Tartışma Iş Güvenliği Uzmanları Çalışma Ortamında Gerçekten Bağımsızlar Mı ?

Konu, 'Tanışma Bölümü (Ailemizin Yeni Üyeleri)' kısmında AKIN ÇOBN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi  İş Güvenliği Uzmanları çalışma ortamında gerçekten bağımsızlar mı ?


   
 2. hcakir48

  hcakir48 TÜİSAG Üyesi

  Böyle bir ihtimal varmı??

   
 3. silifke

  silifke TÜİSAG Üyesi

  paramızı çalıştığımız yer verdikten sonra çok zor.

     

   
 4. ARDIÇ

  ARDIÇ TÜİSAG Üyesi   
 5. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Kasım Özer bey in bu sabah izlediğim bir röportajında aynen bu soru vardı. Sunucunun sorduğu cevabın yanıtını verirken kasım bey bütün dünyada sistemin böyle olduğunu ve iş güvenliği uzmanlarının ücretlerini işverenden aldığını belirtiyordu.
  Ancak kasım bey şu konuyu belki de gözden kaçırıyor. Türkiye de ki iş verenlerin iş etiği , iş ahlakı diğer ülkelerde ki gibi değil...
  İş güvenliği uzmanı yok bağımsızmış yok deftere tespitlerini rahatça yazarmış??
  Sizce kaç uzman bu şekilde çalışıyor.
  Kasım bey umarım arada forum sayfalarını da dolaşıyordur.

  Saygılarımla.

     

   
  idris kaya bu yazıya teşekkür etti.
 6. aytekin turgutlu

  aytekin turgutlu TÜİSAG Üyesi

  Bağımsızlık, karalarını etki altında kalmadan yönlendirme ve zorlama olmadan verebilmek değil mi?
  Bir firma sahibi bir OSGB sahibine anlaşma görüşmesi esnasında " risk analizi (Değerlendirmesi) yaparken benim
  görmediklerimi görmeyeceksin" derse ve OSGB de buna "Tamam" derse nasıl bağımsızlıktan söz edebiliriz.
  Ama inanıyorum ki, bu konular sürekli gündemde tutuldukça düzelecek.

   
  idris kaya ve remzi gülbahar bu yazıya teşekkür etti.
 7. atacaglar

  atacaglar TÜİSAG Üyesi

  söylediklerinize kesinlikle katılıyorum.
   
  idris kaya bu yazıya teşekkür etti.
 8. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Deftere ve risk analizine gördüklerinizi yazmıyor ve varsa kurulunuz, toplantıda bunları söyleyemiyorsanız neden bu mesleği yapıyorsunuz?

  Size kimse eksikleri gider, eksikleri gidermek için işverenle dalaş demiyor, ancak maaşımı alacağım diye de sarmaş dolaş olmaya gerek yok.

  İşin etik yanı bir yana, bir kaza olduğunda size sormazlar mı bunu görmedin mi diye. Hadi insanız görmedik, kaza olmadan önce şartlar olgunlaşmamıştı diyelim, kaç tane gördüğümüz ama söyleyememe hakkımız olabilir?

  Biz maaşımız kesilecek diye söyleyemiyorsak, işveren dünden maliyetten kaçar. Değerlerimizi bir kez daha gözden geçirelim derim, hele de Soma'dan sonra...   
  perdeler ve aragon34 bu yazıya teşekkür etti.
 9. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  OSGB'lerde çalışan uzmanlardan, maalesef bu konuda daha da sıkıntılı olanlar var. Hem işveren ve OSGB derken uzmanın duyguları biraz daha karışabiliyor. Maalesef OSGB'lerin çoğu ticari kaygılardan dolayı işverenden daha çok uzmana baskı yapabiliyor.
  OSGB'lerin durumu da gözden geçirilmelidir. Bu işin OSGB'ler sayesinde daha da kar merkezli yürütülüyor olması endişe vericidir.
  Biz uzmanın işveren tarafındaki bağımsızlığından bahsederken OSGB bünyesindeki baskıları da kaçırmayalım.
  OSGB bu anlamda da gereksizdir.

     

   
 10. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Bizler sektörde rant amaçlı olarak çalışan ve uzmanın emeğini sömüren OSGB lere şiddetle karşıyız. 15 dakika göstermelik eğitim yapan bu kişiler sizce iş kazalarını ne derece önlerler.
  Sağlıklı ve güvenli bir iş hayatı için OSGB lerin kapatılması ve iş güvenliği uzmanlarının devlet koruması ile devlete bağlı özel çalışan olarak görev almaları ve işveren tarafından baskı altına alınmamaları gerekmektedir.   
  remzi gülbahar bu yazıya teşekkür etti.
 11. Arzu Çağlayan

  Arzu Çağlayan TÜİSAG Üyesi

  siz gerçekten bir yerlerde uzmanlık yapıyor musunuz diye merak ettim??   
 12. AYHAN YÜZYIL

  AYHAN YÜZYIL TÜİSAG Üyesi

  Arzu hanım aslında olay tamda bu yani.Benim arkadaşım öneri ve tespit defterine gördüklerini yazdı diye defteri suratına fırlatıp ben bu defteri imzalamam dedi.Şimdi şuan Somanın müdür ve Uzmanları açıklama yapıyor.O kadar sıkışmışlar ki gazeteciler nerdeyse parçalayacak gibiler.Bu olay aynı şuna benziyor,ödevini yapmayan öğrencinin düşük not alması gibi.Notlar önüne gelince yada hocası açıklama yapınca başından aşağıya kaynar sular iniyor.Yazık gerçekten yazık.Dediğimiz gibi bu işler avrupa uyum için yapıldı ama kaçımız uyum gösterebiliyor.
  Almanyada bir evin alt katına garaj yapılması için standart 2 metre demişler.Gelip ölçmüşler ve 1.98 cm çıkmış.Hayır demiş denetçiler 2 metre olacak.O zaman altından 2cm traşlayarak gerekli alanı sağlayacaksınız.Alman disiplini dedikleri olay bu işte.Bu soma olayı bizlere ders olsun.Ancak biliyorum ki sadece 1 hafta sürecek bir süreç.Üzülcez ve geçecek.Ben derim ki asla unutturmayalım.

   
  M. Yasemen AYDIN YILDIZ ve Arzu Çağlayan bu yazıya teşekkür etti.
 13. kenana

  kenana TÜİSAG Üyesi

  O kadar bağımsızlar ki iş yerinde kimsenin iplediği yok.
   
  Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
 14. Bekir AVCI

  Bekir AVCI TÜİSAG Üyesi

  Hiç bir patron emrinde çalıştırdığı kişinin kendisine herhangi bir şeyi dikte ettirmesine tahammül edemez. Siz bir çalışan olarak bu yapmaya kalktığınızda (patronun istemediklerini ) yada onaylı deftere yazıp patronu mecbur bıraktığınızda karşılaşacağınız durum ya istifa etmektir yada kovulmak...Bir İGU olarak görüşlerimi iletmem ve eksiklerin giderilmesi zorunluluğu devlet otoritesi ile olmalıdır. Benim karanlık kabadayılığına soyunmam ancak bana zarar verir. Siz söylediklerinizi yapabildiğiniz bir yerde çalıştınızmı ? Ben görmedim.

   
  Ercan Mattaoğulları ve Arzu Çağlayan bu yazıya teşekkür etti.
 15. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  10 yıldır iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum, sorma sebebinizi anlayabiliyorum, benim yazdıklarım zor olan ama değiyor doğrusu.   
 16. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Uzman uygulayıcı değildir, iş hayatında çalışanla ve patronla polemik yaşayan dediklerini yaptırtmak için çırpınan bir çok iş güvenliği uzmanı arkadaş tanıdım. Gereksiz ve sonuçları olumsuz oldu. Yapmamız gereken sebepleriyle (bu çok önemli) olması gerekenleri bu iki kesime anlatabilmek. O yüzden tam zamanlı çalışan uzmanların işi daha zor. Çünkü ne yapılması gerektiğini söylersiniz, onu da size yaptırmaya kalkarlar. Hem de uygulayıcı olursunuz böylece.

  Kabadayılıkla çözülemeyeceği gibi devlet otoritesini her işveren üzerinde hissettiremezsiniz. Bilinci artırmamız gerekiyor.

  Geçen aylarda bir işyeri sahibi yaptığım risk analizini eline alıp söylemediğini bırakmadı. "Sen beni batırmak mı istiyorsun"dan tutun, iş mi yapacağız bunları mı dedi. Bir de o kadar çok madde yazmışım ki müfettiş gelseymiş hiç aklında yokken biz ona eksiklerimizi hiç yoktan ihbar etmiş olacakmışız.

  Sakince anlattım. Ben risk analizimi eksik yaparsam bu benim olduğu kadar şirketinizin de eksiği olur dedim. Bir uygunsuzluğu göremeyip risk analizine almamaktansa görüp değerlendirip bir plan dahilinde yapacağımızı söylemenin ve bunun farkında olduğumuzu göstermenin daha mantıklı olduğundan ve kabul göreceğinden bahsettim. Olur ya görmediğimiz bir madde yüzünden başımıza bir iş gelirse risk analizinin gerçekten ayrıntılı yapıldığı görülecek ve kaza sebebinin risk analizinde olmamasını belki de "tolerans" dahilinde karşılayacaklardır dedim.

  Sonuç, işveren sakinleşti ve her ay birkaç eksiğimizi gidermek üzere plan yaptık. Birçoğu halloldu bile.

   
  Gülşen ÇETİN bu yazıya teşekkür etti.
 17. KAMİL KILIÇ

  KAMİL KILIÇ TÜİSAG Üyesi

  yanılmıyorsam isg-katip te yapılan anketlerde "ücretinizi işverenden alıyor olmanız çalışmalarınızı etkiliyor mu?" tarzında bir soru vardı. bu soru resmi makamlardan geldiğine göre bu konuda bir çalışma olabileceğini düşünüyorum

   
 18. KAMİL KILIÇ

  KAMİL KILIÇ TÜİSAG Üyesi

  gayet iyi izah etmişsiniz durumu, bu şekilde yapmak da uygun bir yol. ancak bunun üzerine hala tepki devam ediyorsa orayla çalışmanın da bir anlamı yok. o da ayrı bir olay

   
  zahide çırak ve misg bu yazıya teşekkür etti.
 19. perdeler

  perdeler TÜİSAG Üyesi

  Tam zamanlı çalışan uzmanların işi yukarıda meslekdaşımın bahsettiği üzre biraz daha zor. Uzman sanki bu işin hem sorumlusu hemde uygulayıcısı olarak algılanmakta. Hele hele eski bir fabrikada ve isg alanında hiçbir alt yapısı olmayan bir firmadaysanız işiniz çok ama çok daha zor oluyor. Çalışanların kaprisi mevzuat gereği istenen evrakların temin edilmesindeki bananecilik ve en basit periyodik kontrollerin yapılmasından sonra alınacak aksiyonların uygulanamaması ( eski bir fabrika yeni yerine taşınacak olması sebebiyle ) v.s daha bir zor oluyor. Bu işin çözümü için sanıyorum bi hayli zaman geçmesi gerekiyor. Halkımızın bu alanda bilinç sahibi olması çalışanların ancak kendilerinin kendilerini korumak arzusu dışında ne yasanın nede isg uzmanının koruyamacağı şuuruna ermesi için bu zaman gerekli. Bu süre zarfı içinde devletimiz yoğun bir propaganda faaliyeti içinde olmalıdır.işçi hakları konusunda gerek yazılı gerek görsel ve sosyal medya ile sürekli bilinçlendirme ve yasal haklarının taahhüt altında olduğunu deklare ederek cesaretlendirilmelidir. Ve isg uzmanlarıda asla ve kat'a ücretlerini işverenden almamalıdır. Yanlışım varsa düzeltin lütfen Avrupada isg uzmanları ücretlerini fondan alıoyorlar. Ülkemizdede bu uygulanabilirse uzmanda bu baskıdan kurtulur ve işini daha iyi yapar. Saygılar

   
 20. Bekir AVCI

  Bekir AVCI TÜİSAG Üyesi

  "......devlet otoritesini her işveren üzerinde hissettiremezsiniz".bunu dedikten sonra istersen kendini parala....Yaptığın sadece DONKİŞOTLUK olur.Bence...Devlet devletliğini yapacak ben de UZMANLIĞIMI..Yoksa kendimizi kandırmayalım.... .Sizin söyledikleriniz olması gerekenler. ama gerçekte olanlar öyle değil. Ben A sınıfı uzmanım sizin ne olduğunuzu bilemiyorum...Belirtirseniz kiminle yazıştığımı bilmiş olurum. Teşekkürler...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica