Tartışma Iş Güvenliği Uzmanları Devlete / Işverenlere Yük Mü?

Konu, 'Tanışma Bölümü (Ailemizin Yeni Üyeleri)' kısmında AKIN ÇOBN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi  iş güvenliği uzmanları devlete / işverenlere yük mü?


   
 2. msirin

  msirin TÜİSAG Üyesi

  Bu günkü atmosferde işverenlerin büyük bir kısmı yük olarak görmektedir.Bir bakıma haklı da bence neden mi? yıllardır bu güne kadar bu konuda hiç bir denetim'kontrol mekannizması,talep veya işyeri açma aşamasında herhangi bir kural yok iken bu birden bire bir çok şey istiyor ve bunalrın büyük kısmıda maddi külfet getirmektedir.Sakın yanlış anlaşılmasın bence geç kalın ış olduğundan bu gün sıkıntılarını yaşamaktayız.Ama bir süre sonra bütün taşlar yerine oturacaktır. Tabi bu arada devletin üzerine düşen görevi yapması şartı gereklidir.

   
  kenan YILDIZ bu yazıya teşekkür etti.
 3. bilsoy

  bilsoy TÜİSAG Üyesi

  görünüş itibari ile işyerine yük gibi ama bakanlık ile beraber üstlenilebilir hem sorumluluk hem ücret konusu

     

   
 4. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  devlete ne yükü olacak ki. tek kuruş cebinden çıkmıyor hatta daha da faydası oldu tonla para kasalarına girdi. işveren ise isg uzmanlarını maalesef yük olarak görmektedir. verilen hizmet elle tutulan bir şey değil gözüyle bakmakta olduklarını düşünüyorum. haa birde bu isg ab ye üyelik gerekliliklerini yerine getirdik demek amacıyla yapılmış bir göz boyama politikası izlemini vermeye başladığını düşünüyorum.

   
  kenan YILDIZ bu yazıya teşekkür etti.
 5. Neşe Yazıcı

  Neşe Yazıcı TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ''Yaşama Hakkı'' anayasada yer alan temel haklarımızdandır.Devlet bu hakkımızı korumak ve kollamakla yükümlüdür.Bizler işverenlerin gösterdiği işlerde çalışanların, en temel haklarından olan yaşama hakkını kaybetmemeleri için çaba sarfederken aslında devletin görevini yerine getirmiş oluyoruz.O yüzden devlet, işgüvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerini yük olarak göremez.İşverenlere gelince bize neden para ödediklerini onlara çok iyi anlatabilirsek; aslında bu hizmetlerin çalışan yanında kendilerini de maddi ve manevi kayıplara karşı koruduğunu iyice kavratabilirsek, bizleri yük olarak görmeyeceklerdir.

  Bir arkadaşım bana büyük bir firmanın kapı girişinde dev bir ilan şeklinde asılı duran yazıdan bahsettiğinde çok etkilenmiştim.Yazıda ''Bu işyerinde ...... gündür (rakamı tam hatırlayamadım) İŞ KAZASI OLMAMIŞTIR'' yazıyormuş.İşverene kazandırdığı prestije bakın.Hem bundan iyi reklam olabilir mi?

  Demek istediğim işverenlerin bakış açısını da değiştirecek olan bizleriz.Onlar şu an bize ödeyecekleri paralardan dolayı, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ayrılacak payı maddi kayıp olarak algılıyorlar.Getirisini zamanla anlayacaklar.Ne dersiniz? Çok mu iyimserim?

     

   
 6. msirin

  msirin TÜİSAG Üyesi

  Deniz hanım

  Çok güzel bir örnek ancak bu zihniyette olan işyeri sayısı malesef çok az.İsg uzmanlarının temel görevleri arasında işvereni bilgilendirmek ve danışmanlık yapmak ta bulunmaktadır. Ancak sizin kadar malesef ben iyimser değilim.Sakın yanlış anlamayınız sizin temenni ve düşünceleriniz tamamen doğru ve katılıyorum. Şu anda piyasada gerek kurumsal ve gerekse bireysel işverenlerin büyük çoğunluğu İSG yi bir mali külfet ve diğer faaliyetlerinin yanında tali olarak görmektedir. Bizler dilimizin döndüğü sürece elbette anlatacak ve bilinçlendireceğiz ancak tek biZlerin çabası yetmeyecek ve bizlere ücret ödediğinden dolayı kafalarında devamlı acaba soruları bulunmaktadır. Bu nedenle devlet babamızın denetim ve kitlesel bilgilendirme yapması da gerekecektir. saygılarımla

   
 7. birold

  birold TÜİSAG Üyesi

  arkadaşın görüşlerine katılıyorum.Tebrikler.
   
 8. birold

  birold TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşın görüşlerine katılıyorum,ve Şu ana kadar görüştüğüm onlarca işverenin isyanda olduğunu söylemek istiyorum.   
 9. İlkay BALBAŞI

  İlkay BALBAŞI TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,
  İş Sağlığı ve Güvenliği her ne kadar yeni bir konu gibi görünmesine rağmen İş Kanunu ile ilgili olarak bir çok konu eskiden beri uygulanmakta. Diğer taraftan her ne kadar işveren şu anda bu gereklilikleri yük gibi görüyor olsa da artık toplum olarak giderek hakkımızı aramaya başlayan bir bilinç seviyesine doğru ilerliyoruz. Olası bir iş kazası sonrasında oluşacak mağduriyet veya maluliyet nedeniyle işçinin açacağı bir tazminat davasında işveren, yerine getirmediği her konu için büyük bedeller ödemek zorunda kalacaktır. Dolayısıyla bu süreç, sadece müfettiş denetimlerinden geçmekle bitmiyor. İleride oluşabilecek talihsiz bir durum karşısında işverenler çok zor durumda kalabilirler. Bunun farkına vardıklarında eminim işi daha ciddiye alacaklardır. Çünkü bu kanunun asıl amacı işverene ceza yazmak değil, insan hayatını korumak ve güvence altına almaktır. Söz konusu bu olduğuna göre, er ya da geç taşlar yerine oturacaktır. Umutsuz olmayalım...

     

   
 10. kenan YILDIZ

  kenan YILDIZ TÜİSAG Üyesi

  Aynen katılıyorum devletin bu tutumu degistirecegini sanmiyorum   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica