Ig Uzmanlari, Lütfen Biraz Da Okumakla Birşeyler Öğrenmeyi Deneseniz.. | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Ig Uzmanlari, Lütfen Biraz Da Okumakla Birşeyler Öğrenmeyi Deneseniz..

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında titrettin78 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. titrettin78

  titrettin78 TÜİSAG Üyesi  Tüm forum üyesi arkadaşlardan bir rica olabilir mi?
  Olabildiği ölçüde sayfaya gelen tüm mesajları okumaya çalışıyorum. İçlerinde gerçekten de FORUMa yakışır yazılar çıkıyor. Üzülerek belirtmek istiyorum ki, bu işe gönül vermeyi düşünen ve iş güvenliği alanına yeni giren ve C sınıfının emekleme devresinde olan bazı arkadaşlar burayı "Danışma Bürosu" gibi kullanma çabasında...
  Okumak yerine, çıkan Yönetmelik ve Tebligleri takip etmek yerine "siteye sorayım, nasıl olsa birileri birşeyler yazar" mantığında olan kişiler çoğalmaya başladı...
  C sınıfı İG Uzmanı olmuş bir kişinin hala "Bana teklif geliyor, Tehlikeli sınıfta çalışabilir miyim?" , "Noter Onaylı defteri nereye onaylatıyoruz?" , "...... sektörü için elinde risk analizi örneği var mı?", v.b. gibi FORUM sitesinde soru sormak, okumadan ve araştırmadan bu mesleğe giriş yapıldığının bir göstergesidir. Bu da ürkütücü ve düşündürücüdür.
  Kanun ve Yönetmeliklerde bir çok sorunun cevabı bulunurken, bu tür FORUM Sitelerinde insanlar yasa ve yönetmelklerde değinilmemiş konular hakkında fikir paylaşımı yapmayı amaçlar.
  Üzülerek görüyorum ki bu alanları bazı kişiler soru-cevap sitesi veya danışmanlık sitesi gibi kullanmayı amaçlıyor.
  Tüm işyeri hekimi ve İş güvenliği uzmanlarıdan ve bu mesleğe girmeyi düşünenlerden ricam, lütfen mevcut yasa ve yönetmelikleri okuyup, buralarda yer almayan konular hakkında paylaşımlar yapmanız.. Lütfen hem Moderatörlerin, hemde forumu takip eden yüzlerce kişinin kıymetli zamanlarını çalmayın. Teşekkürler...


   
  cenker, degiray, ÖmerFaruksvnl ve 28 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. titrettin78

  titrettin78 TÜİSAG Üyesi

  Forum nedir?Bir başkanın yönetiminde, toplumu ilgilendiren bir konuda, farklı gruplardan oluşan dinleyicilerin konuşma kuralları içerisinde yaptıkları tartışmalara forum denir.
  Forum, toplu tartışmaların başlı başına bir çeşidi sayılmamakla birlikte, dinleyicilerin konu üzerinde daha aktif ve farklı bakış açılarıyla düşünmelerini sağlar. Foruma davet edilen uzmanların görüşlerine de müracaat edilerek ortaya çıkabilecek yanlış anlayışların önüne geçilir.
  Esasen forumdan amaç belli kararlara varmak değil, konuyu değişik anlayışlarla, farklı boyutlarıyla ortaya koymaktır.

   
  berdan, ali öztav, yusuf.dulda ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. vardar

  vardar TÜİSAG Üyesi

  Aynen katılıyorum, noktası ve virgülüne kadar :))

     

   
  titrettin78 bu yazıya teşekkür etti.
 4. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Bu yazdıklarınıza katılıyorum ve bende endişeleniyorum. titrettin bey bazı spesifik konular varki uygulamaları olmadığı için tartışmaya açılmak zorunda. Bazı kanun ya da yönetmelik maddelerinin eksik ya da tanım kaybına yol açtığını bilmekteyiz. Tabiki noter defterini sormak komik oluyor ya da tehlike sınıfını.

  Fakat bu durum abeste olsa bu arkadaşlara sorma soru demekte onları iyice karanlıkta bırakmak olmaz mı? Evet yeri geliyor hamallık yapıyoruz, hatta bazen öyle yorumlar var ki 50 kere baktığım maddeye, adamın bildiğini diretmesi yüzünden beni emin olmak için tekrar bakmaya zorluyor :)

  Ama tekrar ediyorum bu tip uyarıları yapmak gerekmekte. Bu durum her forumda vardır. Burada yaptırım moderatörlerden gelir. Her konuyu onaylayıp herkese açıyorlar. Çok basit durumları o zaman yayınlamasınlar. Bakın o zaman o insanlar mecbur kendisi çözecektir.

  Dışlamak, kızmak hem bizden uzaklaştırır hem de küstürür. Zaten kör olup işe başlamış arkadaş bide kendini içeri attırmasın bari. Bizlerde bundan dolayı elimizden geldiğince yardımcı olmakla bence mükellefiz.

   
  bilgesena, beyazhan, chemiker ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. titrettin78

  titrettin78 TÜİSAG Üyesi

  Ali bey, sizler gibi bu işin hem doküman hemde saha bazlı emek ve çaba gösteren arkadaşlara saygımız sonsuz..
  Ama sonuçta ünvanın da sınıfı ne olursa olsun "UZMAN" yazan kişilerden beklenmeyecek mesajlar gelmesi, bu sitenin ivmesini ciddi anlamda yavaşlatıyor.
  Ya bunlara yabancı ortaklı şirketlerde yeni işe giren işçiler için yazan "Acemi İşçi" gibi, veya sürücü kursuna giden şoförler için "Acemi Şoför" yazıldığı gibi bir ünvan verilsin, yada oturup yönetmelik okumayan kişilere hiç değilse UZMAN demeyelim. UZMAN bir konuda EHİL KİŞİ demektir. Daha sistemin alfabesini bilmeyen kişilerin UZMAN ünvanı ile buralarda yazması mesleğe emek veren kişilerin emeklerine saygısızlık..
  Yardıma, desteğe EVET, ama yasa ve yönetmelikte ayan beyan yazan şeyleri bile buralarda soran arkadaşlar hiç değilse sadece OKUYUCU olarak kalıp, mesleğin içerisinde yoğrulmuş kişilerin tecrübelerinden faydalanmaları daha doğru olur kanaatindeyim.
  Sürçi lisan ediyorsak affola...

     

   
  nahrug, hsynkrgz, Fatih ÖZKAN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Aslında iş temelden sıkıntılı sizi çok iyi anlıyorum. Bende C sınıfı bir iş güvenliği uzmanıyım ama hayatımın 6 yılı madencilik şantiyelerinde geçti (yeraltı kömür dahil). Bizede bu mesleği 1 aylık kursta öğretmediler. İşveren dediğimiz sınıf ya da bilinçsiz müdürler çalıştırdıkları personellerini eğitmediler. Temelde sorun insanların sorumluluklarını bilmemesi araştırmaması oluyor. Ben şantiye mühendisi olarak zaten bunların hepsini 6 yıldır uygullmak ve araştırmakla mükelleftim. Risk değerlendirmesini ilk kez 5 yıl önce yaptım :) acil durum keza öyle bunlar yeni olgular değil zaten. Bir mühendis işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünü okumadan nasıl kendini mühendis sayabilir. Nasıl insan yönetebilir. Mühendis özel bir kavramdır. Biraz doktor, biraz hemşire, biraz mimar, biraz ressam, biraz muhasebeci, biraz aşçı vb. herşeyden biraz koklayan adamdır.

  Bu iş bir kültürdür. Mühendislik eğitiminde bu kültürü alarak mezun olması lazım. Bu konuda üniversite hocaları bile suçludur. Ortamı bu hale getiren bakanlık herkesten daha fazla suçludur. Avustralyada ya da g. afrikada belirli yılları doldurdukça sınava girer ehliyet alırsın bunun gibi ama ilk sınavına girdiğinde geçersen sen acemi sınıf sayılırsın iş verende bu etikete göre maaş ve iş verir. Bizde herkes uzman oldu :) Herkes avukat oldu, herkes bilmem ne oldu. Malesef ülkemiz yönetim politikasında adı olsun varlığı olsunda nasıl olursa olsun mantığı insanları bu hale getiriyor.

  Size her konuda katılıyorum bunda hemfikiriz ama içim el vermiyor ki. Belki benden çok çok daha az bilen adam benden bu işten çok daha fazla kazanıyordur. Belki soru soran bile benden çok kazanıyordur. Buna rağmen en azından arada sizin gibi sıkıla sıkıla aradığı cevabı vermenin daha yapıcı olacağını düşünüyorum.

   
  hsynkrgz ve titrettin78 bu yazıya teşekkür etti.
 7. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Yanlış düşünüyorsunuz Titrettin Bey. Evet belki gerçekten aramızda bu forumda sizin de tabir etmeye çalıştığınız gibi art niyetli olanlar da vardır. Ancak bu tip soruları soran herkes cahil değildir. Bir insanın bütün mevzuatları bilmesi gibi bir şansı yok. Üstelik 3 örnek vermişsiniz, 2 tanesi mevzuatlarla ilgili bile değil. Noter onaylı defterin nerede onaylanacağı veya temin edileceği olsun, risk analiz örneği olsun, bunlar mevzuatta geçmiyor. Eğer ben noter onaylı defterin nereden temin edildiğini bilmeseydim ya da nereye onaylattırıldığını ve forum kullanmayı da çok iyi bilmeseydim (ör: arama yapmayı), mecburen bende böyle bir soru sormak zorunda kalırdım.

  Bunun yanı sıra, ... sektörü ile alakalı risk analiz örneği soranlara da takılmışsınız. Halbuki, insanın yapacağı bir iş ile ilgili kendisine yol gösterecek bir rehber aramasından daha doğal ne olabilirki? Bunun nesi cahilliktir veya nesi korkutucu geldi?

  Örneğin, mevzuatlara kendimce hakim olduğumu düşünüyorum. Burada bir çok insana yardımcı olmaya çalıştım kendi çapımda. Kimine cevap verebildim, kimine veremedim. Ama 3 gün sonra başlayacağım risk analizi konusunda eksiklerim var. Ve bu konuda forumdaki arkadaşlarımdan yardım istedim ÇÜNKÜ BİLMİYORUM. Bu size ürkütücü veya düşündürücü mü geldi?
   
  mhndsnr, ozceyf, mert aslan ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. Tokat

  Tokat TÜİSAG Üyesi

  "" İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
  İşverenin sağlık ve güvenlik kayıtları ve onaylı deftere ilişkin yükümlülükleri
  MADDE 7 –
  (3) Onaylı defter işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, Genel Müdürlük veya noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanır.""

  Bende Titrettin Beyle aynı fikri paylaşıyorum. Tabiki herşeyi bilemeyiz. Ancak bir şeyleri sormadan önce üzerine iyi bir araştırma yapmalıyız. Tüm kaynakları tekrardan gözden geçirmeli, tekrar tekrar okumalıyız.   
  Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
 9. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Bakın dikkatinizi çekerim, oraya özellikle TEMİN ekledim, çünkü forumda onaylanmadan ziyade temin ile ilgili sıkıntılardan bahsediliyor. Ayrıca onay kısmının mevzuatta yazmasına gerek yok çünkü zaten adı üstünde NOTER ONAYLI defter ;)

  Sizinde görüşünüze saygım var ancak dediğim gibi, kesinlikle aynı fikirlerde değiliz. Eğer sizler aynı fikirdeyseniz, size saçma gelen hiçbir soruya cevap vermeyin arkadaşlar. Elbet cevap verebilecek UZMANLARDA vardır ve olacaktır.

  Yeri geliyor, bende kendi kendime "böyle soru olur mu?" dediğim sorularla karşılaşıp hayıflanıyorum ancak o bahsettiğim sorulara bazen cevap veriyor bazen cevap vermeden geçiyor, görmzden geliyorum. Kimseyi sorduğu soruya göre yargılamıyorumda. Çünkü o insanların o soruları hangi durum ve şart altında sorduğunu bilmiyoruz, bilemeyiz.

  Ayrıca, Titrettin Bey kendince insanları kategorize etmiş; uzman, uzman adayı, acemi v.b. İnsanları bu şekilde kategorize etmek ayrıca çok çirkin bir durumdur benim kanaatime göre. Bunun terazisini kim tutuyor? Kendisi mi? Kime göre ve neye göre? Belirleyici temel sebepleri neler? Bunları merak ediyorum doğrusu. En iyisi bir kıstas belirlesin, bizlerde o kıstaslara göre karar verelim kimin uzman olup kimin olmadığına. Hatta oldu olacak liste yapalım, kimler uzman kimler değil. Sorabileceğimiz soruların kıstaslarını belirleyelim sonra. Bu şekilde, bir makina gibi tıkır tıkır işleyen bir sistem kurarız. Bu sayede hem kendisi hemde forum ivme kazanır.

  Ve yine kendi şahsi kanaatime göre; uzman kişi eğitici ve öğretici kimliğe sahip olmalıdır. O halde kendisi uzman sıfatı taşımıyor bu durumda. Bu da benim kategorizasyonum.

     

   
  mhndsnr, msinay, öznurömer ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Bu arada örnek verdiğiniz yönetmeliğin yayınlanma tarihi: 29 Ararlık 2012 (Yani 13 gün önce).

  İnsanların henüz okumamış olması ve haberinin olmaması kadar doğal bir şey olamaz.

  Daha önceki yönetmeliklerde var mıydı böyle bir şey, onu bilmiyorum ve hatırlamıyorum. Bilmediğim bir şeye de yorum yapmak istemem. Ama daha önceki yönetmeliklerde bu yoksa, zaten insanların bunu sormasından daha doğal bir şey de yok..   
  mhndsnr ve msinay bu yazıya teşekkür etti.
 11. hakanisg80

  hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

  titrettin beyin ,aliutku beyin ,krmbz beyin, tokat hanımın söylediklerine katılıyorum çünkü esas amaç katılım sağlamak kısır tartışmalara girmeyelim saygılar   
 12. Tokat

  Tokat TÜİSAG Üyesi

  resmi gazete Tarihi: 27.11.2010 resmi gazete Sayısı: 27768

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

  İşverenin yükümlülükleri
  MADDE 5 –
  (6) İşyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının; onaylı deftere iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yazacağı tedbir ve önerilerin yerine getirilmesinden ve defterin imzalanması ve düzenli tutulmasından işveren veya işveren vekili sorumludur. Onaylı defter; seri numaralı ve kendinden kopyalı olur ve Genel Müdürlüğe, işyerinin bağlı olduğu Bakanlığın ilgili bölge müdürlüğüne veya notere her sayfası onaylattırılır. Defterin aslı işveren, suretleri ise işyeri hekimi ve/veya iş güvenliği uzmanı tarafından muhafaza edilir. Bu defterin, istenmesi halinde, iş müfettişlerine gösterilmesi zorunludur.

   
 13. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Sayenizde öğrenmiş oldum var olduğunu, teşekkür ederim.
   
 14. Tokat

  Tokat TÜİSAG Üyesi

  Hep birlikte öğreniyoruz Sn. Krmbz.
  Ben teşekkür ederim.

   
 15. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Başka bir konuya yazmıştım ama, buraya da yazayım.

  "Noter onaylı defteri kim onaylar?" veya "Diğer sağlık personeli yükümlülüğünü herhangi bir hemşire çalıştırarak yerine getirebilirsiniz."

  Bu cümleleri kuran arkadaşlarımız bu ülkede mühendis ve/veya Uzman sıfatıyla geziyorsa, ortada bir sıkıntı var demektir. Okuyunuz sevgili arkadaşlar. Herkesin eksikleri olabilir. Hepimiz her şeyi bilemeyiz. Ama 15 gün boyunca yaptığınız iş hakkında yayınlanmış bir yönetmelikten haberiniz yoksa bu işle o kadar da ilgili değilsiniz demektir. Her gün bakanlığın sayfasına girip veya resmi gazeteye bakıp "Acaba yeni mevzuat var mı?" sorusunu sormuyorsanız, ilgi alanınızı tekrar gözden geçirin derim ben. Yaptığımız işi iyi yapmaya çalışmalıyız.   
  ykocak08, İbrahim, Fatih ÖZKAN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. hakanisg80

  hakanisg80 TÜİSAG Üyesi

  uzman arkadaşlar igu sözleşmesi yaptık bir hafta sonra işveren 5 işçi daha aldı iki hafta sonra 10 kişi alırsa sözleşmeyi her seferinde yenileyecek miyiz

   
 17. öznurömer

  öznurömer TÜİSAG Üyesi

  kesınlıkle size katılmıyorum illaki hepimiz okuyoruz okudukda yönetmeliği değilse nasıl geçtik sınavı buralara nasıl geldıkk.. yani bılmedığın veya cevabını bulamadığın bişeyi sormak ne zamandan beri yargılanmaya ve yadırganmaya başladı bılmıyorum açıkcası..
  kii soruları okumaktan bıktıgınızı söylemişsinizz bütün başlıklar gayet açıkca konunun içeriğini ifade ediyor. istemıyorsanız sorulara cvp vermek o başlığa tıklamassınız olur biter..

   
 18. ormisg

  ormisg TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, size bir sorum olacak?
  Uzman kimdir, kime uzman denir? Önce bunun anlamını sözlükten önce bir okuyun. ve kendinizle kıyaslayın!!
  Burada yapılan yorumlar, ve sorulan soruların çoğu(çok az da olsa gerçek uzmanlara rastladım), sertifikasında uzman yazan kişilere yakışmıyor, kusura bakmayın..
  hem kendilerine zarar veriyolar, hemde İSG Uzmanlarının itibarını düşürüyorlar.
  Bu yorumları ve soruları bir işveren okusa(ki mutlaka okuyordur), hakkınızdaki fikri ne olur?
  Lütfen,okuyalım,araştıralım ondan sonra tartışalım...
  Yoksa bu halimizle daha çok maaşı tartışır dururuz. Önce kendimizi ispat etmemiz gerekmez mi? Bu halimizle,
  İşyerinde bir ağırlığımız olmaz. İşveren ve işçiler bizim bu halimizi anlamadan kendimize bir çeki düzen verelim lütfen..
  İSG uzmanları görevlerini tam olarak yapmak istiyorlarsa, önce bu mesleğe saygınlık kazandırmalılarki, bu saygınlığı kendileride görebilsin. O zaman ancak maaş tartışılmaz olur.
  Ama görünen o ki , bu mesleği hazırcılık ve para kazanmak için yapanlar var.. Böyle düşünenler olduğu sürece işimiz çok zor..

   
  HKNFRT, ykocak08, Tokat ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. titrettin78

  titrettin78 TÜİSAG Üyesi

  Yeni sistemde artık herşey Bakanlığın kontrolü altında. Ay sonları firmaların işçi sayıları güncellenecek. Bakanlık eğer aylık 217 saati geçen uzman veya hekim olursa onları uyaracak. Artık her ay gözetleneceğiz yani.

   
  hakanisg80 bu yazıya teşekkür etti.
 20. titrettin78

  titrettin78 TÜİSAG Üyesi

  Güzel tespitler... Konuyu ilk açarken bende bunları özetlemeye çalıştım. Herkes işin kolayına kaçma peşinde... Oysa bu meslek çok araştırmaya açık ve kendini geliştirmeye bir o kadar çok katkı sağlayan bir meslek.. Bunun içinde öncelikle kılavuzlarımız yasa ve yönetmelikler.. Tekrar teşekkürler.

   
  ykocak08 ve Tokat bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica