Duyuru : Forumda Kullanılan Avatarlar Ve Telif Hakları Hakkında Bilgilendirme

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sayın üyelerimiz,

Son zamanda telif haklarıyla ilgili ilginç davalara tanıklık etmekteyiz.
Ekşi sözlükten bir karikatürün avatar (profil resmi) olarak forumda kullanıldığından dolayı bile davalık olduğunu yorumlarda okudum.
(https://eksisozluk.com/erdil-yasaroglunun-herkese-telif-davasi-acmasi--6677525?p=24)
Tüm mevcut üyelerimizin ve bundan sonra olacak üyelerimizin teker teker avatarlarının uygunluğunu kontrol edemeyeceğimizden ve sizlerin ve forumumuzun telifden dolayı bir sorun yaşamaması adına yöneticiler ve moderatörler hariç tüm üyelerimizin avatarları (profil resimleri) bugün itibariyle kaldırılmıştır.

Aynı zamanda forumumuzda telif hakkı içerebilecek olan her türlü yayın, resim, fotoğraf, karikatür, haber ve benzeri çalışmaları karşı taraftan izin aldıktan sonra kaynak göstererek forumda paylaşmanızı rica ederim.

Forumda tüm mesajlarınızı okuduktan sonra yayınlamaya çalışmaktayız. Fakat Sohbet yeri gibi canlı kısımlardaki paylaşımlar kontrol edilememektedir. Bundan dolayı bu kısımdaki paylaşımlarınızda da dikkatli olmanızı rica ederim.

Son düzenleme:

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Erdil Yaşaroğlu'nun yaptığı açıklamaya göre; karikatürlerini t-shirt, kupa vb ürünlere baskı yaparak bu işten para kazanan kişilere dava açılmış sadece.

“SEVDİĞİNİZ KARİKATÜRLERİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ”

* Arkadaşlar merhaba, biz karikatürcüler internette paylaşılan her karikatürümüze dava açıyoruz diye yanlış bilgiler dolaşıyor. Sosyal medyadan sevdiğiniz karikatürlerimizi paylaşabilirsiniz. Bu bizi mutlu eder.

“HAKLARIMIZI KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ”

* Biz sadece izin almadan, ticari amaçlarla karikatürlerimizi yayımlayan kişi ve kurumlara karşı telif haklarımızı savunuyoruz. Dergilerin yaşaması, yeni karikatürlerin çizilmesi ve yeni karikatüristlerin yetişmesi için haklarımızı korumaya çalışıyoruz.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ekşi Sözlüğü yakinen takip ediyorum. Sosyal Medya üzerinde gelen tepkilerden dolayı karikatürist sanatçısı bu şekilde bir açıklama yaptı.

Ancak, "Telif Hakkı" denilen konu, son yıllarda ciddi anlamda sıkıntı yaratıyor.

Örnek -1 : Bir turizm firmasına (öyle büyük bir firma da değil) paket turlarından birinde bir fotoğrafı, fotoğrafçısına telif ücreti ödenmeden kullanıldığından dolayı, Alman hukuk bürosu tarafından ihtarname gönderildi. Nasıl bulmuşlar derseniz, bizim intihal programları gibi, yeni yeni geliştirilen bu tip programlar var. Fotoğrafı koyuyorsunuz, internette arıyor ve kimler kullanmış buluyor size.
Özet, Firmaya denilen "biz bu işin Alman mahkemelerine gitmesi taraftarı değiliz, size yardımcı olalım, ek'teki "eser kullanım tahhüt belgesi"ni imzalayıp gönderin, tutarını da şu hesaba yollayın".
Ben ihtarnameyi okudum, yasal açıklar var içinde. Firmaya, bu konuyu bir hukuk bürosu vasıtası ile çözümlemesini tavsiye edebildim.

Örnek - 2: Gençlerden birinin hazırladığı Tarih tezi. Tüm kurallara uygunluğu var: Alıntılama yapmış, kaynak göstermiş. Resim koymuş, kaynak göstermiş. Ancak! bir kaynakta aynen şöyle yazıyor "Eserin içeriği yazara aittir, izin alınmadan alıntı yapılamaz". İzin belgesi almış mı? Malesef hayır. Bu detayı danışmanı da, kendisi de, ilgili herkes atlamış.
Tez? Tezi yazmak kolay, ancak kendisine noter kanalı ile gelen ihtarname ile uğraşmak zor.

Sonuç olarak, eskiden eser (karikatür, fotoğraf, makale, kitap vb.) sahipleri bu telif hakkı konularına pek takılmaz idi. Aksine satışları artsın diye reklam oluyor diye teşvik bile ederlerdi. Fakat, son bir kaç yıldır eser sahipleri veya varisleri bu konun peşine düşmeye başladılar.
Sebep? Gelir Kaynağı onlar için.

Ben iyi niyet karinesi ile eskiden açık ortamda bir çok doküman paylaşıyordum. Arkadaşlar uyardılar beni :) (Bu forumu o kadar çok kişi takip ediyor, öyle böyle değil, haberiniz olsun :) )
Şimdi? Mesajlara bakıyorum, benim dokümantasyonda var ise, ihtiyaç duyan arkadaşa özelden mesaj yazıp, dokümanı öyle yolluyorum :) :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.