Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Burak Erkin

  Burak Erkin TÜİSAG Üyesi  C ve B de farkı yok..C ler B ye bakıyor..C olan 3 sene sonra B olabilir..B de açık olduğu için sıkıntı yok..Ama bir süre sonra yabancı dil bilen masterını bu alanda yapmış deneyimli kişiler ön plana çıkacak...Diğerleri ne olur bilemem...Gıda mühendisleri örneğini görmek lazım...Hayırlısı....


   
 2. Ellerinden gelse asgari ücret teklif edilecek... ! Bu ne yüzsüzlük böyle?! Böylesine bir tesis için teklif ettikleri fiyatı söylerken hiç mi yüzleri kızarmıyor? Küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın ama lise mezunu olan pazarlamacılık yapana ya da sekretere bu kadar maaş veriyorlarken bir mühendise bu parayı teklif ederken hiç mi vicdanları sızlamıyor?

   
  volkancoskun bu yazıya teşekkür etti.
 3. mkekin1970

  mkekin1970 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım öncelikle hangi sınıf uzmansınız. C sınıfı için saat ücreti 40-50 TL tam zamanlı ise 3000-3500 TL den aşağı düşmemeni söylerim. Eğer anlaşacağın şirketin ekonomik koşulları iyi değilse saatlik ücret talep et.

     

   
 4. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  bütün iş yerleri haziran 2013 ten itibaren uzman bulundurmak zorunda sakın ha moral bozmayın 1 temmuzdan itibaren gelirimiz en az 5000 olur.ben şu an 3 firmadan toplam 3750 kazanıyorum.

   
  İsmailDEMİR bu yazıya teşekkür etti.
 5. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  c sınıfıyım bu arada belgemi alalı 1.5 ay oldu daha.burada moral bozanlar OSGB sahipleri aldanmayım.

     

   
  Selcen bu yazıya teşekkür etti.
 6. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  inşaallah dediğiniz gibi olur arkadaşım.ama korkutan nokta diğer taraftan OSGB lerinde sayısı çığ giibi artıyor.bu da sıkıntı.

   
 7. Büşra memet

  Büşra memet TÜİSAG Üyesi

  Ablalarım abilerim size bir sorum olucaktı ben bu yıl tercih yapıcam iş güvenliği ve sağlıgını istiyorum sizce okimmi önerileriniz nelerdir yoksa kimya teklonojisinimi okim ?
   
 8. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  4 yıl kimya okumuş biri olarak kesinlikle kimyadan uzak dur işsiz bırakır:( ama isg sonuna kadar git gelecek isg de türkiyenin iyi bir iş standardı yakalamaya ihtiyacı var buda isg ye verilen önemle olur   
 9. Arkadaşlar ;
  Forumda 1250-1500 tl gibi komik rakamlar konuşulmakta şöyle bir örnek vermek istiyorum. Belki biraz ağır olucak küçümsediğimden değil yanlış anlamayın güvenlik görevlileri maaşları devlet tarafından taban 1300 tl yapılmışken bu fiyatlara çalışan 4 yıllık mühendis,mimar yada teknik okul mezunu uzman arkadaşları gördükçe kendi adıma üzülüyorum. Kıymetinizi bilin Osgblere bağlı çalışıp gereksiz yere fazla risk alıp düşük fiyatlara çalışmaktansa tam zamanlı şantiye, fabrika vb. yerlerde çalışarak hak ettiğiniz ücretleri alıcaksınız. Osgbler kar amacı güden kurumlardır ve bu işi türkiyede en bilinçsiz yapan yerlerdir.
  Saygılarımla.

     

   
  Murat Tanrıöveri bu yazıya teşekkür etti.
 10. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  Konuya tamamen katılıyorum. Birde şöyle bir problem var. iş yeri hekimi OSGB kurmuş iyi de yapmış ama iş yerlerinin sağlık işini almak için iş güvenliği ücretini düşük tutuyor.. Şunu unutmamak lazım hekimlik gibi iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanlığı da bir meslek. üstelik işinde hata yaparsan hapise bile gireceksin. Hem taşınaltına elimi koyacağım hem ucuza çalışacağım hem pazarlıklarda promosyon kaynağı olacağım... arkadaşlarım lütfen kimse ucuz iş yapmasın. Az iş yeriniz olsun ama adam gibi adamlar ile çalışın. çiyanların işlerini yapmayın. bırakın onlar osgblerin kucağında dursun. birlik olmak gerek. işçisinin başına birşeyler gelmesini gerçekten düşünen insanlar da var unutmayın. İmza atıyoruz sorumluluk alıyoruz.   
  ilyasozen bu yazıya teşekkür etti.
 11. maksit

  maksit TÜİSAG Üyesi

  burada ne anlatmak istediniz, daha açıklayıcı olabilir mi??   
 12. safety captan

  safety captan TÜİSAG Üyesi

  bence is güvenliği maaşları bakanlık tarafından karşılanmalı nereden mı karşılanacak firmalara vergide iyileştirme yaparak bunu teşvik edecek nasıl is kazası yapan veya is güvenliği kurallarına uymayan firmalara ceza yazıyorsun binlerce müfettiş tutuyorsun en azından is güvenliği uzmanı bulunduran ve gerekliliklerini yetine getiremese bu sekilde ödül verilmeli şimdi soruyorum burdan hangi arkadasım kurul defterine is verenin işine gelmeyen bişey yazabilir anında ısinden olursun yapılmak istenen iyi ama uygulama ve altyapı yetersiz

   
  cgrttt bu yazıya teşekkür etti.
 13. ruby

  ruby TÜİSAG Üyesi

  merhaba cem_46. ben de kimyagerim ve bu iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı eğitimi almayı düşünüyorum. bana bu konuda biraz bilgi verebilir misin? sadece iş güvenliği uzmanlığı mı yapıyorsun? yoksa kimyagerlikle birlikte mi bu işi yapıyorsun? sertifikan hangi sınıf? bilgi verirsen sevinirim.
   
 14. mkekin1970

  mkekin1970 TÜİSAG Üyesi

  merhabalar bence kimyagerlikten dahaiyi gelceği parlak çünkü bütün şirketler artık isg uzmanı bulundurmak zorunda.bende eğitimini aldım ve sınavı bekliyorum.

   
 15. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  yahu neyin davasını güdüyoruz dostlar...Olay özetle şu olmuş:

  "İşveren,yasal sorumluluğu yerine getirmek için ig.uzmanı arıyor. Yani elemanım"donanımlı olsun",bilmem ne olsun,şöyle önlem alsın böyle önlem alsın" demiyor. Hatta,en safını alıyor ki! ses çıkartmasın,kafasına göre element uydurmasın,iş yürüsün"yeter diyor. Bunu yaparkende en alt ücretten çalıştıracak adamlar buluyor.Yani mağazacılık sektöründe(küçümsemek olmasın) çalışan mühendis arkadaşlarımız varken(800 tl maaşa) ve artık bu mesleğe(igu) ilgi seli akın akınken(ekmek kapısı açıldı,işsizler ordusunun büyük kısmı dadandı artık) siz çıkıp 2,5 dan aşşağısı olmasın diyince,ben gülüyorum. bu elemana 1000 tl bile versen"Allah...."diyerek işe başlar. Bu mesleğin yapılamayacak yanı yok, 2 mevzuat öğren,Allah razı olsun, forum sayfalarında zaten şablonlarda hazır. yani fakülte bitiren herkes çok çoook rahat yapar,o kapasitededir herkes... Anlayacağınız,alice harikalar dünyasında yaşamıyoruz. Bu mesleğin sonu yok,Bir an önce kendinizi farklı sektörlere atın dostlar,bu sektöre güvenipte uzun vadede borca girmeyin derim... İşsizler ordusu bu sektörüde patlattı :D yeni şeyler bulsun artık devlet baba bizlere :) Tövbe tövbe....ne duruma düştük yaw...Demek 3 binden aşşağısına çalışmayalım ha:D vallahi gülesim yoktu...5 senedir işsiz ve ig. sınavına hazırlanan yeni meslektaşlarınıza anlatırsınız artık:D   
 16. antman911

  antman911 TÜİSAG Üyesi

  Kıymetli arkadaşlarım. net 5000 in altında çalışmayın. şu zamanda kazandınız kazandınız, yoksa ileride işimiz zor.

   
 17. hjknunuk

  hjknunuk TÜİSAG Üyesi

  bence 10.000 tl den aşağı çalışmasın:D yahu adam(iş veren) isg uzmanı çalıştırmasa daha karlı,cezası bile daha az çünkü:D 30.000 ig.uzmanı adayı var sırada. Bunların çoğuda,hizmet sektöründe yada işsiz...bu elemanlara sen direk 5000 verirsen,motoru zorlarsın...bence 900 tl den başlayan fırsatlarla iş bulsunlar:D demek 5 bin in altında çalışmasınlar hı...

   
  chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 18. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi

  @hjnunuk evet şu an bu alana inanılmaz bir talep oldugu ortada haklısınız.
  Çünkü kanun gereği inanılmaz bir açık olusmakta ve insanlar ister istemez bu işi ekmek kapısı olarak görmekde.
  Bende o insanlardan biriyim. Fizikçiyim iş bulamadığımdan bu meslege yöneldim mümkün oldugu kadar öğrenmeye arasdırmaya devam ediyorum.

  Kiminle konussam bu konu hakkında hepsinin ortak oldugu tek bir nokta var. Oda % 60 70 inin ya hapis yattıgı ya cezasının ertelendiği yada hala mahkemesi süren davalarının oldugu...

  Bize dersanede anlatılan, kanun ve tüzüklerde yazılanlar hep asıl sorumluluğun işveren de oldugu idi ama ben daha bir tane bile işverenin hapisde yada davasının oldugunu duymazken böyle sorunlarla bogusan 100lerce isg uzmanı var...

  Şu an işverenler ceza ödememek için en ucuzundan isg uzmanı kapatmak peşindeyken , isg uzmanlarıda talep çoklugundan baslangıç fiyatlarını düşürmek zorunda kalıyorlar evet.

  Ama bu hep böyle gitmeyecek. Şu an daha yeni uzmanlık sertifikasını almıs herkes iş ayırmadan ne bulursam ne koparırsam kardır peşinde koşuyor .

  Yakında mahkeme koridorları sadece isg uzmanlarıyla dolarsa hiç şaşırmam.

  İSG uzmanları var diye kazalar durmayacak azalacak belki ama durmayacak ve o zaman şimdiki kanunlarla bir çok kişi kendini hapisde bulurken birçok işverende büyük cezalar ödemek zorunda kalacak.

  İşde o zaman durum değişecek göreceksiniz.
  İnsanlar bu işin değerini anlayacak .
  İSG uzmanları hapis korkusuyla balıklama her işverene atlamayacak . 1000 2000 tl ye çalışmak akıllarından bile geçmeyecek.
  İşverenler sırf isg uzmanı atamış olmak için eleman almicak. Biraz fazla vereyim ama işin ehlini alayım diyecek.

  O zamanlar herkesin baslangıç fiyatı en az 3000 olucak buna eminim. Sadece biraz zamaan geçecek biraz canlar yanacak devlet yeterince müfettişe sahip olup denetimler başladıktan sonra bu farkındalık başlayacak..

  Ben bunların olacağını düşünüyorum .

  Bir 5-10 yıl sonra bu iş gerçekten çok kıymetli bir iş olacak

   
  serdarpala ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 19. antman911

  antman911 TÜİSAG Üyesi

  işletmelere göre tehlike sınıfı 3 e ayrılıyor. az tehlikeli - tehlikeli - çok tehlikeli
  @valek kardeşime aynen katılıyorum. bu işin sonunda cezaevi yolu görünüyor.
  Sizce İŞ Güvenliği Uzmanının tehlike sınıfı hangi sınıfa giriyor.
  Asıl tehlikeli meslek İş Güvenliği Uzmanı olmak. ben buna EN TEHLİKELİ diyorum.
  hapse düşünce bizim çocuklara patron bakar artık. :ağlama:

   
 20. atalay.ayaz

  atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

  yani eğitime gönderiyorsa iş veren ve bu eğitim için 3 000 tl harcamışsa bunun la doğru orantılı olarak sıze 3 ay benimle çalışma zorunluluğun var 3 ay süresince benim işletmeme hizmet vereceksin derse bu tutarlı olur yani eğitim karşılığı sizden 3 ay boyunca menfatlenmiş olur sizi eğitime göndermeyip isgu ile anlaşmış olsa 3 ay için ona vereceği üçret sizin eğitim masrafınızdan çok olacak tır fakat size 5 yıl boyunca benim işletmemde görev yapacaksın aksi halde bu kadar tazminaat ödersin diye işçiyi zora sokacak olan bir maddeyi sözleşmeye koymuş ve bunu imza ederek kabul ettiğinizi de söyleseniz bir bağlayıcılığı olmayacaktır.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica