Ig Uzmanlari, Lütfen Biraz Da Okumakla Birşeyler Öğrenmeyi Deneseniz.. | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Ig Uzmanlari, Lütfen Biraz Da Okumakla Birşeyler Öğrenmeyi Deneseniz..

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında titrettin78 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi  Kardeşim Allah senden razı olsun... Süper bir konuya parmak bastın...Ben her zaman söylerim risk değerlendirme yapamayan uzman sertikikasını gitsin evinin duvarına assın geçsin karşına bakıp, çayını kahvesini içsin...İş Güvenliği Uzmalarındaki kalite her geçen gün düşüyor... Bizim açımızdan da mesleki kayıp yaşanıyor... Şurdan sorsam resmi gazeteye hergün bakan kaç tane uzman vardır.. İki elin parmaklarını aşmaz.. Saygılarımla..


   
  titrettin78 bu yazıya teşekkür etti.
 2. murat aytekin

  murat aytekin TÜİSAG Üyesi

  bence burada yazılan,cevaplanan her soru önemli çünkü temelinde insan hayatı olan bir iş yapılıyor.burada çok basit bir soru bile olsa elimizden geldiği kadar cevap yazmalıyız diye düşünüyorum. uzman sayısı zaten az ..olan uzmanlar da deneyimsiz olunca bu alanda daha çok şeyler paylaşmalıyız.. yapacağımız yanlış yada hatalı bir uygulamanın insan hayatına malolacağı bilinciyle hareket etmemiz gerekir. saygılarımla..

   
  mhndsnr bu yazıya teşekkür etti.
 3. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Unvan kısmında Uzman yazması, sizi iyi bir uzman yapmaz. Maalesef bu memlekette sistem çökmüş olduğu için o bahsettiğiniz belgeden herkeste olacak 2 sene sonra. Kimse kendisini dev aynasında görmesin. Yermek için söylemiyorum. Hiç bir zaman bilginizi ve tecrübenizi yeterli görmeyin. Adam 25 yaşında, tamam ben bu işi çözdüm derse SGK istatistiklerine döner bu iş. hatırlayınız en çok iş kazası hangi yaş aralığında olur ve neden.

  Tekrar söylüyorum; "Noter onaylı defteri kim onaylar?" diyen adamda bile var o belge. Bunu kendinize ölçü almayın. Hata yaparsınız! Benden söylemesi...

     

   
  GökayAydogan ve titrettin78 bu yazıya teşekkür etti.
 4. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar iyisiniz güzelsiniz hoşsunuz,doğru yerlere değinmişsiniz ama bazı noktaları atlıyosunuz.
  uzun zamandır forumdayım,en saçma konularıda en mantıklı konularıda mutlaka okuyorum elimden geldiğince.

  benim gözlemlediğim bir şey var, hani herkesin dilinde olan şu noter onaylı defteri kim onaylar mevzusunda ilk zamanlar herkes notere gittiğinden,para verdiğinden bahsediyordu,gülünüyordu bu soruya.ama daha sonra bir arkadaş bölge müdürlükleri ücretsiz onaylıyor dediğinde konu başka tarafa çekilmeye başlandı.yani bi şaşkınlık sözkonusuydu.

  bu basit bir örnek.hani diyosunuz ya,forum tartışılacak yerdir diye,forum en basit bir bilgiyi bile araştırılacak,sorulacak,emin olacak yerdir aynı zamanda.burada o saçma,basit soruları soran kişilerin bir fikri olduğundan emin olabilirsiniz sorduklarıyla ilgili.şuan bakanlığımız bile çıkardığı yasalar,yönetmeliklerle uygulamada örtüşmediği halde buradaki çaylak uzman arkadaşlarımızın bu şekilde yazılar yazmasını neden bu şekilde yadırgıyosunuz ki ??

  çok basit çalışma süreleri hesabı bile sayfalarca tartışıldı bu forumda,180+22,5=202,5 derken ortalama aylık çalışma süresine 217 saat gibi bir veri ortaya çıktı birden.bu hangi yasada hangi yönetmelikde var,ben o kadar aradım bulamadım(belkide benim hatamdır)

  daha düne kadar 21.yy ın TÜRKİYEsinde isg nin anlamını kaç mühendis arkadaşımız biliyordu ki ?

  tamam uzman sıfatını alıyorsan,okuyacaksın,araştıracaksın ancak şu aşamada gazetelere,tv lere çıkan İSGFRM bir el sözlüğü,ilk yardım çantası gibi,ig uzmanları için.

  diyeceğim o dur ki, biraz daha ılımlı yaklaşalım bu tip durumlara.özellikle üstadlarımız...

   
  mhndsnr bu yazıya teşekkür etti.
 5. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, biz sahipsiz bir meslek kurumuyuz.Sahipsizliğimizi ancak birbirimize kenetlenerek giderebiliriz.Bizim bizden başka dostumuz yok maalesef.Biribirimize sahip çıkmamız gerekirken lütfen birbirimizi yaralayarak küstürmeyelim.Bakanlık bir taraftan,İşveren Bir taraftan ve Şimdide OSGB ler bir taraftan.Herkes İG uzmanını günah keçisi yaparken,Bari brbirimize sahip çıkalım.Olabilir ,okumamuıtır belki,okumuştur anlamamıştır belki, belkide sizin söylediğiniz gibi tembellk edip okumamuştır.Bunlar asla birbirimize bu kadar saldrımaya sebep değildir.Eğer istemiyorsanız lütfen cevap vermeyin ama lütfen kimse kimseye kırıcı cevap vermesin.Unutmayalımki burası bilim sitesi.Bu site artık yabancı kaynaklar tarafındanda izleniyoruz.Sadece bilmsel içerikli yazılar yazarsak sitemiz emin olun daha ciddiyet kazanacaktır.Mesleğinde Duayen üstadlar ancak ciddi sitelere üye olurlar ve ancak bu şekilde onları kazanabiliriz.Saygılar

     

   
  calli, crimson, Tokat ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. fcaral

  fcaral TÜİSAG Üyesi

  Nacizane fikrim şudur ki;

  Bizlerin , İSG Uzmanlarının asli görevi; görev yaptığımız işyerlerinde riskleri/İş kazalarını/meslek hastalıklarını elimizden geldiğince minimuma indirmek, engellemek.Özet olarak budur.Şayet uzman arkadaş gerçekten üzerine aldığı sorumluluğu taşıyabiliyorsa,görevini aslanlar gibi yapıyor,mevcut riskleri görebiliyor,bu risklerden doğabilecek kazaları engellemekte başarılı olabiliyor ise,varsın sorsun defterin nerede onaylatılacağını,varsın sorsun kaç saat çalışabileceğini v.s v.s..... Asıl olan bence budur,gerisi (Defter nerede onaylatılacakmış,kaç saat çalışılacakmış,kurulda kimler olacakmış v.b...) teferruattır .. ve sordukça,okudukça,tecrübe sahibi oldukça öğrenilir...

  Teşekkürler.

   
  calli ve H.Ece SÜRMEN bu yazıya teşekkür etti.
 7. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  :) Konuyu anlatamadım ben sanırım. Özür dilerim.

  Ben diyorum ki; biz futbol takımının taraftarları değiliz. Koşulsuz bağlılık bizi bozar. Bu iş bizi aşan bir iştir. O yüzden çürük yumurta en tehlikeli şeydir bizim için. Kıyasıya eleştirin ve hatta afişe edin. Milletin canıyla kumar oynayarak kazanılan tecrübe mi olurmuş. Çaba harcamayacak, okumayacak... Sonra birinin canı yanınca da "Pardon. Ben orayı atlamışım" mı diyeceksiniz?

  Bu işin şakası yok. İnşallah bir felaketle bunu tecrübe etmezsiniz. Bu kadar iyimser olmayın.
   
 8. murat aytekin

  murat aytekin TÜİSAG Üyesi

  Bu forumda soru sormak,cok basit cevaplari olsa dahi bilgi almak bence forumun amaclarindan olsa gerek ...isteyen cevaplar,yardimci olur istemeyen de "bilgilerim bana kalsin aman kimseyle paylasmayayim "der, bu tamamen kisilerin bakis acisina gore farklilik gosterebilir.Saygi duyarim ancak ben elimden geldigi kadar bilgi ve tecrubelerimi paylasmak icin caba sarfedecegimi belirtmek isterim..   
  mhndsnr bu yazıya teşekkür etti.
 9. Hakan FIRAT

  Hakan FIRAT TÜİSAG Üyesi

  Bilgi paylaştıkça çoğalır tabiki, burda kimsenin bilgi paylaşmaktan uzak duracağını sanmıyorum. Bence en önemli sorun şu: risk analizi örneği (özellikle farklı sökterler için yapılmış olcak birde) . Yeni arkdaşlara herkez yardımcı olmak ister ama dediğim gibi risk analizi önce kendileri yapmaya çalışmalı ki ezbercilik ve kopyala yapıştır mantığı olmasın. Yaptığı risk analizini burada paylaşır ve forum üyeleri değerlendirir yorumlar yapılır eksikler ortaya çıkar ve çok çok daha güzel bir risk analizi oluşur.

     

   
  titrettin78 bu yazıya teşekkür etti.
 10. denizdeniz

  denizdeniz TÜİSAG Üyesi

  KESİNLİKLE HAKLISINIZ YÖNETMELİKTE AÇIP 10 DK OKUYACAĞI ŞEYLERİ SORMAK ayıp oluyor istisnalar olabilir örneğin kaldıırma araçları takip formu olan varmı doğal bir istek ama kaldırma araçları kaç ayda bir kontrlü yapılıyor o beleşçiliğe giriyor geçen biri yazmış c sınıfı uzman adayyıyım OSGB nasıl açabilirim :) hayır parayı nerde değerlendirim dememesine şaştım (çok paralı iş ya)risk analizinde birbirize yardımcı olmayız çünkü uzmanlık gerektiren bir konu ama hazır risk analizini ver hatta güncelle öyle gönder o biraz ne diyiyim sende maaşını gönder demek geliyor   
 11. ormisg

  ormisg TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, ben şöyle bir soru sormak istiyorum?
  İş sağlığı ve güvenlik birimi(İSGB) ile iş sağlığı ve güvenlik kurulu arasındaki fark nedir?
  Hangi durumda iş sağlığı ve güvenlik birimi hangi durumda iş sağlığı ve güvenlik kurulu oluşturulur?   
 12. denizdeniz

  denizdeniz TÜİSAG Üyesi

  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/06/20120630-1.htm

   
 13. bilgesena

  bilgesena Guest

   
 14. bilgesena

  bilgesena Guest

  Yazınız için çok teşekkürler ben bu sektörü çokda iyi bilmiyorum uzun yıllardır yöneticilik yapıyorum gerçekten her yönetmeliği bilemiyebiliyoruz.Ben sizlerin buradaki yazılarınızdan iş güvenliği uzmanlığı hakkında çok şey öğrendim bazılarının basit gördüğü sorular bu sektöre yabancı insanlar için çok şey anlatıyor bence bilgi paylaşımı güzel şeydir.Hem insanlar sorup öğrenmeye çalışıyorlar en azından sitede gördüğüm kadarıyla herkes bir şeyler öğrenme çabasındalar.

   
 15. msinay

  msinay TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bende yeni iş güvenliği uzmanlarından biriyim. Bu sektöre adım attığım ilk günden itibaren ilk tanıştığım ve kapsamlı bulduğum site burası olmuştur. İSG ülkemizde yeni gelişmekte olan bir uzmanlık dalıdır. Eğer daha önceden gelişmiş olsaydı ülkemiz iş kazalarında üst sıralarda yer almazdı. Forumda bu kadar soruların sorulmuş olması insanların bu uzmanlık dalına olan ilgisini göstermektedir.Bu dalda Eksikliklerimizi gidermek, burada bilen bilmeyen herkesin dayanışma içinde olmasıyla mümkün olabilir. Burada sorulan en saçma soru bile, o kişinin birşeyleri araştırmak öğrenmek istediğinin bir göstergesidir. Uzman olupta hiç kimseye birşey sormadan kendi kafasına göre hareket edip hata yapmasındansa bence burada sorması daha iyidir. Cevap verip vermemek insanların kişisel takdiridir. Herkes her yasaya nereden ulaşamayacağını bilebilir. Önemli olan o kişilere o bilgiye en doğru nereden ulaşacağını göstermektir. Konfüçyüs'un dediği gibi "Bir kişiye iyilik yapmak istiyorsan ona balık verme balık tutmayı öğret".   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica