İş Güvenliği Uzmanları Uygulama Problemleri - 8

Sedat İlhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
27 Eyl 2015
Mesajlar
13
Tepki puanı
14
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bitirme ödevimi paylaşmaya devam ediyorum Yorumlarınızı bekliyorum.

İSG Uygulamalarının Etkinliğinin Ve Güven Düzeyinin Artırılması

7- İSG uygulamaları hakkında aşağıda listelenen nedenlerden dolayı ciddi bir bilgi kirliliği olduğu görülmektedir.
• Sonraki bölümde örnekler verileceği üzere mevzuatın direkt uygulanabilmesi , her zaman mümkün olmayabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar yardıma ihtiyaç duyulmakta , bilgiler kulaktan kulağa dolaşırken anlamını yitirebilmektedir.
• Ortamın nasıl olacağı hakkında elde bulunan veriler ile mevcut durumun karşılaştırılması ve gerekli önlemlerin tespit edilmesi ciddi tecrübe gerektirmektedir. Pratik ile teori arasında olması beklenen farklılıkların önemi her zaman kolayca belirlenememektedir.
• İş güvenliği uzmanlarının doğru görüş alabileceği bir organizasyon bulunmamaktadır.
Mevcut durumda kullanılmakta olan Alo 170 hattının yorumlar ve teknik bilgiler dahil tüm sorulara cevap vermesi ve verdiği cevapları paylaşması uygun olacaktır.
8- Alınan hizmetler , malzemeler ve ekipmanlar, mevcut riskleri önlemede yetersiz kalabilmekte veya ekstra risk oluşturabilmektedir. Standartlara uygun olmayan , risk oluşturan malzemelerin satışı engellenmelidir. Yapı veya iş güvenliği marketlerinde, yandan merdivenli hareketli iskele platformların , belden emniyet kemerlerinin , kendinden ışıklı bataryalı olmayan yönlendirme levhalarının satışı devam etmektedir. Merdiven korkuluğunun yüksekliği ve dayanımı hakkında özel bir istekte bulunulmadı ise ve/veya teslim alma aşamasında test edilmedi ise yaptırmış olduğunuz merdivenin yönetmeliklere uygunsuzluğu sürpriz olmamaktadır. İşletme basıncı 10 bar olan hava tankının, 12 bar basınçta kullanımının problem olmayacağı, üretici firmanın teknik servisi tarafından iddia edilebilmektedir.
9- Kullanılması gerekli olan KKD’lerin belirlenmesi için , ülke çapında veya dünya çapında iş kazalarının oluş nedenleri, detaylı istatistikler halinde ilgililerin kullanımına sunulmalıdır. KKD’ler hakkında istenen bilgiler ne yazık ki satıcı firmalar tarafından da bilinmemektedir. Her türlü önlem almak mantığıyla belirlenen önlemler , işverenler ve çalışanlar tarafından ciddiye alınmamaktadır. Örneğin :
• Yöneticiler ve çalışanlar tarafından kulaklık veya tıkaç kullanımının konuşmaların duyulmasını da engelleyeceği ve dolayısıyla kazalara neden olabileceği hakkında endişeler dile getirilmektedir. Bu anlamda distribütör firmalardan net bir cevap alınamamaktadır. Dünya çapında markaların alternatif simülasyonlara göre laboratuar ortamında bu soruya cevap aramaması düşünülemez , ancak Türkiye’ de böyle bir sorunun karşılığı bulunmamaktadır.
• Tüm çalışanlara gözlük kullanmaları önerilmektedir. Her türlü önlemi almak üzere belirlenen ve kullanılması rahatsız etmeyen en masum bu KKD’nin gerekliliğini, işveren ve çalışanlara anlatmak mümkün olamamaktadır.
10- Kanun koyucu , uygulamaları istediğini net bir şekilde ilgililere hissettirmelidir. Bu anlamda yapılabilecekler aşağıda listelenmiştir.
• İlgili tüm paydaşlardan hesap sorulmalıdır. Risk oluşturan malzeme ve hizmeti üreten , sunan , satan , alan , kullanan vd.
• Toplum içinde önlem alınmadan yapılan çalışmalara izin verilmemelidir.
• Kamu kurumları , hizmet veya malzeme alım şartnamelerine isg önlemleri hakkında standartlarını eklemeli ve uygulamaları kontrol etmelidir.
• Kamu kurumları , çalışma ortamında isg önlemlerini almalı ve uygulamaları kontrol etmelidir.
• Mevzuat uygulanabilir olmalı ve denetimlerde bulunan eksikler geçmişe dönük olarak cezalandırılmalıdır. Bu anlamda mevzuatta eski ve yeni işletme kavramı getirilmeli ve eski işletmelere hangi önlemler için ne kadar süre verilebileceği belirlenmelidir.
• Verilen cezalar caydırıcı olmalıdır. İşverenin cezaları alternatif maliyet anlamında değerlendireceği göz önüne alınmalıdır. Şöyle ki : 300.000 tl lik bir yatırım gerektiren teftiş raporunun gereği yapılmadığında kesilen 9.000 tl lik cezayı işveren, aylık %1 faiz oranıyla 3 ayda amorti edebilecektir.
 
Üst