Imdg Code Ve Rıd Eğitimi Hakkında Deneyimler

RECEP EMİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu hafta bir çok arkadaşımız gibi benimde çok merak ettiğim ve eğitim sonunda ne olacak dediğim eğitimin dün son gününü bitirdim.

İlk başlangıçta en büyük sıkıntı olarak Eğitimi verecek olan kurum bulmak sorun oldu (İzmir de ikamet etmekteyim). Eğitim kurumlarından bir kaç tanesi eğitim için belgelendirmesini tamamlamışlar ancak firmalar ile iletişime geçtiğimde yeterli kişi sayısına ulaşamadıkları için sınıf açamayacaklarını belirttiler. En sonunda Daha önceden de TMGD eğitimini almış olduğum kuruma gittim (İzmir de tek eğitimi açan kurumdu (3 E Academi). Kitapların boyutunu anlayabilmeniz için su şişesinle özgün boyutunu altta yükledim.
12400564_1065685303482149_4525739229321752455_n.jpg

Eğitime girmeden önce Mutlak surette ADR 'ye hakim olmanız gerekmektedir. Eğitim kurumuda ADR kısımlarını bildiğimizi varsayarak ADR ile aradki farkların üzerine değinerek konuları işledi. RID ve ADR yaklaşık olarak neredeyse aynı çok fazla farklılıklar yok haliyle eğitimi de anlamasıda kolay oldu. 1,5 günde eğitim tamamlandı. Ancak iş IMDG CODE a gelince işin rengi baya bir değişti. 1,5 günde rahatlıkla biten ve kavranan RID eğitimiyle kıyaslandığında gözü korkutan bir eğitim oldu. 2.5 günde zoraki yetişti diyebilirim.
Neden ADR yi aldıktan sonra ilave eğitimle alındığı konusuna gelince sanki ADR bu işin temeli kabul edilmiş gibi duruyor. ADR almadan bu her iki eğitimde en az 5-7 gün sürecektir.
Eğitim boyunca çok bir sıkıntı olmadı. Ancak Eğitimin güzel bir tarafı her gelen ADR yi bildiği için daha üst düzeyde bir eğitim oldu. Eğitim sonunda hedefinizin ne olduğunu baştan belirleyerek girerseniz daha iyi olacaktır kanaatindeyim.
* Alacağınız belgeyi Sistem ve mevcut yönetmelikteki muafiyetlerden dolayı 2018 yılına kadar kullanamayacağınızı baştan kabullenerek karar veriniz.
* Gireceğiniz sınav daha önceden düzenlenmediği için soru stiline hazırlıksız olacaksınız.
* TMGD olarak faaliyette bulunmuyor yada bulunamıyorsanız. Sizin için sadece bir genel kültür eğitimi olacaktır.
* Şu an ki sınavın en büyük avantajı IMDG 3. cildinin dahil olmayışı diyebiliriz. İlerde dahil olursa iş daha da zor olacaktır.
* buradan elde edeceğiniz hak TMGD belgenize işlenecek ve 5 firma şartınız devam edecektir. İlave bir ekleme olmayacaktır!
* Bakanlığın yapmış olduğu çeviride bazı yerler inanılmaz derecede kötü ve bazı yerlerde büyük hatalar mevcut. Eğitim sırasında baya bir düzeltme yapıyorsunuz. Örneğin bir ibareye çok güldük "Zehirli demek zehirli demektir" Daha sonra kitaba bakıp ingilizcesini de editlerim.

Sınav hakkında da kısaca bilgi verecek olursam. 20 RID ve 20 IMDG CODE sorusu olacak. toplamda 70 puan alanlar belgeye hak kazanmış olacaklar. Sınav TMGD sınavıyla beraber yapılacaktır. Sınav Nisan ayında ki ınav gibi gene 3 ilde olacaktır.

Sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım.
İyi çalışmalar diliyorum

absinthe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Eğitimi ben de İstanbul'da aldım.
Bize kursta söylenen bir kaç bilgiyi aktarayım ben de.
Soruların %80 i genel ADR mantığında ortak konulardan, %20 si ise sadece RID veya IMGD-Kod a özel konulardan sorulacak.
Zaten birbirinden ayıran konular çok az, hele RID çok benzer.

Sınavların ayrı ayrı değerlendirileceği söylendi bize, yanı toplamda 28 soruyu doğru cevaplamak yeterli değil, RID ve IMGD-Kod için ayrı ayrı 14'er soruyu doğru cevaplamak gerekiyor.

Bu durumda birinden geçip diğerinden kaldığımızda ikinci sınav hakkı nasıl olacak, onu bilmiyorum.

Ben ilk sınava Ekim 2014 girmiş biri olarak diyebilirim ki,sınavda ne çıkacağı hiç belli olmaz.
Biz yazılı hazırlanmışken sınav test olmuştu mesela, ayrıca sınav süresi bizim daha kısaydı.

Bu durumda, beklemenizi tavsiye edebilirim.

RECEP EMİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Pelin Hanım,

Bizede Kurs yerinde size denilenin tam tersi denildi. ikisi beraber 40 soru üzerinden değerlendirilecek ve ağırlıklı olarak değişik olan yerlerden sorulacak.
Sanırsam kurs yerlerimiz ortak görüşte değil. Ama sizinle aynı görüşteyim. İlk sınavda nereden ne soracakları belli olmaz.

Bakalım ilk kurbanlar mı olacaz yoksa ilk şanslılar mı :)

Cansu ŞEN1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben de ADR eğitiminden sonra IMDG-Kod ve RID eğitimlerini aldım.
Henüz ADR sınavına bile girmedim ama ilk sınavda başarıp hemen ardından da diğer ikisini almayı umuyorum :) Antalya'da konusunda oldukça bilgili ve konuyla ilgili bir hocayla bu eğitimi alma şansım oldu. Kendisinin de söylediği ADR bilgilerinin zaten ilk sınavda ölçüleceği bu yüzden de diğer ikisinde ADR'den farklı bölümlerden soru gelme ihtimalinin daha güçlü olduğu. Sınava girecek arkadaşlara şimdiden bol şans diliyorum :)

Boran Kaya

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar elinde örnek soru çözümleri olan ya da sorusu olan var mı?

tarkan tunay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Ben de ADR eğitiminden sonra IMDG-Kod ve RID eğitimlerini aldım.
Henüz ADR sınavına bile girmedim ama ilk sınavda başarıp hemen ardından da diğer ikisini almayı umuyorum :) Antalya'da konusunda oldukça bilgili ve konuyla ilgili bir hocayla bu eğitimi alma şansım oldu. Kendisinin de söylediği ADR bilgilerinin zaten ilk sınavda ölçüleceği bu yüzden de diğer ikisinde ADR'den farklı bölümlerden soru gelme ihtimalinin daha güçlü olduğu. Sınava girecek arkadaşlara şimdiden bol şans diliyorum :)
Cansu Hanım hangi kuruluştan ve hangi hocadan eğitim aldığınızı öğrenebilirmiyim. Bende Antalyadayım 8 Ekim sınavından geçtim. Bende IMGD-Kod ve RID eğitimi için yer arıyorum. Bu arada sınavı geçebildiniz mi? Temel Yangın Eğitimini aynı kurs aracılığıyla mı alıcaksınız? Fazla soru oldu galiba ama yardımcı olursanız sevinirim.

kadir karacadağ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Cansu Hanım hangi kuruluştan ve hangi hocadan eğitim aldığınızı öğrenebilirmiyim. Bende Antalyadayım 8 Ekim sınavından geçtim. Bende IMGD-Kod ve RID eğitimi için yer arıyorum. Bu arada sınavı geçebildiniz mi? Temel Yangın Eğitimini aynı kurs aracılığıyla mı alıcaksınız? Fazla soru oldu galiba ama yardımcı olursanız sevinirim.
Hocam ben sınavınada girdim 30 kişilik dersanede en yüksek puanı ben aldım oda 65 malum biliyosun bunların hepsi adr den geçmişti o büyük çoğunluğuda nisan sınavını geçmişti hiç önermem çok zor paranızı bence boşuna harcamayın yazık insanlarla dalga geçiyorlar haberiniz olsun yeni kurbanlar olmayın

fatmanuruslu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
aynen katılıyorum boşuna girdim diyorum bildiğim arkadaşların hiçbiri kazanamamış bende dahil kesinlikle zor bir sınavdı

Mert Fatih Kesgin

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Saçma sapan işlerle uğraştırıyorlar insanları. Gerzek gerzek elli tane bölüm açmak yerine, üniversitelerde şu lisans eğitimleri verilse ve profesyonel ekiplerle çalışsa firmalar olmaz mı? Böyle insanlara ek gelir kapısı gibi gelen şeyleri basit usulle halletmeye çalışmak tamamen saçmalık bence. Böyle önemli işleri 500 TL'ye yaptırınca firmalar, yapan insanlar da işine özenmiyor haliyle. Memleket olarak kalitesizliğin dibine vurduk.

Gökhan BAHÇEBAŞI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Bende çok araştırdım ama RID ve IMDG hakkında örnek soru bulamadım soru tipleri görülebilse bişeyler yapılabilir aslında. Bunun eğitimini alan arkadaşlar elinizde hiç mi soru örneği yok? @Fatma Nur Uslu @Mert Fatih Kesgin

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.