Soru - Hatali Sgk Sicil Numarasi Hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Hatali Sgk Sicil Numarasi Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında mehmet tanc tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mehmet tanc

  mehmet tanc TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,

  B sınıfı iş güvenlik uzmanıyım, Genellikle tehlike sınıfı (Tehlikeli) olan iş yerlerinde karşılaştığım sorunlar SGK sicil numarasına göre Risk sınıfının Az Tehlike olarak görünmektedir. Bu durumda iş verene muhasebecisi ile görüşerek bu sicil numarasının değişmesi gerektiğini ifade ediyoruz. İş güvenliği ve İş yeri hekimliği hizmeti almak isteyen işverenden şu şekilde cevap alıyoruz.

  İş veren : 'Müfettişler firmamızı denetlemeye geldiğinde, biz firma olarak iş güvenliği hizmeti almak istedik ancak SGK sicil numaramız az tehlike olduğu için bizim bu hizmeti almamız gerekmediğini ifade edildi. Biz bu yüzden hizmeti almadık.' dediğinde bu firmaya cezai işlem uygulama durumu söz konusu mudur ?
  - Yoksa müfettiş gerekli uyarıyı yapıp sonra ki durumda mı ceza işlem uygular?

  Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum,

  Saygılar...


   
 2. ozkankosebay

  ozkankosebay TÜİSAG Üyesi

  şikayet olması durumda gelirler... diğer durumda geleceklerını sanmıyorum cunku bakanlık SGK ile ortak calısıyor ve ordan sıcıl numaralarını alıyorlar.... sizin bulundugunuz ısyerı az tehlikeli gozuktugu ıcın bır sorun olmaz.... fakat soyle bır durum var malıye vergı levhasına bakar sgkda sıcıl numarasına.... kontrollerde yaptıgınız ıs ıle SGK nosundakı ıs aynı olmaz ıse bakanlık degıl,SGK yada malıye ceza yazar...

   
 3. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi

  Eskiden ssk prim tutarlarında tehlike sınıfı etki ediyordu. İşverenler ya da muhasebecileri bilinçli olarak yanlış koddan hesap açıyorlardı. Ancak prim hesabında tehlike sınıfı ayrımı kalktı. Bu nedenle işverenlerin bu gerekçeleri de ortadan kalktı. Ayrıca faaliyetini doğru kodda göstermesi işverenin sorumluluğundadır.

     

   
 4. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  İşletmeler ana faaliyetlerine uygun SGK sicil numarası ve doğal olarak NACE kodlarını almakla yükümlüdürler. NACE kodlarının güncelliğini yani Tehlikeli sınıflarının güncelliğinin de tutulmasından da sorumludurlar. Tehlike sınıflarından dolayı bir kazanç söz konusu olacağından Müfettişlerin yapacakları kontrol yada teftişlerde cezai işlemlere muhatap kalabilirler.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica