gaz ölçümü

cananseylan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
9 Şub 2012
Mesajlar
10
Tepki puanı
4
gaz ölçümü değerleri olan VOC ve LEL hakkında bilgisi olan varmı
 

Ulaş Devrim YURDABAL

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
19 Ara 2011
Mesajlar
53
Tepki puanı
144
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
VOC=Kimyasalların organik buharlarının atmosferdeki konsantrasyonunu vermektedir.
LEL=(Lower Explosive Limit ) Herhangi bir kimyasal'ın bulunduğu ortamdaki konsantrasyonunun Alt Patlama Limitini vermektedir.

Özellikle kimyasal elleçleme,depolama,tahliye/tahmil işlemlerinde çalışma ortamında yapılacak çalışmanın niteliğine göre elinizde bulununa çok amaçlı explosivemetre yani dedektörler ile ortamın VOC,LEL,UEL,O2 ve Hidrojensülfür değerlerini görerek çalışmayı yönetebilir kontro altına alabilrisiniz.

VOC değeri genelde %50 üzeri ise yarımyüz tip dediğimiz organik buharları fitre eden KKD maske kullandırılmalıdır.Ancak ortamda 0KSİJEN yeterliliği olmalıdır.Eğer oksijen yeterliliği yok ise kapalı devre SCBA dediğimiz kişisel hava solunum cihazı veya hortumla sistemden beslenen hava solunum sistemleri kullandırılmalıdır.

Genelde dedektörler kimyasalın LEL değerinin %10 una set edilmiştir.Yani dedektör LEL alarmı veriyorsa bu ön alarmdır.Yani LEL değerinin henüz %10 unu gördüğünde alarm verir ve kesinlikle %1 bile LEL değeri görülse tercihen ısıl işlemlere sıcak çalışmalara müsaade edilememelidir.

Konunun önemi dikkate alınarak daha geniş ve sağlıklı bilgi ilgili kaynaklardan edinilmelidir.

Saygılarımla,
 

cananseylan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
9 Şub 2012
Mesajlar
10
Tepki puanı
4
çok teşekkürler
 
Üst