Bilgi : Gemici Merdiveni Özellikleri

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Gemici merdiveni özellikleri ekli dosyadadır.

Ek:1
Sn."Ediz U."nun paylaştığı merdivenler ile ilgili teknik bilgiler ,konunun ilgililerine çok faydalı olacaktır.
Bu tür merdivenler,Gemilerde kullanıldığı gibi,Tank Çiftliklerinde de ,özellikle çok yüksek olmayan ,dik silindirik tanklarda dıştan tırmanma-inme merdiveni olarak kullanılmaktadır.Karşılaşılan bazı olumsuz durumlar(personel sıkışması/düşme/yaralanma/bayılma/asılı kalma v.b müdahele edilememe ) nedeni ile,dışı korumalı(Dikey Tünel/Lama şerit korumalı şeklinde) tarz merdivenler tercih edilmemektedir.Daha çok,Korkuluklu/platformlu tür olanlar tercih edilmektedir.

EK:2
Gemici merdiveni olarak kullanılan bir merdiven türü de "Şeytan Çarmıhı"dır.Denizcilik sektörünün dışında çalışanlar bu merdiveni duymamış olabilirler.Bu merdiveni ,genellikle Klavuz kaptanlık görevi yapan Kaptanların,klavuzluk yapılan gemiye hareket halinde iken yanaşarak ve yanaşma yapıldıktan sonrada tırmanarak geçiş için kullanılrlar.Ekte bazı fotoğraflarını paylaşacağımız bu merdiven ,dalgalı ve rüzgarlı havalarda çok daha riskli hale gelmektedir.İki adet halat ve arasındaki tahta basamaklardan oluşur.Önemli bir husus,Bu merdiveni kullanan kaptanın mutlaka Emniyet halatını takarak bu merdiveni inip çıkmasıdır.Maalesef ,2009 yılında çok değerli bir kaptanımız, ,Bu merdivenin kullanıldığı bir gemiden denize düşerek hayatını kaybetmiş ve görev şehidi olmuştur.
İyi çalışmalar dilerim.
uzmancan.

Ekli dosyalar

• şeytan çarmıhı.jpg
    şeytan çarmıhı.jpg
    9.5 KB · Görüntüleme: 304
  • şeytan çarmıhı.jpg
    şeytan çarmıhı.jpg
    9.5 KB · Görüntüleme: 253
  • PilotCard.jpg
    PilotCard.jpg
    339.4 KB · Görüntüleme: 287

uzmancan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş Kazası.

Ekli dosyalar

• Şeytan_Çarmıhı.jpg
    Şeytan_Çarmıhı.jpg
    6.7 KB · Görüntüleme: 144

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Gemici merdiveni özellikleri ekli dosyadadır.

Merhaba;

3,5 yıl önceki konuyu hortlatıyorum ama bu ölçüleri hangi standardı baz alarak belirlemişler? TS En 131-1 standart karşıma çıktı ama içeriğine ulaşamadım. Sizin bir bilginiz var mı?

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
eski notlarıma baktım ama bu paylaşımın çıkışı hangi standarttan göremedim...

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Büyük ihtimalle İngiliz standartı BS EN 131 çıkışı. Türk standartlarında da metin ingilizce Türkçe'ye çevrilmemiş sanırım. İngiliz standartlarında aramayı deneyeceğim ama standartlarda bizim yaptığımız çeviri biraz muallak oluyor.

Ersin

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
EN 131 standartları seyyar mercivenlerle ilgili , sabit merdivenlerle ilgili 14122 standartları var

Arif Saraydemir

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,
Gemici merdivenlerine yaşam hattı kurma zorunluluğu var mıdır ? Belli bir yükseklikten sonra özellikle.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.