İple Erişim / Endüstriyel Dağcılık İşleri İle İlgili Yardım Lazım.

Önder Çltp

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba. Çalıştığım işletmede açık ocak içindeki dengesiz duran ve iş makinası ile ulaşamadığımız taşları düşürmeleri için bir firma ile anlaştık. İnternet üzerinden araştırma yaptım ama istediğim düzeyde bilgiye ulaşamadım. Daha öncesi iple erişim firması ile çalışmış ya da konu ile ilgili tecrübesi olan arkadaşlardan yardım almak istiyorum. Dikkat etmem gereken belirli temel konulara eriştim ;
- 2 ip kullanımı
- ankraj noktası güvenliği
- 3. seviye teknisyen bulunması ve gözlem
- Standartlara uygun ekipmanlar
- tek başına çalışmamak
- yağmurlu, karlı , rüzgarlı havalarda çalışmamak
- Bölge güvenliği gibi gerekli bilgileri buldum. Bunların haricinde çalışma öncesi ve çalışma esnasında dikkat edilmesi gereken neler vardır ?

Önder Çltp

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kendi konumu bulamadım. Görünmüyor sanırım.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yukarıya adam çıkartıp, onun vasıtasıyla mı o emniyetsiz kayaları düşürmeyi planlıyorsunuz ?
@ygtr hoca
Hocam, siz ne diyorsunuz ?

Önder Çltp

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yukarıya adam çıkartıp, onun vasıtasıyla mı o emniyetsiz kayaları düşürmeyi planlıyorsunuz ?
@ygtr hoca
Hocam, siz ne diyorsunuz ?
Kaya yazmadım taş dedim. Anladığım kadarıyla yazdığım konu ile ilgili yorum gelene kadar taşların nasıl düşeceği ile ilgili konuşmalar olacak. İşi kısaca açıklayım ;

Açık ocak işletmesi son buldu ve o geniş çukuru değerlendirmek istiyoruz. Bu yapacağımız iş için zeminde çalışacak personeller tehlikeye girmesin diye yukarı bölgelerde belirlediğimiz ama iş makinalarının ulaşamadığı futbol topu büyüklüğünde olan taşları aşağı düşüreceğiz. Aşağısı zaten ocağın dibi hiçbir hayat belirtisi yok. Yani açıkcası 2 tane adamı yollayıp bunları düşürün desek %60 eğimli arazide yan yan gide gide bile düşürürler. Bahsettiğim kotların mesafesi aşağı yukarı 4 metre kadar ve tahmin edebileceğiniz gibi basamaklar halinde bölge. İş makinalarını çok kenara yanaştırmıyoruz toprak kayabilir diye ki altı kayalık. Anlayacağınız 5 dk lık iş için iple erişim teknisyenleri çağırdık.

Konunun açıklığa kavuştuğunu düşünerek. İple erişim hakkında bilgi sahibi olan iş güvenliği konusunda bakılabilecek önlemler hakkında bilgi verebilirler mi ?. Teşekkürler.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.