Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi  hocam 900 naaptın sende öldürdün direk yaaa hiç para verme öğretmen gibi stajer ayağına bedava çalıştır :) ben zannetmiyorum 900 liraya bu kadar riskli bi işi yapacak keriz yoktur gibime geliyor 4 sene oku kursa tonlarca para bayıl işi bilmeyen adam en dandirik OSGB de 2000 tl ye başlamalı tecrübeli adamında 5000 kazanması çok normal hatta az bile


   
  kemalx bu yazıya teşekkür etti.
 2. kemalx

  kemalx TÜİSAG Üyesi

  Ülkemizde saygın meslek doktorluk ve pilotluktur.Diğer mesleklerde kişiler birbirlerini yemekle meşgul oluyorlar.İşadamı İsg uzmanı çalıştırmasa daha karlı olacağını iddia eden zihniyetle biz hiçbir yere gidemeyiz.Mesleğin saygınlığı kişilerin talep ettikleri ücretle doğru orantılıdır.Bu işi, 800-900 TL ile yapacaksak hiç yapmayalım daha iyi.Başlangıçta İsg uzmanlarının bulunmasında sıkıntı yaşanacak.Bu durumu değerlendiremeyen hayatı boyunca para kazanamayacağını aklının bir yerine yazmasını tavsiye ederim.Fiyat kırmakla para kazanılmayacağını herkesin bilmesi gerekiyor.Volkan bey siz bu işi 900 TL ye yapacak keriz yoktur demişsiniz.Ama çevremizde kerizler bulunmasa uyanıklar nasıl zengin olacak düşünüyor musunuz?Maaş konusunda iş ararken mühendislikte bu sıkıntıları çok yaşadık,ama bundan sonra ben böyle saçmalıkları yaşamak istemiyorum.Her işe müracaat ettiğimiz yerde piyasada maaşlar düşük diye anormal düşük ücretlere muhatap olduk.Artık tüm bu işle uğraşacak arkadaşların uyanması gerekiyor.Zaten bayağı bir eleman ihtiyacı varken fiyat kırmanın ...... olacağı açıkça görülüyor.

   
  Satife ve volkancoskun bu yazıya teşekkür etti.
 3. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım sen uzman değilsin dimi :) 900 mü?
  tezgahtarlık yapsam primlerle bundan fazla kazanırım, hapis riskim de olmaz.

     

   
  Satife, volkancoskun ve kemalx bu yazıya teşekkür etti.
 4. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  genelde şöyle olur o sözleşmeler ve yasaldır: 1 sene dolmadan çıkarsan, tüm masrafı, 2 sene dolmadan çıkarsan %75 3 sene dolmadan çıkarsan %50 4 sene dolmadan çıkarsan %25 4seneden sonra serbest.
  ve dediğim gibi yasaldır, ödetirler

   
 5. kemalx

  kemalx TÜİSAG Üyesi

  900 TL ye çalışmayı öneren arkadaş herhalde çalışan değil patron konumunda bulunuyor.900 TL nin günümüzde asgari maaş olup kalifiye olmayan elemana verilen ücret olduğunu galiba bilmiyor yada işine öyle geliyor.Arkadaşa önerim bu kadar fiyat kırmayı biliyorsan motoru zorlamadan doğrudan Çin'e gitmeni tavsiye ederim.

     

   
 6. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  mrb. Kemal bey,ironi yazılarım sanki zorunuza gitmiş gibi:)) Gitmesin arkadaşım,sen kendini bildikten sonra gerisi mühim değil:)) Zamanında eczacı diplomaları ne kadara kiralanıyordu biliyor musunuz? (ne alaka dediğinizi duyar gibiyim), yada çevre görevlisi belgesini alabilmek için kurslara ne kadar para yatırılıyordu onu biliyor musunuz?(şuanda kursa gitme zorunluluğu bile kaldırıldı,hatta çev. mühendisi isen parayı bas al belgeyi),şimdilerde ise bu iş güvenliği furyası çıktı,sizce bunun ömrü ne kadar dır? ben eğitim için kursa 4000 tl verdimki,devam zorunluluğu vardı.Şimdilerde her yerde kurs açıldı ve ilanlar ise şehir panolarında"işsizmisiniz,işiniz yokmu,yüksek maaşa çalışmak istermisiniz,ozaman hemen iş güvenliği uzmanlık kurslarına kaydolun,vb.(iskenderun/hatay) panoyu görünce afalladım. ve 1700 tl ile kayıt olduğun yetmiyormuş gibi,devam zorunluluğuda yok....yani eleman sınavı geçer geçmez piyasaya atılıyor,kaldıki bu arkadaşlar"sorumlu" olduğundan haberdar bile değiller.Sizce,ironi yazıların biricik düşmani kemal bey:)) bu arkadaşlar nekadar maaş talep ederler? bilgi yok,ne yapacaklarından haberleri yok,helede insan ilişkileride iyi değilse(bu mesleğin en önemli yanı,ikili ilişkilerdir kanımca...) al sana masa başı iş...sahaya çıksa ne çıkmasa ne...verelim sana 1600 tl al başla,servis bizden,yemeğin suyun bizden,al koçum sana birde masa ve pc.ohhh deymesinler keyfime:)) işte olay budur. Ben bu maaşa çalışmam kemal bey,fakat diyorum ya,ben gerçekleri yazıyorum,zoruna gitmesin...vallahi şu msjımı sakla benim,mailini ver. Ölmezsek 1 sene sonra sana msj attim tekrardan:)) yanılmışım,piyasa düşmemiş yada bu genç meslektaşlara helal olsun diyeyim.Amma ve lakin,gerçekler bu yönde...Bu mesleğin sonu yok, şuanda pig yapmış durumda fakat aldanmayın,düşüş kötü olacak.Saygılarımla.

   
 7. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  Hakkaten sizde uzman mısın? bana onu söyleyin:)) Kelimeleri cımbızla çektiğiniz taktirde,her yöne gider...benim isyanım gerçeklere...benim maaşımda işimde iyi Allah'a şükür. Fakat,dün çalıştığım yerlerde şimdi aynı fiyata çalışamam,adamlar daha az maaşa daha düşük standartlarda çalışacak eleman bulmuşlar:)) 3000 tl ye çalışan arkadaşlar,şuanda evde iş bekliyorlar...cümleleri cımbızla çekmeden oku...ben olan olayları söylüyorum,gözlüksüz okuduğunuz zaman,aslında aynı düşüncede olduğumuzu anlarsın;) 900 diyorsam 900 dür. Diyorum ya,1 sene sonra buraya yeniden başlık açacam,hatta şu ağustos sınavı olsunda,30.000 uzman daha gelsin,ozamana tekrar yazacam:))belki yeni bir yasa çıkarda"asgari ücretin altındada çalışan uzmanlar çıkar:D şaka gibi değilmi, unutma ağustostan sonra...ağustosss...ağustoooo(yavaş yavaş zihninde yankılansın bu laf,efekt verdim) :D
   
 8. kemalx

  kemalx TÜİSAG Üyesi

  Siz 900 TL aylık maaşı tam zamanlı olarak düşünüyorsunuz diye size yazı yazdım.Aylık 900 TL ye ben ayda bir kere part time çalışmak için kabul ederim.Öbür türlü her gün işe git bir de 900 TL maaş al.Buna herhalde literatürümüzde boş durma boşa çalış demek çok yerinde olur kanısındayım.Eczacılık için yazdığınız doğru olabilir.Ama eczacılığı ilk zamanda yapanlar bayağı iyi ücret almışlardır.Sizin mesleğiniz nedir bilmiyorum.Eğer mühendis iseniz düşük maaşı kabul etmemenizi tavsiye ederim.Çünkü para konusunda taviz vermek iyi bir durum değildir.Bu taviz başka tavizleri ön plana çıkarmaya başlar.İlk başta indirimin fazla olmaması gereklidir.Zaten firmalar eleman bulmakta sıkıntı yaşayacaklar.Bir de indirimli personel bulmaya mı çalışacaklar?Benim arkadaşlara tavsiyem kesinlikle OSGB gibi yerlere girip ucuz maaşa çalışmayı kabul etmesinler.Hem birkaç tane firmanın yanında çalışarak risk alacaksın hem de maaşın azını alacaksın.Bana bu durum mantıksız geliyor.Düşüş kötü olacak diyorsunuz da henüz bu işte çalışanların maaşlarında çıkış olmadı ki düşüş olsun.Belki 10-15 yıl sonra dediğiniz ortaya çıkabilir ancak şimdi bunu söylemek çok erken olur.   
 9. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  ben arkadaşa katılıyorum.daha önce benzer cümleler kurmuştum.kesinlikle haklıdır.

  bizlerden(kursa gidip eğitim alanlar yani) önce bu işe bakış daha farklıydı.şimdi olması gerekenden çok farklı yerde.ben bu işi meslek olarak edindim ve bu şekilde çalışıyorum.ama bu işi ilk duyduğumda anlatan arkadaş "bi iş var iş güvenliği uzmanlığı diye; c olarak başlıyosun 3000 tl sonra b oluyorsun 7-8000 tl sonra a oluyormuşsun 30-40000 tl kazanıyorsun" o zaman dedim ok :D bu iş tam bana göre bol para. ha bide "attığında sadece bir imza" şekilde ekleme yapmıştı.
  evet bende böyle atladım bu sektöre ama sonra meslek olarak edindim.geçen günlerde yazdğım gibi zibil gibi OSGB açıldığı ve yılda artık 3 e çıkan sınavla beraber bu işin suyu daha hızlı çıkıyor.

  evet gönül isterki maaşlar c için; 3-4000 tl.....b için6-7000 tl.... a zaten kazanıyor.. olsun.ama bu zamanda bu artık imkansız.

  ama karamsar olmamak lazım.geçen hafta büyük bir holding in iş güvenliği için bazı yetkililerle görüştüm. c sınıfı olarak 4000 tl yi onayladılar.kalifiye olanlar , gerçekten donanımlı olanlar para kazanır.iyi ortamlarda çalışır.ancak diğerlerine yazık ki ne yazık.50-100 tl ye defter tutmalar yakında başlar.ve sonra arkadaşın dediği gibi 900tl ye çalışanlar çıkar ortaya.olmaz değil. çok yakında olacak.şimdiden başladı bile.

  şöyle; gidip sanayinin göbeğinde yer tutup bu işi yapmaya çalışan adamlar var.sabit giderleri (atıyorum) 30000 tl olsun.bu adam para kazanmak için haftada 1 gün için 2000tl teklif ediyor firmaya.
  diğer taraftan sanayiden alakasız bir noktada mahalle arasında sadece yasal şartları sağlayan ve 5000 tl gideri olan bir OSGB gidiyor 1000 tl teklif ediyor.
  sonra bir danışmanlık firması çıkıyor ortaya.gider neredeyse sıfır.aynı işe gidip 500 tl teklif ediyor.

  başa dönelim.30000 tl gideri olup firmaya 2000 tl teklif eden OSGB uzmana 2000 tl veriyor.
  5000 tl gideri olup firmaya 1000 tl teklif eden OSGB uzmana 1500 civarı teklif ediyor.
  danışmanlık firması 1000 tl teklif ediyor.

  olurmu arkadaşlar.ben söyliyeyim mi.olur ve oluyorda..

  çok fazla hayale kapılmayın.gerçekçi olun.işimize bakalım.
  kazasız günler.kolay gele.

     

   
  hjknunuk bu yazıya teşekkür etti.
 10. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  Hakka ten helal olsun kardeşim..güzel yazmışsın,işte bunu anlatamıyoruz.Adana'da işyeri hekimi ve sağlık personeli vede uzman için 1.700 teklif verediler(tehlikeli,80 çalışan)şimdi çıkıp"yahu siz uzmanmısınız?"diyen oluyor. Ben uzmanım uzman olmasınada,benim uzman olmam bir şeyi değiştirmiyor,benim gibi uzman olupta 1200 e çalışanlar var dediğimde,inanan olmuyor,hayrete düşüyorlar nedense. Yahu çok değil kardeş,vallahi 6 ay sonra bu "3000 tl" den aşşağısına çalışmayanları görrüm,inşallah herkes 3-4 000tl arası çalışsın fakat,piyasayı düşürenler olacak,sen istemesende,ozaman esnaf mantığı olacak"elin adamı fiyat kırıyor diye sende kıracaksın,yada sektörü bırakacaksın,yada hakkaten iş güvenliği uzmanı çalıştırmak isteyen işverenlere kendini ispatlıyacaksınki"kurumsal olmayan hiç bir firmada,işveren böyle düşünmüyor" gelsin gitsin,sorumluluğumu alsın yeter diyorlar....özetle olay bu...Yoksa bende ortalamanın üzerinde(çok şükür) maaşla uzmanlık yapıyorum(mühendisim).fakat cılkını çıkarttılar,geçende fabrikaya genç uzman arkadaş geldi"2000 tl ye çalışırım beklentim bu yönde diye" (2.uzman alınacak) bu konuşmadan sonra,işveren bana pis pis bakıp gülmeye başladı:D gerisini siz düşünün... anlayana...gelde al ocak zamanı.   
  chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 11. Burcu Gökmen

  Burcu Gökmen TÜİSAG Üyesi

  Allah aşkına 2.000 Tl'nin üzerinde maaş alan tam zamanlı da olsa C sınıfı uzman var mı? ben hiç duymadım ya da tanık olmadım da... rakamlar konusunda çok havadan uçuyosunuz sohbetlerde   
  hjknunuk bu yazıya teşekkür etti.
 12. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  emin olun sevecen hanım artık tezgahtar almıyor 900 lira

   
  kemalx bu yazıya teşekkür etti.
 13. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Çok üstünde alan var tabi Burcu hanım. Biraz kendinize güvenin Umutsuzluga kapılıp degerinizi düşürmeyin 1500-2000 ler cok dusuk rakam bu paraya alınan risk sorumluluk degmez.
   
  kemalx bu yazıya teşekkür etti.
 14. Fazlı

  Fazlı TÜİSAG Üyesi

  Grupta ki bazı arkadaşların yazıları işveren edası ile yazılmış, düşük ücreti empoze etmeye çalışıyorlar. Piyasayı aşağıya çekmek için adeta gayret gösteriyorlar. Fiyat belirlerken neden bazı faktörleri göz önüne almıyoruz. Örneğin iş yükü açısından İşgüvenliği uzmanının koşulları iş yeri hekiminden az değil üstelik yük daha da ağır. Fiyatımızı belirlerken tam zamanlı çalışan işyeri hekimi ücretini dikkate alalım derim, hekimden daha az ücret almayalım, Yada kamuda çalışan herhangi bir mühendis in aldığı ücret + işgüvenliği uzmanlığı sınıfına göre bedeli, bunlar taban ücret olmalı. Örneğin herhangi bir eleman arama sitesinde işveren ilan verdiğinde kriterleri yazar, yüksek lisans yapmış olmalı, yabancı dil bilmeli+ 2. yabancı dil bilmeli, sürücü belgesi olmalı, askerlik yapma şartı olmalı, dinamik olmalı, yöneticilik vasıflarına sahip olmalı... vb. Peki biz neden kriter koymuyoruz, atıyorum mesleğimiz için atıyorum 2000Tl taban ücret, yüksek lisans için +500Tl, her yabancı dil için +500Tl ikinci yabancı dil için +500Tl. sürücü belgesi için +250tl, askerlik yapma şartı için +100Tl. yedekSubay olarak yapmışsanız +200Tl, Ağzınızla kuş tutarsanız +1000Tl., yöneticilik vasıflarına sahipseniz +1000 tl. gibi, bizde bunları uygularsak o zaman bizden gereksiz meziyet istemlerinde bulunamayacaklardır. Bizden asla kullanmayacakları meziyetimize de ücret ödemek zorunda olacakları için koşullar öne sürmeyeceklerdir,sadece kendilerine gerekli olan meziyetinizi satın almış olacaklardır. Alın size pratik ücret belirleme fikri bu fikri geliştirebiliriz pratiğe uygularsak daha geniş kitlelerin kullanmasını sağlarsak denge oluşur. Ne dersiniz?

   
  adlem, FUALME ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 15. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  merhaba, merak ettim de bu fiyata hangi şehirde anlaştınız sayın agahan ???   
 16. Burak Erkin

  Burak Erkin TÜİSAG Üyesi

  1500-2000 tl ye çalışan kişiler çalışsınlar bakalım..O parayı bugün vasıfsız sadece üniversite mezunu adam alıyor. Yeterki çalışmak istesin ve iş arasın..İSG uzmanlığı öyle çocuk oyuncağı değil. Yüzlerce sorunluluğu var..Bugün bir tranesi geldi bizim işyerine 1500 tl yazmış ücret beklentisini, fazladan isg uzmanı alımı vardı. Formda gördüm..O kişi işe başlasın tüm işi onun üstüne yıkacak herkes çünkü kendini ezdirdi en başından..Gelsin bakalım bekliyoruz merakla.

   
  hjknunuk ve kemalx bu yazıya teşekkür etti.
 17. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  Benim anlamadığım ben başka bir memlekette mi yaşıyorum ? Hangi vasıfsız üniversite mezunu nerede 1500 2000 alıyor ? Yapmayın arkadaslar . Bu devirde vasıfsız elemana iş mi kaldı ?
  Askerliğim eylülde bitti 6 aydır boşum işe girecek yer yok fizikçiyim. Adam fizikçiyi ne yapim diyor haklı olarak.
  İnternete bakıyorsun arasdırıyorsun herkes çok iyi ingilizce bilecek yok en az 2-3 yıl iş tecrübesi olacak eleman arıyor bırakın allah aşkına nerde var iş...

  Kim ister 2500 3000 lira maaş almak varken 1500 liraya çalışmak. Siz bulabilmişsiniz ne mutlu size ama biz bulamıyoruz.
  Ne yapalım şimdi ? 2500 3000 vermiyorlar madem çalışmayalım mı ? hala anamızın babamızın eline mi bakalım ?
  Vermiyorlar işde adamlar bulan buluyor kimi şansıyla kimi eş dost lafıyla peki bulamayan ne yapsın ?

   
  oğuzhan tutar, Burcu Gökmen ve hjknunuk bu yazıya teşekkür etti.
 18. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Ahhhh,Ahhhhh.Benim sevgili kardeşlerim .Eski kafayla giderse zaten işverenler ve bedavaya çalıştığı için de sallapati iş yapan İG Uzmanı arkadaşlar,bu ülkede daha çoook canlar yanacak,ocaklar sönecek,analar ağlayacak,çocuklar yetim,öksüz kalacak.Belki de onlardan birisi senin kanından ,canından biri olacak.Ya şu devlet baba, işini düzgün yapmayan Uzman ve Hekim arkadaşları en ağır cezalara çarptırsın da ,2000 TL maaşla çalışırken bir kaza sonucu bir anda 100.000 TL bir tazminatla karşı karşıya kalarak tabi eğer çok şanslıysa)donuna kadar herşeyini ömürboyu ipotek altına soksun,bekarsa evlilik hayalini bile kurmasın,evliyse yuvası dağılsın,ömür boyu icralı olacağı için bankadan kredi almayı bırak,hesabına yapılacak bir havaleye bile dokunamasın.Veya şanslı biri değilse taksirle adam öldürmekten mahkum olup senelerce hapislere düşsünler;ben o zaman görecem 2000 veya 3000 'i.Yahu git plajda cankurtaranlık yap,otelde turistlere animatörlük yap,hem eğlen hem de daha fazla para kazan. Senin ne işine yüzlerce işçinin canıyla oynayacan,senin ne işine üç kuruş veriyor diye cahil bir patrona kuyruk olup arkasından gidecen.Ya bu millet deli mi ben mi deliyim anlamadım haa.

   
  asm, Serdal DEMİR, crimson ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. chemistanbul

  chemistanbul Banned


  dedikleriniz doğrudur ancak şunu gözden kaçırıyorsunuz.oldukça yüksek bir oradan uzman yetişiyor şuan.ayrıca hekimlerin çalışabilecekleri ve gerçekten hekim ihtiyacı olan sektörler var.uzman ne yapacak??? arkadaş demiş; fizikçiyim, işveren beni ne yapsın.evet.ne yapacak başka bu adam.bir çıkış kapısı olarak görüyor haklı olarak.doktor ilaç firmasında çok rahat iş bulabiliyor.aile hekimi olabiliyor.112 acil de çalışabiliyor.hastanelerin acil servislerinde çalışabiliyor.yada hastanede doktorluk yapabiliyor.uzman ne yapabiliyor...hiç..o nedenle doktor gittiği bir yerden "daha az iş yükü olmasına rağmen" daha fazla para alıyor.ama uzman verilene razı oluyor.


  evet.uzman 2000 tl den fazla alabiliyor.benim bildiğim bizzat 6000 tl alan c sınıfı var.3000 var 4500 var......tabi genel ücret skalası 1750-2250 arasında ama üstünü alanda var.

   
  hjknunuk bu yazıya teşekkür etti.
 20. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  Olay burada bitmiştir arkadaşlar tartışmaya gerek yok...millet yorumları at gözlüğü ile okuyor.Bak mesela bu kardeşimiz gerçekleri yazmış,ben buna çıkıpta"haksızsın,işsiz kal sen,bizim piyasayı senin gibi zihniyetler"düşürdü diyemem,demeyede hakkım yok...bu serbest piyasa dostlar.Genel olarak olay şu arkadaşlar,bu sektöre yeni başlayacak işsiz arkadaşların derdi şu: "yahu 5 senedir işsizim,askere gittim geldim mağzada,kebapçıda orda burda çalıştım(600 tl ye) şimdi,bu uzmanlıkmıdır nedir,o çıktı? bende bu işe girimde 1000- 2000 tl ye çalışim,ben 5 senedir toplam bu kadar maaş bile alamadım,inşallah bir yerde iş bulurum" diyor ki bunu diyen şuanda 30.000 aday var:)) peki şuanda belgeli uzmanların korkusu ney,peki deneyimli uzmanlar olayı görünce ne diyor:"Yahu 30.000 uzman ne demek ya...herkes uzman olacak artık...pastadaki pay gidiyor,kaldıki çoğu şirket artık kendi bünyesindeki elemanına belge aldırıyor,benimgibi kimyacılar,fizikçiler,jeoloji,ziirata vs. özelde şansı olmayan bölüm mezunları elimizdeki belgeyle açıktamı kalacağız.Ya yeni mezun olan,belge alan tipler gelipte fiyatı 1.500 a düşürürse ben ne yapacam ozaman...bu şantiyede beni tutmazlarki...maaşıma güvenip borca girdik,ahada piyasada ucuza çalışacak uzman doldu...eskiden 10 yere 1 uzmandüşerken,şimdi 1 yere 10 uzman başvuruyor...ben en iyisimi bu ay zam isteyip göze batmıyayım, kaldıki bukadar sorumluluk alıpta bu ücretede çalışılmaz,en iyisi kpss ye yeniden hazırlanmak" diyor...kısaca dostlar olay bu...kim ne derse desin. Ben piyasanın düşmesini istemiyorum,fakat yeni gelen nesil bunu yapacak,bu forumu okuyanlar yapmasa bile,okumayan 25.000 uzman adayı yapacak...boşuna gerilmenin anlamı yok.sonumuz iyi değil...Umarım gençler bilinçli olur...Umarım bu kurs açılmaları durdurulur...yeter artık patlama olacak artık...arz talep eğrisi dengelendi artık...

   
  ecemus ve mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica