Tartışma Iş Güvenliği Uzmanlarının Maaşını Kim Ödemeli? Devlet Mi, Işveren Mi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında AKIN ÇOBN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi  İş güvenliği uzmanlarının maaşını kim ödemeli? Devlet mi, işveren mi?


   
 2. İlker ALTAN

  İlker ALTAN TÜİSAG Üyesi

  Devlet ödeyip işverenden tahsil etmeli.

   
  Halide Ünlü Karaca, fatihsen46 ve AKIN ÇOBN bu yazıya teşekkür etti.
 3. bilsoy

  bilsoy TÜİSAG Üyesi

  gerçek iş güvenliği gerçek denetim istiyorsa bakanlık devlet ödemelidir

     

   
  Halide Ünlü Karaca, fatihsen46 ve AKIN ÇOBN bu yazıya teşekkür etti.
 4. rational

  rational TÜİSAG Üyesi

  +1 Bilsoy beyin de dediği gibi gerçek anlamda iş güvenliği denetimi olacaksa ödeme için taban bir fiyat belirlenmeli ve bunu devlet yapmalı.devlet te işverenden tahsil etmelidir. Yani bizi işe alan işverene karşı olan sorumluluğumuz ortadan kalkmalıdır ki işimizi yapalım...

   
  fatihsen46 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Hakan UĞUR

  Hakan UĞUR TÜİSAG Üyesi

  Aynen.

     

   
 6. rational

  rational TÜİSAG Üyesi

  işyerinde çalışıyorsun.bir tehlikeli durum var, termin verdin olmadı. bakanlığa bildirimde bulunabilecekmisin o işvereni.yani şikayet edebilecekmisin. siyaset yapmayın burada...

   
  HediyeBaydemir ve jeolog-ipek-83 bu yazıya teşekkür etti.
 7. rational

  rational TÜİSAG Üyesi

  işveren hiçbir zaman beni şikayet etti diye sana iyi yapmış demez...
   
  HediyeBaydemir ve AKIN ÇOBN bu yazıya teşekkür etti.
 8. Levent ACAR

  Levent ACAR TÜİSAG Üyesi

  bu sorunu anket haline getirsek daha iyi olacak. katılım daha çok olur. bu arada İSG Katip anketinde bu soru soruldu.   
  AKIN ÇOBN bu yazıya teşekkür etti.
 9. SemihaY.

  SemihaY. TÜİSAG Üyesi

  Devlet vermeli.İş verenin iyi denetlenmesi için işverenden bağımsız olunmalı.

     

   
  AKIN ÇOBN bu yazıya teşekkür etti.
 10. tolga07

  tolga07 TÜİSAG Üyesi

  Eğer İş Güvenliği Uzmanının yaptırımı olabilmesi isteniyorsa tabiki ortak bir fon oluşturulup oradan ödenmeli ama ki burası Türkiye :)   
  AKIN ÇOBN bu yazıya teşekkür etti.
 11. jeolog-ipek-83

  jeolog-ipek-83 TÜİSAG Üyesi

  OSGB leri bakanlığa bağlamalı. Şartlarını biraz zorlaştırmalı bence. Bakanlık onlar içinde kurs ve eğitim vermeli. Sonra bu iş için ciddi bir alt yapı oluşturulması lazım. Devlet vergileri yüksek eğer devlete bağlanırsak çok daha ciddi boyutlarda olabilir ama havuz yöntemi daha doğru olur bakanlık denetimimde fon hesabı olmalı.

  İşverende ,yada risk analizi yaptırmaya sorumlu kişi, bütçesinden gider gösterdiği için vergide indirim yapabilir. Uzmanlar veye OSGB ler ortak havuza veya fona yatırsa bana daha mantıklı geliyor.

  Her firma fon açmak zorunda olsa mesala bu da başka bir fikir.

  Devlet personeli olmak gerekir. KPSS girmek isteyenler devletten alır maaşını ama memur statüsünde olur maaşda ona göre olur.   
  Last edited by a moderator: 3 Mart 2014
  rational bu yazıya teşekkür etti.
 12. Ş.ERIŞIK

  Ş.ERIŞIK TÜİSAG Üyesi

  Hiçbir uzman maaş aldığı yeri şikayet Etmez.Edemez yoksa kapının önüne konur.Adam işsiz kalır.İşletme gene bildiğini yapar Taaki bir iş kazası olana kadar.Sonuçta olan gene uzmana olur.

   
  Levent ACAR, SemihaY., rational ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. spider

  spider TÜİSAG Üyesi

  Madencilikte de böyle Teknik Nezaretçi Maaşını işverenden alıyor küçük işletmelerin hali ortada. Sözüm ona madenin işletilmesi için Maden Mühendisi Teknik Nezaretçi olması kanunen zorunlu ama ofisten iş yürüten maden mühendisi emekli abilerimizin olduğu gibi ne iş olsa yaparım zihniyetindeki madeci arkadaşlarımızda var ve hem madenciliğin içinde ediyorlar (piyasayı düşürüyorlar) hemde küçü işletmelerde ocakların hali ortada. Madencilikle alakası yok yapılan işin.

  Bu IGU da böyle olacak. Tehlike sınıfına bakılmaksızın üç kuruşa iş alıp IGU hizmeti veriyorlar yada OSGB'lerde üç kuruşa talim ediyorlar. (Madencilikte de Müşavirlik Büraları var orada Nezaretçi Belgesi olan Mühendisleri üç kuruşa çalıştırıyorlar) Şunu kabul edemiyorum, ne demek İGU ya git kendine yer bağla maaşını kendin belirle bu ne aşalayıcı bir durum ya böyle bir şey var mı?

  Bu sebeplerle bu hizmeti biz işverenlere ve o iş yerinde çalışanlara veriyorsak bu işin sorumlusu bizler İşverenden bağımsız olmalıyız. Bunu bir toplantıda ÇSGB adına kunuşan bir ÇSGB de uzman olan kişi ye sordum-yetkili bir kişi idi hatırladığım kadarıyla- ve kendisi dediki "Biz iş yerlerimizde hem çalışanlar arasında hemde işverenler arasında İş Güvenliği Kültürünün kendiliğinden oluşmasını ve oturmasını bekliyoruz. Bu bağlamda bu tür konularda aracı olmak istemiyoruz" dediler. Bu sebep ile maaş gibi konulara giremiyorlarmış. Nu şuna benziyor. Malumunuz medyamızın piayasada devletle çeşitli konularda iş yapan patronları var. Bunların sahip oladukalrı gazeteler ve gazatelerde çalışan yazarları var. Hadise budur.
   
  Levent ACAR, AKIN ÇOBN ve jeolog-ipek-83 bu yazıya teşekkür etti.
 14. jeolog-ipek-83

  jeolog-ipek-83 TÜİSAG Üyesi

  o zaman şirkette maaşlı çalışmayacaksın yada prensip sahibi olacaksın istediklerini yaptıracaksın.

  Deftere yazdıracaksın. O senin görünü korkutacaksa sende onun gözünü korkutacaksın.

  Sen bakanlık tarafından yetkilisin o senden korksun.

   
 15. jeolog-ipek-83

  jeolog-ipek-83 TÜİSAG Üyesi


  Bende size kanunda her iş yeri kendi uzmanlığını almamalı bence uzmanlar denetçi olarak her zaman dışardan gelmeli. İçerden biri denetimde objektif gözle bakamaz.   
  Last edited by a moderator: 3 Mart 2014
 16. Ş.ERIŞIK

  Ş.ERIŞIK TÜİSAG Üyesi

  Kurumsal şirketler hariç Patronlar umursamaz davranıyorlar.Bize bir şey olmaz mantığı var.Ceza ise af çıkar .öder geçeriz.biz işimize bakalım.Sende nerden çıktın zihniyeti var.

   
  SemihaY. bu yazıya teşekkür etti.
 17. HediyeBaydemir

  HediyeBaydemir TÜİSAG Üyesi

  keşke dediğiniz gibi olsa sayın jeolog-ipek-83. bu dediklerinizi sanırım gelişmiş bir ülkede yapabilirsiniz. Türkiye şartlarında proaktif yaklaşımı yaygınlaştırmak; devlet, işveren ve işçi üçgenini bir araya getirip sağlamlaştırmak çok zor. dediklerinizde haklı olabilirsiniz fakat bunlar için kollektif bi çalışma gerekir, ki bu şekilde çalışmak için hazır olan çok az insan var ülkemizde. temel isg eğitimi vermek için bile firmalar üretimi durmaktan çekinirken, işverenin bizden korkmasını ancak devlet sağlar. tabi bunu bize vereceği yetkilerle yapar. ama o verdiği yetkiyi de kullandırtması gerekiyor bize. bi taraftan göbeğimizi işverene bağlayıp, diğer taraftan seni ben görevlendirdim arkandayım dememesi lazım bakanlığın bence.

   
  jeolog-ipek-83 bu yazıya teşekkür etti.
 18. jeolog-ipek-83

  jeolog-ipek-83 TÜİSAG Üyesi


  Tecrübe farklıdır tabi. Ama bir iş yerinde maaşlı çalışmak güzel ama başata söylemek lazım. kanun açık ve net müfettişle-teftişlerle kimse ceza almak istemez. İş girişinde konuşmak lazım. Kanunları uygularım. Muhasebecine para verirsin ama onun işine müdahale edemezsin. Ben bu fikirdeyim. İnşallah başarılı olucam.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica