bizim de sorumlu olduğumuzun farkındayım. Bu konuya istinaden size birkaç soru yöneltmek istiyorum,

  1- Alt işverenin çalışanlarının periyodik muayenelerini benim mi yapmam gerekir? Kendi işverenlerinden sağlık dosyalarını isteyerek revirde uzaktan dosyalayarak takip etmem yeterli midir?
  2- Alt işverenin çalışanları hastalıkları için bana başvurmaktalar ve gerektiğine kendilerine reçete düzenlemekteyim, reçetelerimi sorun yaşamadan eczanelerden sağlık güvencelerini kullanarak temin edebilmektedirler. Ben sözleşme yaparken fabrikada şu kadar çalışana hizmet vereceğim diyerek sağlık bakanlığına gönderdim. Eczanede kaydım işyeri hekimi olarak geçiyor, bu şu demek oluyor herhangi bir fabrikanın çalışanına reçete düzenlersem, sağlık güvencesini kullanarak eczaneden ilacını temin edebilecektir. Bu durum yasalara uygun mudur? Uygun değilse bunun önüne geçebilmek için reçete düzenlemenin bana bağlı kişilerle sınırlandırma yapılması gerekmez mi?
  Yasal olmadığı söylenmiş fakat SGK ve Eczanelerde reçeteler geçerli. Ayrıca reçeteleri üst işverenin stajyerine yazsam ödenmiyor, alt işverenin çalışanlarına yazdığımda ödeniyor.
  3- Alt işverene ait çalışan iş kazası geçirdiğinde, iş kazasını asıl işveren mi yoksa alt işveren mi bildirmekle yükümlüdür?
  4- İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma süreleri hesaplanırken alt işverenin çalışanlarını dahil etmek gerekir mi? Eğer dahil edilmiyorsa sağlık ve güvenlik durumlarından sorumlu olduğumuz için dahil edilmesi gerekmez mi? (Ek bir sorumluluk içeriyor)
  konu ile alakalı gbörüşlerinizi bekliyorum değerli arkadaşlar ...​
   
 12. ferhat fahri

  ferhat fahri TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar, iş yeri için yıllık isg planı cd si ve noter onaylı defter satın alabileceğimiz site varmıdır.paylaşırsanız sevinirim. kolay gelsin.

   
 13. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Onaylı defteri online olarak buradan alabilirsiniz. http://isguvenligisorulari.com/magaza/is-guvenligi-onayli-defter
  Ayrıca size en yakın OSGB yi de arayarak oradan da temin edebilirsiniz.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica