Soru Hazır Beton Tesisi Risk Analizi

Konu, 'Çimento Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında semih001 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. semih001

  semih001 TÜİSAG Üyesi  Mrhb arkadaşlar üretim konusu beton denge ağırlığı (hazır beton imalatı) olan işyeri ile ilgili ön bilgi olması açısından risk analizi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.Teşekkürler..


   
  icebergwolf bu yazıya teşekkür etti.
 2. begonyaa

  begonyaa TÜİSAG Üyesi

 3. Gülşen ÇETİN

  Gülşen ÇETİN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, risk analizi her firmaya her işe özgüdür. risk analizi kopyala yapıştır olmaz zaten. Gez sahanı gördüğün bütün riskleri yaz ve nasıl önlem alınacak onu da yaz, al sana risk analizi. Şu hali hazır dokümanlardan kurtulalım artık. Özellikle adep, maşallah türkiyenin her yerinde aynı. uzmanlığa başladığım ilk ay denetlendim ve müfettiş kopyala yapıştır adep için çok kızdı bana. O gün bugün tüm evraklarımı firmama özgü hazırlarım. bu bana büyük ders oldu. Altı aydır uzmanlık yapıyorum beş defa denetlendim ve çok şey kattı bana. Hatta bir maden ocağım için hazırladığım adep'i müfettiş çok beğendi. Çünkü o firmada acil durumları belirlemiş ve hatta tatbikat yapıp videolarını çekmiştik.

     

   
  TOLGA YILDIRIM_ bu yazıya teşekkür etti.
 4. begonyaa

  begonyaa TÜİSAG Üyesi

  ben bu mesleğe yeni başladım ve hiç deneyimim yok OSGB firmasındaım 60-70 tane yer atadılar hem az tehlikeli hem tehlikeli nasıl yapıcamı bilmiyorum inşallah yaparım o yüzden örnek istedim ilerde tabi kendim yaparım

   
 5. Gülşen ÇETİN

  Gülşen ÇETİN TÜİSAG Üyesi

  osgbler bu konuda cok acımasız malesef. bende hazır beton tesisi yok olsa verirdim mutlaka. siz yine de kafanıza takılanları sorun.

     

   
 6. begonyaa

  begonyaa TÜİSAG Üyesi

  ilk gittiğim yerde hemen riskleri tespit edemiyorum yeni olduğum için nasıl bir adım izlemem gerekiyor risk analizi hemenmi yapılmalı bir süresi varmı?Aynı şekilde eğitimin süresi varmı eğitim de vermedim hiç:(:(alışırmıyım sizce

   
 7. Gülşen ÇETİN

  Gülşen ÇETİN TÜİSAG Üyesi

  alışırsınız...riskleri görebilmeniz için tesisi iyi gezmeniz ve ordaki çalışanlarda iyi bilgi almanız gerekiyor. Eğitimleri bir an önce aradan çıkarın. Tehlikeli grupta mesela 12 saat mi vermeniz gerekiyor hemen o eğitimleri iki güne bölcek şekilde bitirin. risk analizi için ekipklerinizi oluşturun ve onlara da eğitim verin. Çalışan temsilcinizi iyi seçmeniz gerekiyor. Gerçekten size yardım edebilcek biri olsun. korkmayın işinizi severek yapın herşey yolunda gider ;)
   
  begonyaa bu yazıya teşekkür etti.
 8. Ömer GÜLTEKİN

  Ömer GÜLTEKİN TÜİSAG Üyesi

  tehlikeler konusunda buradan yardımcı olmaya çalışayım.
  1-araç yolları ve yaya yollarının ayrılması. Bunu yaparken çit kullanılmasını önerebilirsin özellikle yaya yollarının ayrılmasında. Stok alanında kepçe manevra alanını teçrit edilmesi. Yaya girişinin engellenmesi. Bunun ile ilgili ölümlü kaza örneği mevcut.
  2-yükleme bantlarında açık alan kalmaması (döner kısımlar için)
  3- santral içinde boşaltma ağzı kenarlarında boşlukların kapatılması, zeminde çürümeler varsa sağlamlaştırılması.
  4-Boşaltma ağzı temizliğinin santral içinden yapılmaması, aşağıdan platform kullanılması
  5- çimento silolarına çıkışlarda merdiven yaşam hattı kurulması
  6-Geri dönüşüm havuzları veya su havuzlarının üstünün kapalı olması
  Genel itibariyle böyle fakat benim daha önce baktığım firma da 15 santral hepsi konumu, santralin eski yeni olması çeşidine göre farklılaştığı için (örneğin vinçle yükleme yapan santral olması gibi) yerinde incelenip yapılması en doğru hareket olacaktır.   
  Gülşen ÇETİN ve begonyaa bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica