İnşaat Yıkım Alanı

Beyza Nur

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhabalar inşaatta ilk kez İSG teknikerligi deneyimi yaşıyorum , bir çimento fabrikası yıkım alanında görevliyim. Alandan ben sorumluyum ancak deneyimsizim burada yıkım ile sorumlu çok deneyimli kişiler var bazı konularda yardım almak istesem yardımcı olabilir misiniz?

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yıkım (Demolishing) Konusu çok geniş:
Öncelikle :
Yıkım Planı
Yıkım Risk Değerlendirmesi
dokumanlarını bir çıkartıp okuyun. Her bir adım için not alın.

Daha sonra örneğin :
Alan güvenliği = Yıkım faaliyeti, yaya etkileşimi, Alanda çalışanların etkileşimi
Yıkım tipi (Beton, Karkas, Çelik) : Ki orası bir çimento fabrikası ise daha çok çelik kesimi ağırlıklıdır, diye düşünüyorum.
Yükeleme Manevra Alanı güvenliği
Araç Yönetimi : 1) Yıkım araçları 2) Moloz nakil araçları
Döküm sahası (Dump Area) güvenliği
Yıkım Alanı - Döküm Sahası erişim trafik güvenliği
Tozla Mücadele : Asbest ! başta olmak üzere. (Orası bir çimento fabrikası ise klinker tozu ve asbest kaçınılmaz)
Kaynak Kesim faaliyetleri
Yüksekte Çalışma: Bazı işlemler için özellikle kaynak kesim faaliyetleri için yukarıya adam çıkartılır.
gibi konularda her biri için ayrı ayrı uygulama kontrolüne dair dokümantasyon yapmanız gerekebilir.

Özetle, adım adım gidip öğrenmek istediklerinizi açıklayabilir iseniz, bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlarımız yardımcı olabilir.

Ekli dosyalar

• R35_1.jpg
    R35_1.jpg
    418.7 KB · Görüntüleme: 14
  • R39_1.jpg
    R39_1.jpg
    361.1 KB · Görüntüleme: 13
  • R43.jpg
    R43.jpg
    621.8 KB · Görüntüleme: 12
  • R43_2.jpg
    R43_2.jpg
    624.2 KB · Görüntüleme: 14
  • Resim 028.jpg
    Resim 028.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 13
  • Resim 049.jpg
    Resim 049.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 12
  • Resim 054.jpg
    Resim 054.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 13

Beyza Nur

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yıkım (Demolishing) Konusu çok geniş:
Öncelikle :
Yıkım Planı
Yıkım Risk Değerlendirmesi
dokumanlarını bir çıkartıp okuyun. Her bir adım için not alın.

Daha sonra örneğin :
Alan güvenliği = Yıkım faaliyeti, yaya etkileşimi, Alanda çalışanların etkileşimi
Yıkım tipi (Beton, Karkas, Çelik) : Ki orası bir çimento fabrikası ise daha çok çelik kesimi ağırlıklıdır, diye düşünüyorum.
Yükeleme Manevra Alanı güvenliği
Araç Yönetimi : 1) Yıkım araçları 2) Moloz nakil araçları
Döküm sahası (Dump Area) güvenliği
Yıkım Alanı - Döküm Sahası erişim trafik güvenliği
Tozla Mücadele : Asbest ! başta olmak üzere. (Orası bir çimento fabrikası ise klinker tozu ve asbest kaçınılmaz)
Kaynak Kesim faaliyetleri
Yüksekte Çalışma: Bazı işlemler için özellikle kaynak kesim faaliyetleri için yukarıya adam çıkartılır.
gibi konularda her biri için ayrı ayrı uygulama kontrolüne dair dokümantasyon yapmanız gerekebilir.

Özetle, adım adım gidip öğrenmek istediklerinizi açıklayabilir iseniz, bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlarımız yardımcı olabilir.
Evet bütün bu işlemler yapılıyor kesim yüksekte çalışmalar hepsi. Ben çogunlukla alan sınırlandırması yapıyorum ve denetim yapıyorum. tavsiyeleriniz için de ayrıca çok teşekkür ederim ilk iş planı ve risk degerlendirmesini okuyacağım.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Denetim kontrol listenizi burada paylaşabilir misiniz ?
Alan sınırlandırması ile ilgili yaptıklarınızı burada paylaşabilir misiniz ?

Beyza Nur

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Denetim kontrol listenizi burada paylaşabilir misiniz ?
Alan sınırlandırması ile ilgili yaptıklarınızı burada paylaşabilir misiniz ?
Denetim kontrol listesi tutmuyorum açıkcası rutin olarak çalışan bilgilendirme ve KKD eksikliği olup olmadığı konusunda denetim yapmak için sahada oluyorum.
Alan sınırlandırma sı olarak sıcak çalışmalar yüksekte çalışma ve yıkım için çalışma olacak bölgeyi alan perdesi veya şerit ile giriş çıkışları kapatıyorum ve iş, tehlikeye uygun levha asıyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.