Bilgilendirme Hayvancılık Sektöründe Kazalar, Hastalıklar Ve Tehlikeler

Konu, 'Tarım, Hayvan ve Ormancılık Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE KAZALAR, HASTALIKLAR VE TEHLİKELER
  II.1. Hastalıklar
  Doğrudan Fiziksel Temas Kaynaklı Sağlık Sorunları
  -Allerjik Kontakt Dermatit*
  -Allerjik Rinit*
  -Isırıklar ve Çifteler
  -Zehirli Hayvanların Sokması
  -Astım*
  -Travma*
  -Sıyrıklar ve Çizikler
  Organik Etmenlerden Kaynaklanan Sağlık Sorunları
  -Agrokimyasal Zehirlenme
  -Antibiyotiklere Direnç
  -Kronik Bronşit*
  -Kontakt Dermatit*
  -İlaçlı Yiyeceklere Sunuk Kalma ve Allerji
  -Yiyeceklerden Kaynaklanan Hastalıklar
  -Çiftçi Akciğeri*
  -Zatürre*
  -Müköz Zar İltihaplanmaları*
  -Astım*
  -İlaçlara Sunuk Kalmaktan Ötürü Oluşan Allerjiler
  -Zoonotik* Hastalıklar
  Fiziksel Etmenlerden Kaynaklanan Sağlık Sorunları
  -Duyma Kaybı
  -Makinaların neden olduğu travmalar
  -Metan Yayılması
  -Kas ve İskelet Sistemi Rahatsızlıkları

  II.1.1 Zoonotik Hastalıklar

  Hastalığın Adı
  Bulaştıran Hayvanlar
  Şarbon (Anthrax)*
  Memeli Hayvanlar
  Bruselloz*
  Keçiler, Koyunlar, Sığırlar, Domuzlar
  Ensefalit (Parazit Kaynaklı)
  Kuşlar, Koyunlar, Kemirgenler
  Hidatik kist*
  Köpekler, Geviş Getirenler, Domuzlar
  Leptospira*
  Kemirgenler, Atlar, Sığırlar, Domuzlar
  Q Ateşi*
  Sığırlar, Keçiler, Koyunlar
  Kuduz*
  Kediler, Köpekler, Yarasalar
  Salmonella*
  Kuşlar, Memeliler
  Tüberküloz*
  Sığırlar, Köpekler, Keçiler

  İnsanlar arasında yukarıda sayılan zoonotik hastalıkların görülme sıklığı ile ilgili sağlıklı veriler, genellikle hastalık teşhisi ve kayıt tutma sistemlerinin en gelişmiş olduğu ülkelerde bile bulunmamaktadır. Bunun en önemli nedeni epidemiyolojik (Epidemiyoloji, toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen faktörleri inceleyen bir çalışma alanıdır.)verilerin yetersizliği ve zoonotik hastalıkların başka hastalıklarla karıştırılmasıdır.
  II.1.2. Solunum Yolu Hastalıkları
  Gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalara göre hayvancılık sektöründe çalışanların %25’i bir çeşit solunum yolu rahatsızlığı geçirmektedir. Bu oran, solunum yolu rahatsızlıklarını en sık görülen hastalıklar sınıflandırmasında en tepelere yerleştirmektedir.
  Görülen hastalıkların en önemli nedenleri tozlar, gazlar, tarımsal kimyasallar ve enfeksiyona neden olan etmenlerdir. Tozlar değerlendirilirken 2 gruba ayırmak olasıdır. İlk grup Organik bileşenlerden oluşan tozlar, ikinci grup ise inorganik bileşenlerden oluşan tozlardır. İnorganik tozların en önemli kaynağı otlaklar ve yeşil alanlardır. Hastalıkların en önemli kaynağı ise mikropları içinde barındıran tarımsal organik tozlardır. Bronşit* ve astım* en sık rastlanan rahatsızlıklardır. Astımlar daha çok allerji kaynaklı değil solunum yollarının kronik olarak iltihaplanmasından ötürü görülmektedir. Müköz zar iltihaplanması da organik tozlara sürekli sunuk kalmaktan kaynaklanan bir başka rahatsızlıktır.
  Gazlar da hayvancılık sektöründe karşılaşılan solunum yolu hastalıklarının önemli nedenlerindendir. Sığırların ve diğer büyükbaş hayvanların beslendiği büyük kapalı alanlarda ve kümeslerde amonyak düzeylerinin yüksek olması bazı tehlikeleri beraberinde getirmektedir. Gübre olarak kullanılan anhidr amonyak hem akut hem de uzun dönemli solunum yolu hastalıklarına neden olmaktadır. Gübre saklama ünitelerinde aniden hidrojen sülfür gazına sunuk kalma ölümlere bile yol açabilmektedir. Aynı şekilde insektisit dumanlarına da sunuk kalmak ölümlerlesonuçlanabilmektedir.
  II.1.3. Cilt Hastalıkları
  Cilt hastalıkları; kontakt dermatit*, güneş kaynaklı, enfeksiyon* kaynaklı ya da böcek kaynaklı olmak üzere sınıflandırılabilir. Hayvancılık ve tarım sektöründe karşılaşılan hastalıkların neredeyse %70’inin cilt kaynaklı olduğu tahmin edilmektedir. Kontakt Dermatitler* sıkça görülmektedir. Gübreler, bitkiler, yemler, pestisitler ve yemlere konulan antibiyotikler de cilt hastalıklarına neden olmaktadır.
  Güneşe uzun süreler sunuk kalmak da oldukça ciddi cilt hastalıklarına neden olmaktadır. Aktinik Keratoz* ve cilt kanserleri* bunların en önemlileridir.
  II.2. Kazalar
  Hayvancılık sektöründe görülen iş kazalarının çok önemli bir bölümü beslenen hayvanlarla kurulan birebir fiziksel temastan kaynaklanmaktadır. Hayvanların çifte atması, itmesi, hırçınlaşarak saldırması ve ısırması yaralanmalaraneden olmaktadır. ABD’de National Traumatic İnjury Surveillance of Farmers (NIOSH)’in 1993 yılında yaptığı belirlemeye göre tüm hayvancılık da içinde olmak üzere bütün tarımsal sektörlerde, yaralanmaların önemli bir kısmı hayvanlarla fiziksel temastan kaynaklanmakta ve sadece sığır ve koyunların neden olduğu olaylar bütün içinde %18’i teşkil etmektedir. Aynı zamanda bu yaralanmalar geçici iş görememe konusunda en çok işgünü kaybına neden olan olaylar olarak ortaya çıkmaktadır.
  Kaynak : http://www.isguvenligi.net


   
  Sami KOROGLU, hafizegönen ve raths bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica