Soru Inşaat Sektöründe Iş Güvenliği Uzmanlığı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Akınoz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Akınoz

  Akınoz TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar ilk defa inşaatlarda görevlendirildim önerileriniz neler? özellikle ilk şantiye şefi ve sorumlusuyla görüşmelerde ve dikkat etmem ve yapmam gereken konular hususunda fikirlerinize ihtiyacım var.


   
 2. Alper Turan Taşkın

  Alper Turan Taşkın TÜİSAG Üyesi

  Ben, yanlış mı biliyorum; İnşaat çok tehlikeli bir iş, Sizin ise C sınıfı belgeniz var... Nasıl oluyor bu iş, Siz den başka, O tehlike sınıfından bir başka uzman varsa TAMAM...

   
 3. Alper Turan Taşkın

  Alper Turan Taşkın TÜİSAG Üyesi

  İnşaat, Çok tehlikeli bir iş, Maden, Metal, Tehlikeli Kimyasallar veya Büyük Endütri Kuruluşları de olabilir... ÖRNEK; Birden çok İGU ihtiyacı var... İGU' lardan Bir tanesi A Belgeli ve Sözleşme onun adına... İkinci İGU C belgeli, Sözleşmeli Çalışabiliyor mu... EVET, çünkü A belgeli ve SÖZLEŞME yapmış bir İGU var... Sorum; Bu C sınıfı Uzman, Bu işyerinde Risk değerlendirmesi yapabilir mi. Yapar... Zira RD ' ni İşveren yapar veya yaptırır diyor yönetmelik... Benim merak ettiğim. İGU olarak imzalayabilir mi, yoksa A belgeli İGU mu imzalayacak... Gelelim CAN alıcı soruma EĞİTİM verebilir mi... Verir de imzalayabilir mi... Yani; ACEP, RD, Eğitim... Bu çalıışmaların, Dökumantasyonuna imza atıp Adını yazabilir mi...Ben ce yapar... Niye soruyorum... Çünkü Nitelikli üyeleri ve ttakipçileri olan SİTEMİZ den TEYİDİNİ olumlu veya olumsuz almak... Teşekkür ederim...

     

   
 4. Akınoz

  Akınoz TÜİSAG Üyesi

  Ben prim yükseltme ile b sınıfı oldum. ve inşaata verdiler sorum özellikle can alıcı noktalardan başlayarak nelere dikkat etmem ve yapmam?

   
 5. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Forumda inşaat sektörü ile ilgili çok fazla bilgi var . Bence öncelikle bu bilgileri bilgisayarınıza indirin ve o dosyalardaki bilgilere çalışın. Ben Makina Mühendisiyim ve her ne kadar eğitim alıp sınavı geçerek A sınıfı olsakta detay bilgimiz yok. Ben öyle yapıyorum...:)

     

   
 6. sıpaydi

  sıpaydi TÜİSAG Üyesi

  Arkdaşlar benımde bir sorum olacak. ben c sınıfı uzmanın . Bir inşaatta tam zamanlı olarak çalışacağım ( OSGB ye bağlı olarak) . Bir tane a sınıfı uzman var ben dökümanları hazırlayacağım A sınıfı arada sırada gelip imzalayacakmış ben herhangi bir yere imza atmayacağım.
  Peki bir kaza olması durumunda mesuliyet kime ait olacak banamı yoksa a sınıfı uzmanamı. Adam ben gelmem sen durup uyarı yapacaksın senın imza yetkin olmadığından ben imzalayacağım belgeleri dedi. Deneyim açısından iyi olacağını düşünüyorum ama yasal yaptırımlar konusunda biraz çelişkide kaldım.

   
 7. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı uzmanların belge kiralama olayları başladı demek ki. Güzel!! Kardeşim sen o A sınıfı İş güvenliği uzmanına İş güv.uzm.görev yetki ve sorumlulukları hakkındaki yönetmeliğin iş güvenliği uzmanlarının yükümlülüklri kısmındaki 3. paragrafı bir okut istersen. bakalım ondan sonra da '' ben sadece imza atacağım'' diyebilecekmi :)
   
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı uzmanın isg-katipten sözleşme yapması şartıyla sizde görev alabilirsiniz. Ayrıca OSGB ye bağlı olarak da olsa tam zamanlı olarak isg-katipten inşaat şirketiyle sözleşme yapılması sizin resmen orada çalışmanız demektir. Bu durumda her ikinizde oradaki kazadan sorumlu olursunuz. Hatta A sınıfı uzman ben hesaplanan saate göre sadece 3- 5 saat orada bulunabiliyorum, diğer zamanlarda olabilecek yanlış uygulamaları ve hatalı davranışları önleyebilecek durumda değilim ama C sınıfı uzman tam zamanlı olarak sürekli oradaydı bu durumu önleyecek tedbirleri almalıydı diyerek işi sizin üzerinizde bırakabilir...   
 9. sıpaydi

  sıpaydi TÜİSAG Üyesi

  Yani kiralama diyemecegim ama sizce bana etkisi nasıl olur. İnşaatta deneyim yapmam gerekiyor işi ögrenmem lazım verdikleri ücret güzel. Bir nevi A sınıfının sekreteri gibi olacağım sanırım. Ama benim inşaat deneyimim yok bunu belirttim zaten ögrenirsin işte dediler. Sonuçta bir iş kazası olursa bu bana nasıl yansırherhangi bir imza atmama ragmen ihale bana kalırmı ?

     

   
 10. sıpaydi

  sıpaydi TÜİSAG Üyesi

  cevabınız için teşekkür ederim. Peki ne yapmam gerekiyor benim isg katipten firmayla anlaşma yapmadanmı çalışmalıyım. Yada benim durumumda bir kişi ne yapmalı ?   
 11. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  OSGB ile sözleşme yapmışsınız ( içe görevlendirme ) bu durumda OSGB nin sizi bir işyerinde dışa görevlendirme yapması lazım. Aksi taktirde belgeniz işlemez ve üst sınıfa geçemezsiniz. Bu inşaat şirketinde tam zamanlı çalıştığınız için mecbur kalmış oluyorsunuz. Ama OSGB sizi başka bir iş yerinde de dışa görevlendirerek belgenizi işletir, inşaat şirketinde de sadece danışman olarak çalıştırabilir. Hukuki durumu bu şekilde bir avukat ile görüşmenizde fayda var. Danışmanlık yaptığınız için resmen inşaat şirketinin uzmanı sayılmıyorsunuz ama işveren ben bu konuda danışman çalıştırıyorum diyerek kendisine açılacak davaları size rücu edebilir...   
  sıpaydi bu yazıya teşekkür etti.
 12. ssimsek

  ssimsek TÜİSAG Üyesi

  b sınıfı olarak bende ilk defa inşaatlarda çalışmaya başladım ama şuan bir çok kaynak inceledim açıkçası ileriye donuk faydalı birşey goremedım.internette bulunan kaynaklar sağolsun tek bır kaynak ama her yukleyen arkadas ısmını degıstırmıs tekrar tekrar yuklemıs bu konuda bızlere yon gosterecek arkadaslar olursa sevınırız....gercekten suan sektor de yardımcı olacak ınsan bulmak cok zor....

   
 13. Nisanse

  Nisanse TÜİSAG Üyesi

  ATURAN verdiğiniz bilgiler için teşekkürler bende aynı durumdayım sıpaydi' yle
   
 14. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Bireysel mi çalışıyorsunuz?

   
 15. Nisanse

  Nisanse TÜİSAG Üyesi

  ben C sınıfı olarak OSGB ye bağlı olarak inş sek. çalışıyorum ısg katipten anlaşma yapmadım yarın OSGB ile konuşacağım anlaşmayı iç ve dış görevlendirmeyi başka eksra konuşmam gereken bir seyler var mı ?   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica