İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında akincaylak_35 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi  ÖNCELİKLE HERKESE MERHABA;

  BEN ŞUAN BİR FABRİKADA C SINIFI UZMAN OLARAK ÇALIŞIYORUM ANCAK AKLIMA TAKILAN BI KAC SORU VAR?

  1) BAŞKA BİR İŞLETMEDEN EĞİTİM VERMEM KONUSUNDA TEKLİF ALDIM.(HER ÇALIŞANIN HER SENE ALMASI GEREKEN 17 EĞİTİMLERİ VERMEM İSTENDİ.)BU İŞLETMEYE GİDİP EĞİTİMİ VEREBİLİR MİYİM? BULUNDUĞUM FABRİKAYI BAĞLARMI? BU OLAY SADECE EĞİTİM VERME İLE İLGİLİDİR DANIŞMANLIKLA ALAKASI YOKTUR.

  2) BU EĞİTİMLERİ VERDİĞİM TAKDİRDE VE EĞİTİMİ VEREN OLARAK KENDIİMİ ADIMI YAZDIM VE İMZAMİ ATTIĞIMDA HERHANGİ BİR PROBLEM OLURMU BAKANLIKLA YADA FABRİKAYLA?NOT: BU EĞİTİM İŞİNİ MESAİ SAATLERİ DIŞINDA YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM.

  3)EĞİTİMİ VERDİM VE O İŞLETMEYE FATURA VERMEK ZORUNDA MIYIM?


   
 2. Anıl AŞKIN

  Anıl AŞKIN TÜİSAG Üyesi

  eğer çalışmış olduğunuz fabrikada tam zamanlı çalışıyorsanız fabrikadan izin almanız gerekli çünkü uzman olarak eğitim vermek zorundayız mesaimize işlendiği için ve fabrikanızda tam zamanlı çalışıyosanız fabrikadan onay yazısı almalısınız ancak kişi sayısına göre hesaplama yapmışsanız ve kalan zaman bu eğitimi vermek için yeterli ise fabrikaya sormadan eğitimi verebilirsiniz, aldığınız ücret karşılığında gelir vergisi vermek durumundasınız diye biliyorum, ayrıca vereceğiniz eğitim çalışma saatlerinden sayılacak bu yüzden fabrika kabul ederse mesai saatleri içinde vermenizi ister aksi taktirde mesai saatleri dışında olursa işçilere mesai gösterilip ek ödeme yapmak durumunda kalırlar buna yanaşacaklarını sanmıyorum bildiğim kadarı ile bilgi vermeye çalıştım :D

   
  kazım ve Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
 3. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi


  yalnız suan piyasada bunu yapan var ve gelir vergisi vermiyor.piyasada bunu yapanlar derken de adam bır yerde tam zamanlı calısıyor ve baska bir yer denetıme gelecekler benı şu eğitimleri verir misin diyor.bunu yapıyorlar hiçbir sekilde fatura vs vermiyorlar calıştığı fabrıkadanda izin,onay almıyor benım bıldıgım bu bılgısı olan baska arkadaslarda varsa paylasırsa sevınırım.

     

   
 4. Anıl AŞKIN

  Anıl AŞKIN TÜİSAG Üyesi

  piyasa durumunu bilmiyorum ancak yapılması gerekeni dedim ben :D şöyle bir durum var siz fabrikanızda tam zamanlı çalışlıyorsanız fabrika dışında çalışırken izin almadan ve bu meslekle para kazandıracak bir iş yaparsanız hatalı duruma düşmüş olursunun bunun farkında olun yeterli bence kişi sayısına göre süreyle çalışıyorsanız ve vaktiniz de varsa fazla hiç bir şekilde izin almanıza gerek yok fatura işine gelince de malii fatura olmasa da eğitimden sonra eğitim hizmeti için ..... tl hizmet karşılığı alınmıştır yazısı verirseniz fabrikanın muhasebesi vergilendirme işini halleder bence sorun çıkmaz

   
 5. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

  benim söylemek istediğim bunu adamlar yapıyor ve hiçbir şekilde fatura kesmiyor ve fabrikasına haber vermiyor tam zamanlı çalışsa bile.böyle birşey yapıldığı takdirde herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım ??

     

   
 6. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle başkalarının yaptıkları sizi fazla alakadar etmesin Akın bey;

  1. Eğitim verebilirsiniz tam zamanlı iseniz dedikleri gibi başınıza sıkıntı almamak için haber vermeniz sizin için iyi olacaktır.
  Ama derseniz ki haber versem izin vermezler ve olaylar karışabilir bunu şirketin haberi olmadan da yaparsınız yalnız kimsenin bu konudan haberi olmamak zorunda işverenin kulağına gittiğinde sıkıntı çıkabilir. Denetleme olmadığında usulca hallederseniz bir şeyler olmaz. Şu da var ki olur da ileride bir şey olup ta eğitimi verenin sizin olduğunuzu söylerler ve davalık herhangi bir konu yoksa amenna, davalık iş olursa iş vereninizin kulağına gider ve sıkıntı doğurabilir. Bunlar bu işin bir kaç yönü benim tavsiyem gidin eğitiminizi verin.

  2. Üsteki sorunlar ile karşılaşabilirsin ama herhangi bir şey olmadığı sürece seni aramazlar bile

  3. Fatura istemeyebilirler ve başta sende fatura kesmiyorum deyip anlaşırsan sorun yok.
  Hepsi O işletmede herhangi bir sıkıntı olup olmadığı olmayacağı ile alakalıdır Sayın Akın bey.
  ve yine benim tavsiyemdir ki eğitiminizi veriniz. göze aldıklarınızı da unutmayın

   
 7. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi


  zaten baskasının yaptığı benı ılgılendırmez sadece referans nokta olsun diye sormuştum.
  diğer bir konuda ben eğitim vereceğim kuruluşa herhangı bır uzmanlık danısmanlık hızmetı vermıcem onun ıcın dediğiniz gibi davalık kaza olması durumunda bıle benı bağlayıcı bir durum söz konusu olmaz diye duşünüyorum.zaten dediğim yerin uzmanı yok restoran ve yemekhanesi var denetime gelecekler ve çalışanların senelık alması gereken eğitimleri vercem o kadar.
   
 8. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Teknik eğitim fakültesi mezunu değilseniz eğitim verebimeniz için "eğiticinin eğitimi" sertifikası gerekiyor.   
 9. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşım,

  Şu an çalıştığınız işyeri ile Belirsiz süreli hizmet sözleşmeniz varsa sözleşmenize bakmanızı tavsiye edeim. Genelde işyerleri sözleşmelere başka bir yerde çalışma halinde yazılı onay alınması gerektiğini yazarlar. Böyle bir madde varsa ve başka yerlerde eğitim, danışmanlık vb. hizmet verdiğiniz anlaşılırsa iş sözleşmenizi tazminatsız olarak feshedebilirler.

  Vergilendirme konusu ise tamamen farklı bir konu, ülkemizde uygulanan vergi mevzuatına göre gelir getirici bir işte çalışmanız halinde bunu vergilendirmeniz yasal zorunluluktur. Ancak sizin durumunuzda bu konu ancak bir şikayet olması veya eğitim verdiğiniz firmanın hesaplarının maliye tarafından incelenmesi halinde tespit edilebilir. Tespiti halinde ciddi cezalarla karşılaşabilirsiniz. Bu işin esası serbest meslek erbabı olarak vergi dairesine kayıt olmak ve serbest meslek makbuzu keserek kazancınızı vergilendirmek şeklinde olmalıdır.

  Son olarak eğitimleri vermek için bir arkadaşımın söylediği gibi "Eğiticilerin Eğitimi" isimli eğitimi almanıza gerek yok. "Eğiticilerin Eğitimi" isimli eğitim iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi vb uzmanlık belgelerini verebilecek kuruluşlarda eğitim verebilmek için gereklidir. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri hakkındaki yönetmeliğe bakarsanız eğitimi verebilecek kişiler arasında herhangi bir ön koşul olmaksızın iş güvenliği uzmanlarının belirtildiğini görebilirsiniz.

  Murat Çalışır
  Lider
  İş Güvenliği ve Çevre
  Yünsa Yünlü San. Tic. A.Ş.

     

   
 10. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım eğitimini mesaini bozmayacak şekilde git ver.Fatura vermem dersin.Hem milletin hemde senin ihtiyacın görülsün yeter ki ; hiç bir sorunlada karşılaşmazsın   
 11. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

  Br
  Bravo !!!

  Bu yazınızla kişileri yasal olmayan bir yola yönlendirdiğinizin ve suç işlediğinizin umarım farkındasınızdır. Bu konudaki yasal risk büyüktür küçüktür; tesbit edilir edilmez orası ayrı konu bunu kişiler kendi durumlarına göre değerlendirirler ama sizin şu an yaptığınız ciddi bir suç. ("Fatura vermem dersin" ifadesi gerçekten çok ilginç)

  Murat Çalışır   
 12. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Tamam o zaman şöyle yapalım;
  Arkadaşım eğer mühendissen odana git smm al ama ondan önce bir şirket kur.Öyle smm ol (Şahıs şirketi) ozaman istediğin faturayı düzenleyip aldığın 3 kuruş paranın en az %47sini devlete vergi olarak ödemiş olursun.Kalan % 53 nün bir kısmını da muhasabe,odadan aldığın belge için filan ödersin.Yani fatura vereceksen bu işi yapma yada bu da yasal değil ama bir danışmanlık firmasına alacağın paranın %40 ını teklif et.Onlarda kendi adlarına fatura kessinler.
  Tamam yasalar uyulmak için ve genel olarak da uyuyoruz.Ama devlet bu arakadaşımızın vereceği eğitimden kazanacağı cüzi katma değerin peşinde değil.Haa diyeceksiniz ki bu bir tekil örnek değil.Herkes böyle yaparsa bu işin sonu nasıl gelir? Değil mi? Zaten gelmiyor da burda benim tavsiyem hergün eğitim verip bu işlerden dünyalar kazanan bir insan için değil.Bu arkadaşımız belki ayda 1 tane belki 3 ayda 1 tane belki 6 ayda 1 tane bu şekilde eğitim verecek.Veya 6 ayda 10 tane versin.Bunu yapacağı süre zaten en fazla 2 yıl (2014) , çıkan toplam değer inanın devletin önemsemediği ve yasalar çıkartırkende böyle kayıpları düşündüğü bir meblağ artı zaten firmalar illlaki fatura isteyecekler ve bu arkadaşın fatura işini çözmesi gerekecek.Nasıl çözer ? Ben yardımcı oluyorum.hukuki olmasada
  Gelelim arkadaşım " Muratc" senin SGK aldığın maaş üstünden mi yatıyor? Gelir vergisi dilimine giriyormusun ? Eğer giriyorsun maaşın net üstünden mi ? Anlaştın ...

   
 13. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  arkadaşlar sakin herkesin fikrine saygımız olmalı diye düşünüyorum, bizler yasal işlerin takipçilerileriyiz bunu da unutmayalım, tüm işlerdeki dayanağımız sadece YASALAR...
   
 14. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

  eğiticilerin eğitimi sertifikası ile eğitmen yetiştirirsiniz eğitmen yetiştirmek ve bu sertifiayı almak için bazı kriterlere ulaşmak gerekir şu kadar saat eğitim verdim gibi işçiye eğitim verme durumunda uzman olmanız yeterlidir.

   
 15. akincaylak_35

  akincaylak_35 TÜİSAG Üyesi

  teknik eğitim fakültesi mezunu değilim ancak dediğim eğitimi verebilmek için uzman olmak yeterli.sonuç olarak ben bu eğitimi vermeyi zaten düşünüyorum sadece problem olurmu diye sormak istedim okadar.   
 16. Muratc

  Muratc TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım olayı lütfen kişiselleştirmeyelim. Benim çalıştığım firma son derece kurumsal ve ücretler konusunda usulsüzlük yapılması söz konusu bile olamaz. Ayrıca benim aldığım ücret ne seni ne de başkasını ilgilendirmez. Bu üslup son derece amatörce bir üslup ve kimseye birşey kazandırmaz. Ben olayın risklerinin ne olduğunu göstermek için yasal durumu paylaşmak istedim. Olayı kişiselleştirerek kendi amatörlüğünüzü göstermiş oldunuz.

  Ayrıca devlet böyle ufak tefek şeylerin peşine düşmez gibi bir yaklaşım gerçeği yansıtmamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda tebligat masrafının ceza tutarından fazla olduğu yani devletin tahsil etse bile zarar edeceği belli olan alacakların peşine düşmesi ile ilgili olarak gazetelerde çıkan haberleri hatırlatmak isterim. Ben "şikayet veya eğitim verilen firmada yapılacak mali denetim sonucunda tespit edilirse" dedim ve bunun tespit edilmesi durumunun çok da karşılaşılabilecek bir durum olmadığını da belirttim. Fakat küçük bir ihtimalle de olsa yasal tespitin olduğu bir yerde görmezden gelmek mümkün olmayacaktır. Bir firmanın mali kayıtları incelendiğinde tespit yapıldığında bu adam iş güvenliği eğitimi vermiş bu kadarcıktan birşey olmaz biz bunu görmeyelim denmez, denemez. Benzer şekilde şikayet varsa şikayete konu olan durum küçük bile olsa görmezden gelinmez, gelinemez. Örneğin yapılan bir uygulamada bir bakkal 3 TL'lik bir ürüne fiş kesmediği için bile cezai işlem yapılmaktadır. Defalarca söylediğim gibi tespit halinde bu cezalar uygulanmaktadır ifadesini tekrar hatırlatmak istiyorum.

  Ayrıca sizin belirttiğiniz ücretin tam olarak gösterilmemesi ülkemizin kanayan yarasıdır. Ancak hiç bir durumda yapılan diğer usulsüzlükleri örnek göstererek savunma yapılamaz. Dolayısı ile sizler, bizler içinde bulunduğumuz şartları dikkate alarak değerlendirme yapmalı ve ona göre karar vermeliyiz.

  Murat Çalışır
  Lider
  İş Güvenliği ve Çevre
  Yünsa Yünlü San. Tic. A.Ş.

   
  degiray bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica