İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI NASIL OLUNUR ?

  (1) İş güvenliği uzmanlığı eğitim programlarına katılmak isteyen adaylar yani mühendis, mimar veya teknik elemanlar(Teknik öğretmenler ile üniversitelerin fen veya fen-edebiyat fakültelerinin fizik veya kimya bölümleri veya iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları)
  eğitim kurumlarına aşağıdaki belgeler ile başvururlar:
  a) Başvuru yapılan eğitim kurumuna hitaben yazılan ve adayın hangi iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacağını belirten ve T.C. kimlik numarası ile iletişim bilgilerini içeren başvuru yazısı.
  b) Adayın mühendis, mimar veya teknik eleman olduğunu gösteren diploma veya mezuniyet belgesi.
  c) (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını gösteren belge.
  ç) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ve bu belgeyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını gösteren belge.
  d) İş güvenliği uzmanlığı yenileme eğitimine katılacaklar için geçerli mevcut belge.
  (2) Yukarıda belirtilen belgelerin aslı ile birlikte örneğinin getirilmesi halinde eğitim kurumları tarafından tasdiki yapılır. Başvuru sırasında gerçeğe aykırı belge ve beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları reddedilir. Bu durumun sonradan tespiti halinde eğitim, sınav ve belgeleri geçersiz sayılır.
  (3) Eğitim kurumları, başvuru esnasında adaylardan katılacakları programın gerektirdiği şartları karşıladığını gösteren belgeleri istemek ve bu belgeleri beş yıl süreyle her bir aday için açılan dosyada saklamak zorundadır. Bu konuda, Yönetmeliğin ilgili maddelerinde belirtilen hükümlere aykırı işlemlerden doğacak sorumluluk eğitim kurumuna aittir.
  (4) Yurtdışından alınan iş güvenliği uzmanlığı veya eşdeğer belge sahipleri, bu belgelerinin yeterliliklerini Bakanlığa onaylatmak kaydıyla eğitim kurumlarına başvuru yapabilirler.
  (5) İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve eğitimleri Hakında Yönetmeliğinde belirtilen çalışma sürelerinin tespitinde Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları, diploma veya mezuniyet belgelerinin doğruluğunun tespitinde Yüksek öğretim Kurulu kayıtları esas alınır.
  Eğitim programları
  (1) Eğitim kurumları eğitime başlayabilmek için; Bakanlıkça belirlenen müfredat esas alınarak hazırlanan ve eğitim verilecek konulara uygun eğiticilerin ve ikiden fazla olmamak üzere eğiticilerin yedeklerinin de yer aldığı teorik eğitim programını ve eğitime katılacakların listesini ilgili eğitimin başlangıç tarihinden en az on iş günü önce Bakanlığa yazılı ve elektronik ortamda bildirirler.
  (2) Eğitim kurumları, pratik eğitimin yapılacağı işyerlerinin listesi ve eğitim tarihlerini Bakanlığa yazılı ve elektronik ortamda bildirirler.
  (3) Eğitim kurumları, mücbir nedenlerle eğiticilerde değişiklik olması halinde eğitimin başlamasından önce Genel Müdürlüğe yazı, faks veya e-posta yoluyla bilgi verirler.
  (4) Bakanlıkça onaylanmamış programlarla eğitime başlanamaz.
  (5) Teorik ve uygulamalı dersler haftanın günlerine dengeli olarak dağıtılır. Adayların, teorik eğitimin %90’ına ve uygulamalı eğitimin tamamına katılımı zorunludur. Eğitim kurumlarınca, eğitimin sonunda adayların derslere devam durumunu gösteren çizelge düzenlenir.
  (6) Eğitimlerde kullanılacak araç ve gereçler günün teknolojisine uygun olacaktır.
  Eğitim ve Sınavlar
  (1) Bakanlıkça belirlenecek eğitim programları teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Eğitim süreleri, teorik kısmı 180 saatten, uygulama kısmı 40 saatten ve toplamda 220 saatten az olamaz. Teorik eğitimin en fazla yarısı uzaktan eğitim ile verilebilir. Uygulamalı eğitimler, iş güvenliği uzmanı bulunan bir işyerinde yapılır.
  (2) İş güvenliği uzmanları, belgelerini aldıkları tarihten itibaren beş yıllık aralıklarla eğitim kurumları tarafından düzenlenecek yenileme eğitimine katılmak zorundadırlar. Bu eğitimin süresi otuz saatten az olamaz.
  Eğitim katılım belgesi
  (1) Eğitimi tamamlayan adaylara eğitim kurumları tarafından, örneğe uygun eğitim katılım belgesi düzenlenir. Bu belgeler, eğitimin tamamlanmasından itibaren en geç on gün içerisinde Bakanlığa gönderilir.
  (2) Eğitim katılım belgesi Bakanlığa gönderilmeyen adaylar sınava katılamaz, yenileme eğitimine katılma zorunluluğu bulunanların ise vize işlemleri yapılmaz.
  Sınavlar
  (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları Bakanlıkça yapılır veya yaptırılır.
  (2) Girdiği ilk sınavda başarılı olamayan aday takip eden sınavlardan birine daha katılabilir. Ancak iki sınavda da başarılı olamayanlar yeniden eğitim programına katılmak zorundadırlar.
  (3) Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, itirazlar sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.


   
 2. gamsız baykuş

  gamsız baykuş TÜİSAG Üyesi

  SN YETKİLİ
  MÜHENDİS VE MİMAR TANIMLAMASININ ALTI BOŞ.BUNLAR NELER OLABİLİR.AÇIKLARMISINIZ.

   
  reaxi bu yazıya teşekkür etti.
 3. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Mühendis ve mimar tanımlaması tüm mühendislik dalları ile mimarlıkları kapsar.
  İyi çalışmalar.

     

   
  gamsız baykuş bu yazıya teşekkür etti.
 4. gamsız baykuş

  gamsız baykuş TÜİSAG Üyesi

  kaan bey mimarlıkları kapsar derken iç mimarlık da kapsama alanı içindemi.

   
 5. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  iç mimarlık dahil değildir sayın gnlygz...

     

   
 6. gamsız baykuş

  gamsız baykuş TÜİSAG Üyesi

  hangi yönetmelikte yazıyor belirtirseniz okumak istiyorum.o zaman tüm mühendislik ve mimarlıkları kapsar derken mimarlığın kapsadığı alanlar nelerdir.teşekkür ederim.

   
 7. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  mevzuatta;mimar,mühendis ve teknik eleman diye bahsedilir...bunun açılımı ise;
  tüm mühendislikler
  mimarlık
  teknik eğitim fakültesi mezunları
  fen-edebiyatın fizik ve kimya bölümleri
  iş güvenliği ön lisans programı mezunları dır...

  İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş mühendis, mimar veya teknik elemanı,
  (iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinden alıntı yaptım)
   
  myakın bu yazıya teşekkür etti.
 8. tuzel

  tuzel TÜİSAG Üyesi

  ic mimarlari kapsamama sebebi nedir acaba bildiginiz gibi butun buyuk kurumlar bunyelerinde ic mimar mimar calistirirlar cunku yasiyan mekanlar herzaman bakim onarim ve yenilik ister tabi uygulamalarda cok buyuk bir is bilinci olmak zorundadir 4 yil boyunca ic mekanlarin yapisinin malzemesinin ve uygulamasinin egitimini alan ic mimarlar neden bu istihdamdan yararlanamadigi gibi mesleklerini yapma alanlari daraltiliyor. su an acilan butun davalarda peyzaj ve ic mimarlar kazanarak belgeyi almayi basariyor neden bizler icinde 2. maddedeki degisikligin oldugu gibi degisiklik ile kapsama alanina dahil edilmek yerine mahkeme acmak zorunda birakiliyoruz. bakanligimizin bu konuda bir calismasi varmi acaba. birde bu 2.maddedeki degisikligin kapsami nedir ben 750 gunden fazla ic mimar olarak boyle bir kurumda calisiyorum bu maddeden yararlanmam icin yeterlimi   
  gamsız baykuş bu yazıya teşekkür etti.
 9. beygeldi

  beygeldi TÜİSAG Üyesi

  ben hava kuvvetlerinde astsubayım görevim jet uçak teknikeri olarak geçiyor ayrıca kalite kursu almış biriyim ben bu sınava girebilir miyim
  teşekkürler

     

   
 10. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sayın beygeldi öncelikle kesinlikle 4 senelik lisans programı veya 2 senelik İş güvenliği MYO bitirmiş olmanız gerekmekte. Diğer 2 senelik teknikerle bu sınava girememekteler. 4 senelik lisanslar için de yukarda cem beyin bahsettiği bölümlerden birini bitirmiş olmanız gerekiyor.   
 11. serkan.bilek

  serkan.bilek TÜİSAG Üyesi

  Selamlar
  bu konuyla ilgili bir Sorum olacak
  Ben İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Mezunuyum İşçi sağlığı ve güvenliği Yüksek lisansı yapınca İsg Uzmanı Olabilirmiyim acaba Zira Yüksek lisans ilanını açan üniversite BAş vuru şartlarında Böyle bir ibare kullanmış,·
  “İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı” programına başvuranların, Tüm Mühendislik Fakültesi Mezunları, Mimarlık Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Fen Fakültesi Fizik ve Kimya Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü, İşletme ve Kamu Yönetimi bölümlerinden mezun olması gerekmektedir."

  Yani Yönetmelikte bir değişiklik yada yorumlama farkınamı haiz bir durum Yardımcı olursanız sevinirim   
 12. M. Raşit Sarıyar

  M. Raşit Sarıyar TÜİSAG Üyesi

  bunu bende merak ediyorum. İşletme mezunu iş sağlığı ve güvenliği alanında yüksek lisans yapması mümkün müdür ve iş güvenliği uzmanı olabilir mi?

  gören duyan varsa cevap yazarsa memnun olurum

   
 13. yrdmcsglkc

  yrdmcsglkc TÜİSAG Üyesi

  yönetmelikte yazıyor. o şekilde olmuyor.
   
 14. oğuzisg

  oğuzisg TÜİSAG Üyesi

  [QUOTE"gamsız baykuş, post: 24598, member: 925"]kaan bey mimarlıkları kapsar derken iç mimarlık da kapsama alanı içindemi.[/QUOTE]
  Peyzaj mimari olarak b sinifini yeni kazandim ic mimar olarak da uzman olunabilecegi kanisindayim

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. kamu yonetimi is guvenligi uzmani

  ,
 2. çeko mezunu iş sagligi guvenligi yüksek lisans yapmak

Yandex.Metrica