Iş Güvenliği Uzmanı Sadece Risk Analizi Yapınca Işi Biter Mi? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Iş Güvenliği Uzmanı Sadece Risk Analizi Yapınca Işi Biter Mi?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında tubacakmak tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. tubacakmak

  tubacakmak TÜİSAG Üyesi  Merhaba C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak risk analizi yapmak için bazı firmalardan teklif aldım. Ancak risk analizini yapmak için herhangi bir sözleşme yapmak gerekir mi? Yapılan risk analizinden sonra o firma ile işimiz bitecek mi, yoksa az tehlikeli veya tehlikeli sınıfta yer alan firma ise belirli saatlerde orada sürekli çalışmamız mı gerekiyor?


   
 2. Doğuş

  Doğuş TÜİSAG Üyesi

  risk analizi yapmakla iş bitseydi 2 gözlem yapardım o risk analizini yapardım ben sonra evime giderdim. Yok öyle :) O risk analizinde yazdığın her şeyi uygulattırmak ta senin görevin. Tabi sen uygulatmaya çalışırsın uygulamazlar o zaman iş başka yola sapar. Ama sen risk analizini duyurmakla da yükümlüsün. Sahanın belli yerlerine asabilirsin. ( Fotokopi )

   
  taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 3. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar her teklife ,her önünüze gelen yerlere risk analizi yapmayın.Bu risk analizi şu kadar süre geçerlidir diye bir olay yok.Bir iş yerine yaparsınız risk analizi alırsınız 3-5 kuruş,ondan sonra orada (sürekli görmek ve denetleme yapamadığınız için)herhangi bir elektirik ya da yangın durumu çıkar,yıllar sonra bile başınız ağrıyabilir.Sonuçta risk analizi yapan altına imzasını atıyor.Bana da en az 15 yerden risk analizini yap dediler,bende düşündüm, attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değsin diye, analiz başına 3000 tl istedim.Vermeyeceklerini de zaten biliyorum,birileri buralara 200-300 e analiz yapar.Kim yaparsa yapsın,kaça yaparsa yapsın.Ben geceleri rahat uyumak istiyorum...

     

   
  bernat, srkndlkts, mehmet özkan ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle...

   
 5. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  risk analizi ramak kala dahil yönetmelikteki şartlar değiştiğinde sürekli güncellenmesi ve aksiyonların gerçekleştiğinin 7/24 takibini gerektiren bir süreç. Herhangibir kaza ,meslek hastalığı durumunda anında uzmanla illiyet bağı kurulur.300-500 lira için sertifikanızda gidebilir,rücu davası ,hürriyeti kısıtlayıcı davalara maruz kalabilirsiniz.Hele sektörde tecrübesi olmayan bir uzmanın o sektörde risk değerlendirmesi yapması tam bir macera olur.Aman dikkat...

     

   
  Onur Gül ve taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 6. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Yazışmalardaki yanıtlardan yanlış mı anlıyorum acaba!....1.7.2013 ve 1.7.2014 tarihlerinde İSG elemanları istihdam edilme zorunluluğu başlayacak tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri ile az tehlikeli işyerleri için risk analizi, daha doğrusu risk değerlendirme süreci 1.1.2013 tarihi itibari ile başlamıştı. Yanlış bilgilendirme olmasın bu anlamda bir durum saptaması işlevindeki söz konusu belgeleri, işverenler adına destek amacı ile düzenleyen iş güvenliği uzmanları ayrıca sözleşmeli olarak bir görev almadıkları takdirde herhangi bir risk nedeniyle yasal bir durumdan oluşması sözetmek olası değildir. Söz konusu işyerleri, söz konusu tarihlerden sonra emek yoğun hizmet alacakları dönemlerde pek doğaldır ki bu şekilde hizmet almaları olağan üstü durumlar hariç gündeme gelmeyecektir. Kalın sağlıcakla.

   
  Denizcimakine ve emin pehlivan bu yazıya teşekkür etti.
 7. Mehmet ÖZKAN

  Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  TÜRKÇEYİ DAHA DÜZGÜN KULLANIRSANIZ NE DEMEK İSTEDİĞİNİZİ DAHA İYİ ANLARIZ DÜŞÜK CÜMLELER KURMAYIN LÜTFEN
   
 8. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Sayın Mehmet bey,
  Kurduğum cümlelerimin uzun olması kusurum dışında yanıtıma esas mevzuattan kaynaklanan kaos nedeniyle özenerek verdiğim yanıtları anlamlandırmada zorluk yaşadığınız anlaşılıyor. Biraz çaba gösterirseniz yanıtları çözümleyebilirsiniz düşüncesindeyim. Başarılı olamazsanız hangi tümcenin neresine takıldığını belirtirek niçin anlamadığınızı açıkca belirtirseniz memnuniyetle ve sabırla yardımcı olmaya çalışırım.
  Bu bağlamda ayrıca size "internet yazışmalarında büyük harfleri bu şekilde "bilmeden" kullanmanızın oldukça kaba bir davranış olduğunu" anımsatmayı bir görev bilir, sevgi ve saygılarımı sunarım kardeşim.   
  eren-ahmet, emin pehlivan ve serkan şahiner bu yazıya teşekkür etti.
 9. Mehmet ÖZKAN

  Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  evet büyük harfle yazmanın bağırmak anlamına geldiğini iyi bilmekteyim.bahsettiğim şey cümle düşüklüğü çok ve bu yüzden anlamakta zorlaşıyor hani bir çırpıda okunan romanlar vardır birde ağır anlaşılması zor bir dille yazılmış roman vardır.demek istediğimi anlamışsınızdır benden de sevgiler ve saygılar efendim.

     

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 10. denizdeniz

  denizdeniz TÜİSAG Üyesi

  kemal bey konuya açık getirdiğiniz için teşşkürler,kanunların ana prensibi yetki yoksa sorumluklukta yoktur, bu iderisndenyetkili olmadığınız bir durumda sorumlulukta beklemez .sadece risk analizinin doğru ve kapsamlı yapılamsı ileride bir kaza durumda yazılmayan risklerden kaynaklanıyorsa rucu davaları açılabilir ,şahsen bne böyle saygısızca yorumları onaylamıyorum daha dikkat olacağız   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 11. Anıl09

  Anıl09 TÜİSAG Üyesi

  15 gün veya 1 aylık bir danışmanlık sözleşmesi yapın.Vereceğiniz risk değerlendirmesi,acil eylem planları ve iş ve işçi sağlığı temel eğitimi (belgelendirmeli) vereceğiniz hizmetler olsun.Fatura karşılığı bir fiyat belirleyin.Anlaşırsanız işinizi yaparsınız.   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 12. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  imza attığınız herşey sizi bağlar. aranızda anlaşma olması olmaması birşey değiştirmez. işveren herhangi bir dava ile karşılaştığı zaman sizi hemen hatırlayıverir. "o yaptı!" diye mahkemede karşınızda bir işaret parmağı ve öfkeli gözler görebilirsiniz.

  bu yönetmelikler yoruma çok açık, avukat arkadaşlarla konuşurken, bir kaza ile ilgili yorumunu unutmam, "işçi çukura düşmüş, iş güvenliği uzmanı tabii yargılanacak" dedi. "önlem alınmış ama orada, eğitimler tamam" dedim, "o iş yapılırken başında duracaktı" cevabını aldım. açıklamaya başladım biz zaten saat hesabı danışmanlık yapıyoruz, her işin başında duramayız tam zamanlı değilsek vs.. vs.. diye. bu açıklamaları 1-2 değil pek çok kişi ile (avukat :)) yaşadım. şimdi, bu kadar yeni ve yoruma açık bir kanunda, "biz şöyleyiz böyleyiz" benzeri yorumları yaparken biraz da hukuki anlamda Türkiye nerede, biz o hukukun neresindeyiz gibi noktaları gözlemlemek ve kendimizi ona göre "sağlama" aldıktan sonra çalışmanın önemini anlıyor insan.

  Şimdi, 200-300 e tehlikeli sınıfta risk analizi yapan kişiler gördüm hem de 2 haftada, copy-paste yöntemi ile 7 işyerine.. bu durumdan çok rahatsızım, meslektaşlarımı şikayet de etmek istemiyorum ama sanırım işin ciddiyetinin farkında değiller. işveren zaten farkında değil, verdim parasını yaptırdım düşüncesinde. işin kötü yanı, pek çok OSGB de işverenin bu yönde talebini nasıl karşılarız diye düşünüyor. işini en iyi yapan olarak anılmak varken, çok iş yapan, çok kazanan (çok risk alan) olmayı marifet sayıyorlar.

  evet, yaptıkları işin riskleri kendilerini bağlar, beni ilgilendirmez aslına bakarsanız. ama hepimiz eğitimi alırken "etik çalışma" dersi aldık. bu etik mi şimdi? sadece işçi - işveren olarak mı değerlendiriyoruz aldığımız eğitimleri?

   
 13. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  iş mahkemeleri konusunda ilk istanbulda olmak üzere özel mahkemeler açılması kararı alındı ocakta hazırlık başlamıştı ancak şu an ne durumda bilmiyorum
  dediğiniz gibi bu mahkemelerin kurulması savcı ve hakimlerin bu konuda uzmanlaşması geçiş sürecinde dikkatsiz hareketlerimizde uzmanların başlarının ağrıyacağı kesin
  çok dikkat arkadaşlar sigorta şirketleri tarafından,işveren tarafından,ceza mahkemeleri tarafından açılan yada açılacak davalar hiç uzak değil
  aman dikkat..?
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica