Soru - İş Güvenliği Uzmanı Maaşları | Sayfa 38 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. atalay.ayaz

  atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi  yasal mevzuat nedir. ?


   
 2. atalay.ayaz

  atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

  ayrıca csgb dışında hiç kimse belgeyi kullanılmasını kısıtlayamaz. bağlayıcı olamaz. işveren korkutma taktikleridir.

   
 3. Entebo81

  Entebo81 TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı uzmanlık sertifikamla 4000tl den aşağısını kabul edersem adam değilim. Zaten piyasanın verdiği miktarı mühendis diplomamla alıyorum. Piyasanın teklif ettiği maaş Ayıp olduğu kadar Utanç verici bir durum. Bu belge yada diplomalarıyla iş yapacak arkadaşlara sesleniyorum; Ünvanınızı ve Konumuzu daha iyi değerlendirin. Sizin kabul edeceğiniz teklifler sizleri olduğu kadar bizleri de yakından etkileyecektir. Belirttiğim fiyat bana göre hiç ama hiç yüksek değil, ortada var olan kişinin can sorumluluğunu sorun bakalım işverene, ben sana bu miktarı versem sen bu sorumluluğu kabul eder misin? Alacağınız cevap kısa ve nettir...Biz işverene bağlı değiliz, onlar bize bağlı. Bu durumdan şikayet edeceğim tek yön ise maaşımı işveren tarafından ödenmesi. Hem şikayet edecem hem de teşekkür mahiyetinde para alacam. Bence bakanlık bu durumada el atmalı işverenler tarafından ortak bir havuz sistemine geçilip maaşların burdan ödenmesi daha sağlıklı olacaktır.

     

   
  mentorr bu yazıya teşekkür etti.
 4. Exar_Kun

  Exar_Kun TÜİSAG Üyesi

  Güzel tespit teprikler ancak sağlık raporları eksikliği durumunda kişi başı 1000 lira cezası var ister bulunsun ister bulunmasın farketmez ama sağlık raporundan dolayı cezayı güzel kitlerler önemli olan o değil zaten eğitim ve sağlık raporları

   
 5. SERKAN ÜLKER

  SERKAN ÜLKER TÜİSAG Üyesi

  bu en mantıklı olan gibi... böyle olursa devlet memuru olmuş oluyorsun. aslında mantıklı zaten şirketinde tam zamanlı çalışıyorsun.bakanlık fiyatı belirlesin. burada çalışırsın fakat bakanlığa bağlısın. işveren maaşları bakanlığa/ya da nere ise yatırır.

     

   
 6. Mesut_Adanir

  Mesut_Adanir TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu sitede bu kadar yorum yazanlar konulara sert cevap verenler bence hepiniz boş beleş yorumlar yapıyosunuz ve hepiniz sadece sanal ortamda bunları yapabiliyosunuz patronların karşısına çıkınca ya da OSGB sahiplerinin karşısına çıkınca herşeye eyvallah diyorsunuz hiçbir yaptırımda bulunamıyorsunuz yine gelen 1000 ve 1500 tl lik teklifleri kabul ediyorsunuz allah kimseyi yinede zor durumda bırakmasın ben bugüne kadar 6-7 OSGB ile görüştüm kendileri aradı ama anlaştıkları insanlar 1000 tl veya max. 1500 tl ye anlaştıkları insanlar birçoğuda eminim burda takılıyo

   
  SERKAN ÜLKER ve hjknunuk bu yazıya teşekkür etti.
 7. SERKAN ÜLKER

  SERKAN ÜLKER TÜİSAG Üyesi

  aynen hocam aynen.... bir mekanizma olmayınca arkanda kimse yoksa ve sırtındada geçim varsa 1000 tl ye de razı kalınır. bu işi bakanlık kendi görevlendirmeleriyle kontrolüyle yapmalı..........
   
  Mesut_Adanir bu yazıya teşekkür etti.
 8. Burak Erkin

  Burak Erkin TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanı yetiştiren üniversite yok. 2 yıllıklar var sadece. Onlar da mühendis nosyonuna sahip değiller ve master yapamazlar. Lİsans sahibi de değilller. Birileri demiş ki bu sektör ileride doyar bir kıymeti kalmaz..Dolan hangi sektörde yeni adam alınmıyor..Yani dolu olmayan bir sektör kaldı mı? Doktorluk pilotluk haricinde.. EE geeri kalanlar 1250 tl ye mi çalışıyor?? Sektör doysa da doıymasa da 1250-2000 tl ye çalışan isg uzmanı olmaz olamaz..Ha OSGB ler şu anda haftada 2 yeni açılış ortalaması ile gidiyor muş..EEE peki onlar birbirinin pazarlarını kapınca ne olacak??? İş güvenliği uzmanı kendi başına bir değer ifade edecek.. OSGB ler geçici bir süreç için faydalı ama o kadar..Bu iş masa başnda olmazz.işin başında devamlı duracak adam lazım..Uzman kişi de 2000 tl ye çalışacak ise kendine hapis tehlikesiz 2000 tl ye iş varken niye bunu seçsin? Şu anda bizim firmada güvenlik görevlkisi 1250 tl alıyor genç çocuk. sekreter 1500 tl alıyor. Sigortalılar ve hapis riskleri yok. Ağır bir iş veya sorumlulukları da yok..E o halde 1250 1500 tl ye bir iş güvenliği uzmanı niye çalışsın yaw?? Gir askeriye de uzman er erbaşi ol şu anda 1900- 2500 tl maaş veriyortlar..Ayrılınca da devlet memuru aoluyorsun ve de emekli sandığından ikramiyeni verip tezkere ediyorlar..İSteyen astsubay olabiliyor..Polis memuru alıyor 2400 tl en genci..Tümünün emekli sandığı ve bir sürü sosyal güvencesi var..polislere fazla mesai ücreti askerlere tazminat adı altında ilave ücret ve haklar tanındı..EEE mühendislik oku iş güvenliği uzmanı ol, eğitim al sınavlara gir hapis riski al sonra 1500 tl ye çalış???? Ama OSGB de çalışıyorlar işte 1500 tl ye OSGB den geldi bir çocuk bizde işe başlıyo0r şu anda..1500 tl ye anlaşmış iş güvenliği uzmanı c... Peki bu çocuk şimdi ben ondan daha fazla ücret alırken ne yaptı 1500 tl ye okay dedi??? mesaiye başlasın bakalım..tüm kağıtlarda imzası olacak..madem öyle istekli!!!! küfür ettirecek bana ya neyse...adam benim yarımdan daha az maaşa tamam demiş !!!!!!!!!!!   
 9. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  mesut hocam saygılar bu 1000 tl dediğiniz part time ücretmi acaba ?

     

   
 10. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  mesajının bir kısmını sildim fazla yer işgali olmasın diye.art niyet yok yani.

  söylediklerin çok doğru ancak unutulan bir nokta var.maaşları kıyaslanan meslek gruplarına baktığımızda bu pozisyonlar genelde işverene para kazandıran veya para harcatmayan pozisyonlar, meslekler.işverenlerin büyük bir kısmı biz isg uzmanı pozisyonunda çalışanları hala kendisine bir yük ve gider kapısı olarak görüyor.yani bu işin kültürsüzü durumundalar.bunlar şuan çoğunluktalar.ve bizlere az dediğimiz ücretleri teklif edenlerde bu işverenler zaten.
  ha diğer tarafta bu işi zorunluluk değilde bir kültür olarak gören yapılanları mali kayıp değilde firmasına katılan bir değer olarak gören işverenler de var.bu insanlar hakkımızı veriyor.

  diğer taraftan farklı bir yeteneği yada işbilirliği olmayan ve uzun süre işsiz gezen arkadaşlarımız var.bu arkadaşlarda işte 1500 -1250 tl ye ok diyorlar.bunlarıda kınamamak lazım.sonuçta kimse zorda kalmasa böyle bir işe evet demez.başka iş yapabilme imkanları olsa eminim zaten yaparlar.

  keşke herkes sizin maaşınız gibi; (1500+x)*2 tl maaş alsalar.ama şimdilik ve ileridede bu çok mümkün gözükmüyor.

  selametle kalın.   
 11. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  yapma hocam boş vasıfsız adam alıyo 1250 maaş eğer bu paralara yapılacaksa bu iş alırım sertifikamı yatarım aşağa ben zaten 1500 e çalışıyodum.adam gibi bi işim insan gibi bi maaşım olsun diye çıktım isg kursuna gittim.en boş beleş memur 2000 lira alıyor zaten.yani 1250 lira para değil adamlar döne döne çağrı merkezlerine,güvenlik şirketlerine adam arıyolar o paraya insanlar onu bile beğenip çalışmıyor.olay işsizlik değil ben şahsen en kıytırık 4 yıllık üni mezununa bile o parayı yakıştıramıyorum hiç   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 12. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  volkan arkadaşım bende yakıştıramıyorum.bu paralarada çalışın çalışalım demiyorum. ama ortada maalesef bir gerçek var.

  kolay bir hesap yapalım.

  bak Türkiye de ortalama 100 üniversite var.bu üniversitelerin %80 inde fen-edebiyat fakültesinde kimya bölümü var. (80 üniversite)bunların % 50 sinde hem normal hemde ikinci öğretim var.(80+40=120 üni.) bunlarda ortalama 50 öğrenci var.yani her yıl ortalama 50 mezun veriyorlar. (50*120=6000 mezun) peki bu arkadaşların çalışabilecekleri yeteri kadar kimya ile alakalı sektör varmı? yok. peki o sektörlerde yeni işe başlayanlara ne kadar veriyorlar. 750-1000 tl(hani diyorsun ya yakıştıramam diye) e o zaman bu arkadaşlar ne yapıyor farklı alanlara yöneliyor.fizik bölümlerinde bu daha vahim.ziraat, çevre, kimya, makine, metalurji.... bu bölümlerinde mezunları yöneliyor isg uzmanlığına. ee bu ne demek biliyormusun.. sadece kimyadan mezun olan kişiler bile yönelse Türkiye nin uzman ihtiyacı 3 senede tamamlanır.şuanda hali hazırdaki 12000 e yakın uzmanı saymıyorum bile (sadece c sınıfı 12000 e yakın bu arada) oo nedenle bulunmaz hint kumaşı değiliz.alternatifimiz çok. evine ekmek parası götüremeyen biri elbette açlıktansa 1200 üde 1500 üde kabul eder.ben bu ülkede gözümün içine baka baka "benim çocuklarım aç kalsa adam da öldürürüm, hırsızlıkta yaparım.bundan da gocunmam" diyen adamlar var.günlük hayatta sokakta beraber yürüdüğümüz insanlar. o nedenle Türkiye şartlarında fazla yüksekten uçmayalım.haaa dediğim gibi 6000 tl alan c sınıfı da var.ama bunlar istisna.unutmayalım, istisnalar kaideleri değiştirmez.

  ben OSGB sahibi değilim.danışmanlık firmam yok.işveren değilim.ama gerçek bu isteyen kabul eder isteyen etmez.ama benim gördüğüm bu.

  selametle kalın.

   
 13. odarkness

  odarkness TÜİSAG Üyesi

  Size kısaca şöyle özetleyeyim arkadaşlar çalıştığım firmada makina başında çalışan işçiye 1260tl+agi ödüyoruz.Bu paralara uzmanlık yapmak isteyen arkadaşlara sesleniyorum amaç para kazanmaksa fazla sorumluluk almadan makina başında işçilik yaparak bu paraları alabilirsiniz.Mühendis sıfatı kazanmış arkadaşların hayallerini küçük kurmamalı gerektiğini düşünüyorum.ayrıca iş güvenliği uzmanlığı hakında tecrübe sınıflandırmasına takılıpta düşük ücretlere göz yummayın.Yasa karşısında tecrübeli Tecrübesiz ayrımı olmayacak.
   
  Selcen, Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve volkancoskun bu yazıya teşekkür etti.
 14. kemalx

  kemalx TÜİSAG Üyesi

  Ben 1000 veya 1500 TL ye bir ay boyunca çalışarak kendime enayi dedirtmem.Ama herkesin tercihi farklı yöndedir.OSGB'ler İş Güvenliği belgesi olan kişiler için çalışma ortamı ideal yerler değildir.Herhalde onlar asgari maaşın kaç lira olduğundan haberleri yokmuş gibi palavra sıkıyorlar.Bir mesleğin saygınlığı talep edilen maaşla doğru orantılıdır.Başlangıçta ihtiyaç olmasına rağmen böyle kendini ucuza pazarlayanların sonra ne yapacaklarını düşünmek bile istemiyorum.Ayda 1000-1500 TL'ye part time çalışacaklara birşey söylemiyorum.Ancak bir ay çalışmanın da anormal olacağını belirtmeliyim.Bir yerde işe başlarken ilk alınan maaş çok önemlidir.İlk başta düşük maaşla başlayan kişi hiçbir zaman çalıştığı yere isteklerini kabul ettiremeyeceği dikkate alınmalıdır.Önce bu maaşa çalışayım sonra ücretime zam yaptırırım diye düşünen kişi kaybetmeye mahkumdur. Ben insanları anlayamıyorum.İşverenler panik yaşayacağı yerde çalışan kesim panik yaşamaktadır.Bu da ne kadar gülünç duruma düştüğümüzün acı bir göstergesidir.Herkes ülkemizde ne kadar firma olduğunu ve buna paralele olarak ne kadar İş Güvenliği Uzmanına ihtiyaç bulunduğunu gözönüne alarak hareket etmelidir.Bu ülkede yaşayan herkes doğruları söylememekte çoğunluk yalan söylemektedir.Bu OSGB'lerin doğru söylediklerinden şüpheliyim.Bu kişiler verilecek ücreti düşük tutmak için oyun oynamaktadırlar.Ancak ben 1000-1500 TL'ye çalışacağım diyenlere de söyleyecek bir sözüm olamaz.Onlar olmasa bu kişiler nasıl zengin olacak hiç düşündünüz mü?

   
 15. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben haftada 4 gün çalışıyorum aylık elime 4.750 geçiyor.hazirandan sonra 7-8 kazanırım heralde.sadece risk analizinden 1000 tl alıyorum 10 kişilik firmalar için.riskimiz var ücret ona göre ben kolay mühendis olmadım kendimi bir doktordan daha saygın hissediyorum.bizim puanlar daha yüksek üniversiteye giriş puanı.bye   
  baransely, Selcen ÖZBAY, adlem ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  helal olsun... işte olması gereken budur

   
 17. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar burda işgüvenliği uzmanı arkadaşlar ne kadar kazandıklarını yazarlarsa(özellikle osgbde çalışanlar) bu işe yeni başlayacak olan arkadaşlar için iyi bir örnek olabilir yoksa kötü niyetli OSGB sahipleri yeni başlayacak olan arkadaşlarımızı hertürlü kandırabilirler

   
 18. ismetolcar

  ismetolcar TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar size bir sorum olacak,
  Bir lpg dönüşüm firmasında çalışıyorum (tehlikeli sınıf), bende c sınıfı uzmanlığımı alıp, aynı firmada çalışmaya devam edeceğim. Sizce maaşıma ekstra ne kadar ücret istemeliyim? toplam çalışan işçi sayısı 7

   
 19. Arkadaşım,
  Tehlikeli sınıf diyorsun yani normalde -B- sınıfının işini yapacaksın. Şu an çalıştığın firma normalde B sınıfı uzmandan hizmet almak zorunda... Ama C sınıfına da bu hak verildiğinden ve büyük bir riski de üstlendiğin için çalıştığın yer sana iyi bir maaş artışı yapmalı...
  Hem oradaki normal görevini yaptığın gibi hem de İSG uzmanı olarak oradaki riski de üstlenmiş oluyorsun. Firma sahibine bunu uygun bir dille anlatmalısın. Maaşını 3500'den aşağı olmamalı derim... Kararlı ol ve öncelikle bunun senin hakkın olduğuna önce kendin inan. Başarılar dilerim...

   
  teragram bu yazıya teşekkür etti.
 20. Mesut_Adanir

  Mesut_Adanir TÜİSAG Üyesi

  bu 1000 tl dediğim ücret keşke part time olsa olmaz ama neyse arkadaşlar bu ücreti full time olarak kabul ediyor ben hepsini kendi adıma kınıyorum uzmanlık ve mühendislik bu kadar aşağılanamazdı

   
  mmimar63, Satife ve volkancoskun bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica