Soru : Inşaat Sektöründe İş Yeri Hekimliği Tespit Ve Öneri Defteri

Mehmet Akif KADİMOĞLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Değerli arkadaşlar ben iş yeri hekimiyim ve işe yeni başladım daha önce iş yeri hekimliği yapmamıştım. sizden bazı konularda yardım istiyecem yardımcı olursanız çok sevinirim.
1. olarak Ben inşaat sektöründe iş yeri hekimliği yapmaktayım öneri tespit defterine öneriler yazılıyor iş güvenliği uzmanları çok şey yazıyor benim ne gibi öneriler yazmam gerekir. aklıma çok bir öneri gelmedi.
2. olarak da işe giriş muayenelerinde genç sağlıklı hiç bir hastalığı olmayan bir inşaat işçisi şikayeti olmasa bile yüksekte çalışacaksa denge için nöroloji bölümüne sevk ediliyor mu? burda bazıları hep öyle yapmışlar.
3. aylık kontrole gittiğim iş yerlerinde işçilerin sağlıkla ilgili olarak şikayetleri olmasa bile muayene edilir mi yoksa yıllık olarak mı sadece zorunludur?

Aykut Gümüş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Onaylı defer için;
1- Periyodik muayenelerin zamanında yapılması gerekmektedir.
2- Metal ve paslı işlerde çalışanların, tetanos aşıları güncel ve tam olmalıdır.
3- İş yeri hekimi tarafından yüksekte çalışamaz kanaatli personelin. Yüksekte çalıştırılmaması gerekmektedir.
4- Sağlık Muayenesi yapılmamış personellerin çalıştırılmaması gerekmektedir.
5- Muftak/ çay / temizlik işlerinde çalışanların Temel Hijyen Eğitimi sağlanmalıdır. ( Bu eğitimi halk eğitimin verdiğini biliyorum. Ancak işyeri hekimleri ve dspler verebiliyor mu bilmiyorum)

Denge testi içinse ben kendi tecrübemden yola çıkarak söylüyorum. Doktorlar gözleri kapatıp işçiyi sağa sola sallayıp o şekilde denge testi yapıyordu. Bilmiyorum yeterli midir? Nöroloji kısmı ise muhtemel , herhangi bir baş dönmesi ve bayılma rahatsızlığı var ise meydana çıkmasını sağlamak ve Dr bu kapsamda rapora göre risk alıp almayacağını tartmasıyla alakalıdır. Şahsi görüşü olabilir tam olarak bilmiyorum.

Diğer sorunuz ise; İşçinin herhangi bir kronik rahatsızlığı yok ise neden durduk yere "gel ben seni muayene edicem" diyen hiçbir hekim ile çalışmadım :) Ancak doktorun geleceği günlerde geleceği saati haber işçi kalfasına veya sekreterlere haber verirsiniz. Duruma göre işçilere haber verir. Reçete yazdırmak isteyen olur, güncel soru sormak isterler. Bu gibi işlemler..

Yıllık kontrollerinizi tabikide yapınız. Ancak bir sağlık sorunu olmayan veya sizin şüphelenmediğiniz bir işçi var ise durduk yere "gel ben seni muayene edicem demek" bilmiyorum. Ancak dediğim gibi. Herhangi bir sağlık sorunu var ise o zaman işyeri hemşiresine talimat vererek. günlük tansiyon şeker ölçümü yaptırabilirsiniz. Takibi sağlayabilirsiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.