Soru : Gece Çalışması Saatleri

haydar şare

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
8 May 2020
Mesajlar
7
Tepki puanı
2
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Uzmanlarım merhaba,
Hizmet verdiğim şantiyede akşam 18.00 gece 04.00 aralığında hizmet veriyorum bu gece çalışması mı sayılır?
Yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler
 

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Katılım
24 Ağu 2013
Mesajlar
233
Tepki puanı
387
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

4857 sayılı kanun
Gece süresi ve gece çalışmaları
Madde 69 - Çalışma hayatında "gece" en geç saat 20.00'de başlayarak en erken saat 06.00'ya kadar geçen ve her halde en fazla onbir saat süren dönemdir. Bazı işlerin niteliğine ve gereğine göre yahut yurdun bazı bölgelerinin özellikleri bakımından, çalışma hayatına ilişkin "gece" başlangıcının daha geriye alınması veya yaz ve kış saatlerinin ayarlanması, yahut gün döneminin başlama ve bitme saatlerinin belirtilmesi suretiyle birinci fıkradaki hükmün uygulama şekillerini tespit etmek yahut bazı gece çalışmalarına herhangi bir oranda fazla ücret ödenmesi usulünü koymak veyahut gece işletilmelerinde ekonomik bir zorunluluk bulunmayan işyerlerinde işçilerin gece çalışmalarını yasak etmek üzere yönetmelikler çıkartılabilir. İşçilerin gece çalışmaları yedi buçuk saati geçemez. (Ek cümle: 4/4/2015-6645/37 md.) Ancak, turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde işçinin yazılı onayının alınması şartıyla yedi buçuk saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilir


POSTALAR HALİNDE İŞÇİ ÇALIŞTIRILARAK YÜRÜTÜLEN İŞLERDE ÇALIŞMALARA İLİŞKİN ÖZEL USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
Gece Çalışma Süresi Madde 7 — (Değişik:RG-19/8/2017- 30159)

Çalışma süresinin yarısından çoğu gece dönemine rastlayan bir postanın çalışması, gece çalışması sayılır.

çalışma sürenizin çoğunluğu bu saatler arasında kaldığından sizin işiniz gece çalışması sayılır.
 

haydar şare

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
8 May 2020
Mesajlar
7
Tepki puanı
2
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Saat 18.00 dan 04.00 a 10 saat ediyor 1 saat yemek molası olarak planlanırsa 9 saat kalıyor yani 1.30 saat mesai olarak mı geçerli??
 

Eyüp Akay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
30 Tem 2021
Mesajlar
14
Tepki puanı
3
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Uzmanlarım merhaba,
Hizmet verdiğim şantiyede akşam 18.00 gece 04.00 aralığında hizmet veriyorum bu gece çalışması mı sayılır?
Yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler
"İşçinin çalıştığı sürenin yarısından fazlası, saat 20.00’de başlayıp 06.00’da biten zaman dilimine denk geliyorsa buna ‘gece çalışması’ adı verilir. Mevzuata göre işçilerin gece 7.5 saatten fazla çalıştırılmaları yasaktır".
4857/ 69 açıkça ibraz edilmektedir
Verdiğiniz hizmetin akşam 20:00 den sonrası gece çalışması sayılır.
18:00 - 04:00 arası 10 saat yapar yemek ve çay molalarını çıkardığınız zaman min. 8.5 - 9 saat ediyor 7.5 saate dikkat etmelisiniz bunun sebebi yasak olmasıdır.
 
Üst
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.