Duyuru : İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Kayıt Ve Eğitimlerine İlişkin Te

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Kayıt ve Eğitimlerine İlişkin Tebliğ 1 Ekim 2017 Tarihli ve 30197 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlandı.

Yayımlanan tebliğ ekte yer almaktadır.

Pilot iller Eskişehir ve Kırıkkale olarak belirlenmiş.

Ekli dosyalar

• Tebliğ.pdf
    172 KB · Görüntüleme: 198
Son düzenleme:

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
24/4/2017 tarihinde 30047 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte ulusal ihtiyaçlar doğrultusunda periyodik kontrollere ilişkin hükümlere yer verilmiş ve bazı hususların Bakanlığımızca çıkarılacak Tebliğ ile düzenleneceği belirtilmiştir. Bu kapsamda hazırlanan İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Kayıt ve Eğitimlerine İlişkin Tebliğ 1.10.2017 tarihli ve 30197 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Tebliğde;

Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişilerin;

• Elektronik kayıt işlemlerine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiş ve
  • Yetkinliklerinin arttırılması amacıyla temel periyodik kontrol eğitimi getirilmiştir.
Kayıt yaptırma ve eğitim almaya ilişkin zorunluluk sadece pilot olarak belirlenen Eskişehir ve Kırıkkale illerinde başlamıştır.

Kayıtlar e-Devlet üzerinden girilerek EKİPNET programına yapılacaktır.

Eğitim verecek kurum ve kuruluşlar Bakanlıkça protokol yapılmasını müteakip Bakanlık Resmi internet sitesinden duyurulacaktır.

Eğitim başvuruları, söz konusu protokolde belirlenip duyurulan şekilde yapılacaktır.

Tebliğ yayımı tarihinden itibaren bir ay sonra yani 1 Kasım 2017 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Pilot uygulamanın gerçekleştirildiği illerde hazırlanan periyodik kontrol raporlarında geçici kayıt numarası yeterli sayılır.

Pilot uygulamanın gerçekleştirildiği iller dışında hazırlanan periyodik kontrol raporlarında kayıt numarası veya geçici kayıt numarası zorunluluğu aranmaz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: ÇSGB

SENNUR BAYRAM

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba;

Çalıştığım firmada basınçlı makinaların bakımını türkak akredite bir kuruluş tarafından yaptırmaktayız. Ancak bu yeni yönetmeliğe dayanarak bir firma basınçlı ekipmanlarında bakımını yapabileceğini taahhüt ediyor. Firma osgb firması- Türkak tan bu muayeneler için herhangi bir akreditasyonu bulunmuyor. Bünyesindeki isg uzmanı aynı zamanda makina mühendisi olan personeline bu bakımları da yaptırmak istiyor. Yeni yönetmeliğe göre yıllık bakımlarda bu şekilde makina bakımı yaptırmamız firma olarak denetimlerde sıkıntı yaşamamıza neden olur mu?

Pilot iller dışındayız , eğitim zorunluluğu şuan için geçerli değil anladığım kadarı ile. Uygulama pilot dışındaki illerde hemen başlayacak mı? Yönetmelikte 1 yıl sonra diğer illlerde uygulama başlayacak ibaresi vardı. diğer illler uygulama için 1 yıl beklemek zorunda değil mi?

Bilgi verirseniz sevinirim.

Şennur BAYRAM

Atilla EREN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba;

Çalıştığım firmada basınçlı makinaların bakımını türkak akredite bir kuruluş tarafından yaptırmaktayız. Ancak bu yeni yönetmeliğe dayanarak bir firma basınçlı ekipmanlarında bakımını yapabileceğini taahhüt ediyor. Firma osgb firması- Türkak tan bu muayeneler için herhangi bir akreditasyonu bulunmuyor. Bünyesindeki isg uzmanı aynı zamanda makina mühendisi olan personeline bu bakımları da yaptırmak istiyor. Yeni yönetmeliğe göre yıllık bakımlarda bu şekilde makina bakımı yaptırmamız firma olarak denetimlerde sıkıntı yaşamamıza neden olur mu?

Pilot iller dışındayız , eğitim zorunluluğu şuan için geçerli değil anladığım kadarı ile. Uygulama pilot dışındaki illerde hemen başlayacak mı? Yönetmelikte 1 yıl sonra diğer illlerde uygulama başlayacak ibaresi vardı. diğer illler uygulama için 1 yıl beklemek zorunda değil mi?

Bilgi verirseniz sevinirim.

Şennur BAYRAM

Merhaba,
24.04.2018 tarihinden önce yaptırır iseniz sorun olmayacaktır. İş müfettişlerinin uygunsuzluk yazabilmeleri için yasal bir dayanak belirtmeleri gerekmektedir, 24.04.2018 kadar böyle bir dayanakları bulunmayacaktır.
İyi çalışmalar dilerim.

SENNUR BAYRAM

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
24.04.2018 tarihinden önce yaptırır iseniz sorun olmayacaktır. İş müfettişlerinin uygunsuzluk yazabilmeleri için yasal bir dayanak belirtmeleri gerekmektedir, 24.04.2018 kadar böyle bir dayanakları bulunmayacaktır.
İyi çalışmalar dilerim.
Atilla Bey Merhaba,

Neden bu tarih 24.04.2018 ? Açıklarsanız sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.