inşaatlar da isg

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında ahmeterkin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar herkese iyi haftalar.​

  yeni kanunda 50 kişi altında olan, tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri için bu kanun yayın tarihinden itibaren 1 yıl sonra yürürlüğe girer diyor. şimdi bir inşaat da bu kanun ancak 20_06_2013 den itibaren geçerli olacak. şuan bir önceki mevzuat hükümleri geçerli. buna göre de derki sanayiden sayılan, en az 50 işçi ve üstü çalıştıran, 6 aydan fazla süreyle süren işler der. şimdi bu na göre yeni başlayan bir inşaat şantiyesinde işçi sayısı 50 nin altında (asıl işverende) ama alt işverenler ile bu sayı 50 yi geçiyor. ​

  soru1: bu durumda 50 işçi üstüne çıkılmış oluyormu? ​

  soru 2: alt işverenler dahil eğerki işçi sayısı 50 altında kalırsa 6 aydan fazla süren işler maddesi gereğince mi isg uzmanı gerekecek. bu konuda bilgi, verebilecek varmı acaba?​   
 2. hakan.duman

  hakan.duman TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, bu hususta bizde bir çok uğraştık araştırdık ama gördüm ki çalışma bölge müdürlüğü dahil kimsenin net bir şey bildiği yok. Yalnız sizin durum için asıl iş verenin altında çalışanlar ve kendi personelinin toplamı baz alınmalı, ve sadece asıl iş verenin bildirimde bulunmasının yeterli olacağını düşünüyorum ben. İyi çalışmalar dilerim.

   
  ahmeterkin bu yazıya teşekkür etti.
 3. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  diyelim ki alt işverenlerden birinin kendine ait isg uzmanı varsa(olması zor tibi ama neyse) onun sayısını düşüp gerei kalanlar için bildirim gerekecek o zaman.

     

   
 4. hakan.duman

  hakan.duman TÜİSAG Üyesi

  Biz tamda o durumdayız, alt verenlerden biriyiz ve ben o firmalardan birinin uzmanıyım, ve biz de bildirimde bulunduk, (resmen bildirim şartlarını taşımadığımız halde) o da asıl iş veren istediği için. Yani aslında önemli olan resmen aranan mevcut şartlara uygunluk.

   
  ahmeterkin bu yazıya teşekkür etti.
 5. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu konuda proaktif bir yaklaşım sergileyerek bunu işverene anlatmak gerekiyor.Kanunu aslında söylemek istediği şöyle bir şey;
  1. 50 kişi altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin yasadaki yükümlülükleri yerine getirmeleri için çok çalışırlarsa asgari 1 yıllık süre gereklidir.
  2. bu tanıma giren işyerleri gerekli kaynakları temin etmek dahil 30 hazıran 2012 de çalışmaya başlarlarsa en iyi ihtimale 30 haziran 2013 de istenenleri yerine getirebilirler.
  3. sonuçta 30 haziran 2013 günü ölümlü bir iş kazası olduğunda 6331 sayılı yasanın yükümlülüklerini yerine getirdiklerinden bilirkişi raporunda düşük bir kusur oranıyla kurtulabilirler.
  Selamlar ve kolaylıklar
  Şükrü ÖZGÜR

  YANKI Eğitim Danışmanlık Hizmetleri
  Ataşehir / İSTANBUL
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
  Lead Auditor (QMS_EMS_OHSAS_FSMS)
  Tel : 0 216 577 00 57
  Faks : 0 216 577 00 58
  G: +90 532 256 66 87
  sukru@yankidan.com
  www.yankiegitim.com
  www.sukruozgur.com

     

   
  ahmeterkin bu yazıya teşekkür etti.
 6. Mbas

  Mbas TÜİSAG Üyesi

  Yazılanları okudum da benim de şöyle bir düşüncem var ; eger alt iş veren , ana şirketin işini yapmakla yükümlü yani taşeron ise , onun yanında çalışanlarda kanunda belirtilen 50 kişinin içinde olması gerekir.

   
 7. dewranbaki

  dewranbaki TÜİSAG Üyesi

  karmaşık bir durum
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica