Soru Inşaatlarda Mesleki Eğitimler

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında FEİ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. FEİ

  FEİ TÜİSAG Üyesi  Merhaba,

  İnşaat çalışanlarına mesleki eğitim/yeterlilik kazandırılması işlemi için intesmyk ile görüştüm ancak bireysel başvuru ve en az 8 kişilik bir grup ile derslik, uygulama alanı ve ekipman tesis edilmesi isteniyor.Eğitim vermiyorlar zaten.Sadece teorik ve uygulama sınavı var.Sınavı geçene belge veriyorlar.Yer Ankara'da.Benim 2-3 kalıpçı, 2-3 sıvacısı olan inşaatlarım var ve yaşadığımız ilde sınav açılması için bile sayı tutmuyor.İskele kurulacak önümüzdeki günlerde.İskele kurma eğitimi almamış personelin iskele kurmaması gerekiyor.Bir kaza olduğunda müfettişlerin sorduğu ilk şey iskele kurma yeterliliği var mı, eğitimi var mı vb.

  Sorun 1)
  Mesleki eğitim yasal bir zorunluluksa biz bu eğitimleri nereden aldıracağız?(Yaşadığım ildeki inşaat mühendisleri,inşaatçılar odası ile görüştüm böyle bir hizmet yok.Halk Eğitimde zaten yok sağolsunlar hijyne bile zorla açtılar.)

  Sorun 2)
  Birkaç farklı inşaat firması sıvacılarını mesela toplayayım, 8 kişiyi oluşturalım, sınavı bu ilde yaptıralım diye düşünüyorum.Ama burda da sorun şu: Teorik sınav için hadi yer ayarladık diyelim, uygulama için hangi firmanın inşaat sahasını, hangisinin iskelesini kullanıcaz?O sınav esnasında meydana gelecek bir kazada işin içinden nasıl çıkılır?Hangi işveren kendi sahasını başkalarının da kullanmasına izin verir?

  Sorun 3)
  Bu kadar detay ve belirsizlik arasında boğulmaya daha ne kadar devam edeceğiz?


   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 2. o.esme

  o.esme TÜİSAG Üyesi

  biz istanbulda bu desteği halk eğitimden alıyoruz

   
  FEİ bu yazıya teşekkür etti.
 3. yileri

  yileri TÜİSAG Üyesi

  KONUYU super acıklamıssınız hatta turkce bılmeyenler bile var. Gecen haftalarda GİP "GUVENLİ İSKELE PROJESİ" seminerine katıldım.
  İSKELE ile ilgili "intesmyk" baska kımse yok dogru, diger yapı isşleri için HBOGM (halk eğitim) faydalana bilir onlarda en az 12 kısı istiyor 40 (16 saat isg, 34 saat uygulamalı)saatte eğitimi veriyorlar. 1 haftada olay tamam.

  Cevre Sehircilik bakanlığı yakında yururluğe alacak İskele Projesinide yapı projesi ile isteyecekmiş haliyle belgesiz adam ıskele kuramayacak....

     

   
  FEİ bu yazıya teşekkür etti.
 4. FEİ

  FEİ TÜİSAG Üyesi

  Daha acısını yeni keşfettim, çevre şehircilik eğitim vermeden diploma ve fotoğraf getirene belgeyi direkt teslim ediyor :(

   
  Last edited by a moderator: 23 Mart 2015
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 5. Sedat Bilgen

  Sedat Bilgen TÜİSAG Üyesi

  Bu belgelerin üzerinde "geçici" ibaresi vardır. Çalışma bakanlığı müfettişleri bu belgeleri kesinlikle kabul etmiyorlar. Denetimlerde başınızın ağrımaması için bu belgelere güvenmeyin.

     

   
  FEİ bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica