Hastanede İş Güvenliği Uzmanlığı

Gülistan Üçer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba Arkadaşlar;

özel bir hastanede iş güvenliği uzmanı olarak görev yapmaya başladım ve isg anlamında ilk iş tecrübem oluyor. çok tehlikeli sınıfta 2 ayrı kurumu ve 1 adet de tehlikeli sınıfta grubu atadılar. 3 yere bakacağım. öncelikle hastanede iş güvenliği uzmanlığı yapmış veya hala yapan arkadaşlarımdan çokça yardım istiyorum. genel mevzuat dışında uygulamaya hiç bir tecrübem yok malesef. Dikkat etmem gereken konular, alınması gereken önlemler, riskler vs her türlü bilgiye açığım. Bir checklist örneği bulamadım mesela checklist, risk analizi, eğitim, belgeler ile ilgili dökümanlarınızı paylaşırsanız sevinirim. sormak istediğimde birkaç konu var dosyalarda gördüğüm;

1. burası hastane olduğu için ilkyardımcı eğitimi aldırılmamış ekstra olarak. yönetmelikte 10 kişiye 1 kişi olacak şekilde alınması gerektiği yazıyor uygulamada hastaneler muaf kalıyor mu?
2. atanan 3 kurumdan bir tanesinde tespit öneri defteri yerine kurul defteri alınıp, öneri defteri gibi tutulmuş eski isg uzmanına sorduğumda defter olması yeterli dedi ama bildiğim kadarıyla noter onaylı tespit öneri defteri zorunlu.
3. atanan kurumlardan birtanesi çok tehlikeli sınıfta olan 50 kişi üzeri personeli var ve aylık kurul toplantıları gerekiyor ama kurul defterleri yok sadece toplantı çağrı tutanakları tutulmuş ama kurul kararları önerileri ekstra bir dosya şeklinde tutulmamış sadece tespit öneri defterine yazılmış. Bu uygulama doğru mudur?

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
1- ilkyardım eğitimine gerek yok. Bu konu ile ilgili görüş yazısı istemiştik. Gerek yok denildi.
2- Kurul defteri diye yasal bir defter yoktur. Bu osgblerin nerden para kazanırız diye çıkardğı saçma bir defter. Bir tane defter var oda işyeri İş sağlığı ve güvenliği tespit ve öneri defteri. (noter yada işkurdan onaylı olacak). Tespit ve önerilerinizi buraya yazın.
3- Üstteki madde de dediğim gibi kurul defteri diye resmi bir defter yok. İsg kurul toplantılarınızı gerçekleştirdikten sonra word üzerinde kurul kararlarını yazabilir çıktı aldıktan sonradan kurul üyelerine imzalatın. Toplantı olmadan en az 48 saat öncesinde toplantı gündemi oluşturup kurul üyelerine toplantı gündemi, tarihi, saati ve yerini mail atın. Pandemi sürecinden dolayı son bir yıldır zoom üzerinden yapıyorum tavsiye ederim.

Gülistan Üçer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
1- ilkyardım eğitimine gerek yok. Bu konu ile ilgili görüş yazısı istemiştik. Gerek yok denildi.
2- Kurul defteri diye yasal bir defter yoktur. Bu osgblerin nerden para kazanırız diye çıkardğı saçma bir defter. Bir tane defter var oda işyeri İş sağlığı ve güvenliği tespit ve öneri defteri. (noter yada işkurdan onaylı olacak). Tespit ve önerilerinizi buraya yazın.
3- Üstteki madde de dediğim gibi kurul defteri diye resmi bir defter yok. İsg kurul toplantılarınızı gerçekleştirdikten sonra word üzerinde kurul kararlarını yazabilir çıktı aldıktan sonradan kurul üyelerine imzalatın. Toplantı olmadan en az 48 saat öncesinde toplantı gündemi oluşturup kurul üyelerine toplantı gündemi, tarihi, saati ve yerini mail atın. Pandemi sürecinden dolayı son bir yıldır zoom üzerinden yapıyorum tavsiye ederim.
öncelikle çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için, atanan 3 kurumdan birisi için tespit öneri defteri yerine üzerinde kurul defteri yazan bir defter alınmış yanlışlıkla ve tespit öneri defteri olarak kullanılmış bu durum bir problem oluşturur mu? yoksa bende tespit öneri defteri olarak kullanmaya devam edeyim mi? yeni tespit öneri defteri de talep edebilirim. Birde evrak olarak eğitim, checklist, risk analizi vb gibi örnekler dikkat etmem gereken konuları önerilerinizi uyarılarınızı paylaşabilirseniz çok sevinirim çok kaynak bulamadım ilk deneyimim olduğu için de epey zorlanıyorum her şey doğru eksiksiz olsun istiyorum.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
öncelikle çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için, atanan 3 kurumdan birisi için tespit öneri defteri yerine üzerinde kurul defteri yazan bir defter alınmış yanlışlıkla ve tespit öneri defteri olarak kullanılmış bu durum bir problem oluşturur mu? yoksa bende tespit öneri defteri olarak kullanmaya devam edeyim mi? yeni tespit öneri defteri de talep edebilirim. Birde evrak olarak eğitim, checklist, risk analizi vb gibi örnekler dikkat etmem gereken konuları önerilerinizi uyarılarınızı paylaşabilirseniz çok sevinirim çok kaynak bulamadım ilk deneyimim olduğu için de epey zorlanıyorum her şey doğru eksiksiz olsun istiyorum.

Yeni bir defter talep edin İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defteri bunun ön sayfalarında sizin, işyeri hekiminin ve işverenin bilgilerinin olduğu bir sayfa var orayı doldurup İşkurdan onaylatın (işkur ücretsiz- noter ücretli).

Kurul defteri yazan defteri arşive kaldırın dursun ama kullanmayın.

eğitim konusunda bilgi vereceğim.

Risk analizi konusunda SKS ile ilgilenen birimle görüşüp ilerle yoksa tekrar yapmak zorunda kalırsın ayrıca forumda da kaynak var.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.