Soru Forklift Operatörü Baret Takmalı Mı?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. einstein

  einstein TÜİSAG Üyesi  İş güvenliği uzmanlığı hizmeti verdiğim bir fabrikada tartışma konusu oldu. sizlere soruyorum. acaba forklift operatörü baret takmalı mı? takmamalı mı?

  B.U.
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı


   
 2. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  aynı sorun forklift ile çalışılan tüm firmalarda mevcut.

  cevap

  evet takmalı

  baret görüşünü engelliyorsa, baretin içi kısım askılarını söküp ters takın, bu şekilde siperlik arkaya gelir, görüşü engellemez. bareti cisim düşmesi, forklift devrilmesi gibi riskler için takması gerekiyor.

   
  mervea. bu yazıya teşekkür etti.
 3. ErolD

  ErolD TÜİSAG Üyesi

  Cisim düşmesine karşı için forkliftin üst tavanı kapalı olması gerekiyor.devrilme sonucu baret zaten baştan düşecektir.Operatör forklift içinde baret takmayabilir(zorunluluk yoktur) 25 adet forklift kullanıyoruz hiç birinde baret taktırmıyoruz.baret yanındadır yürümsei gerektiğinde kullanacaktır

     

   
  İlkay BALBAŞI, Doğan Aktaş ve einstein bu yazıya teşekkür etti.
 4. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  Bende Erol beyle aynı fikirdeyim baretin forklift içerisinde fazla bir koruyuculuğu olduğuna inanmıyorum operatöründe neden taktığını anlamadığı için stres yapıp kazaya yol açmasına bile sebep olacağını düşünüyorum   
  einstein bu yazıya teşekkür etti.
 5. Feyzullah GENÇKAYA

  Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

  Evet takmalı.Günlük giydiğimiz şapkalar gibi rahat ve görüşü engellemeyen baretler piyasada satılmakta...

     

   
  einstein bu yazıya teşekkür etti.
 6. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  das.jpg
  baret sadece tepeden düşmelere karşı değil yan darbelere de karşı bir nebze olsun korumaktadır. ve resimde olan baretler ayarlı baretler dir. Bu tipler iyi ayarlandığında düşmelerde başınızdan çıkmayacaktır ki yere düştüğünde çarpmalara karşıda koruyabilir. element bey yapılan bütün çalışmalar personellerin güvenliğidir hiç bir açıklama bulamıyorsanız KKD ler sizlerin başınıza gelebilecek olayları daha hafif şekilde atlatmanızı sağlayacak veya herhangi bir şey olmadan ailenize (evde bekleyenlerinize kötü haber vermek zorunda kimseyi bırakmayacak) diyebilirsiniz. Bırakın biraz stres olsunlar bu bunaltma anlamında değil tehlikelere açıklık anlamında.

   
  Salih TAŞCİ ve ErolD bu yazıya teşekkür etti.
 7. ErolD

  ErolD TÜİSAG Üyesi

  Koruyucu kasklı şapka baretler EN 812 standırlarına uyumludur.EN 397 gerektirmeyen endüstriyel alanda kullanılabir.
   
 8. ErolD

  ErolD TÜİSAG Üyesi

  KULLANIM DIŞI BARET.JPG   
  coskun888 bu yazıya teşekkür etti.
 9. einstein

  einstein TÜİSAG Üyesi

  çalışanlar baret takmaktan çoğunlukla çekinirler yada terleme şikayetiyle baretini takmazlar. ama baret gibi işlev gören bir şapka ( koruyuculuğu olan ) belki işimizi çözecektir.
  teşekkürler

     

   
 10. ozdemir

  ozdemir TÜİSAG Üyesi

  geçmiş dönemde 3tonluk-32tonluk arasında 100den fazla forklift ve çeşitli iş makineleri (liman sahalarında kullanılan konteynır yükleme makineleri, kepçe gibi) olan fimada çalışmaktaydım... açık kabini bulunan tüm iş makinelerinde baret takmakyı zorunlu kıldım.. Emre beyin ifade ettiği gibi baret sadece cisim düşmelerine karşı değil yanlardan gelicek cisimlere ve hatta makine devrilmelerinde operatörü koruyacaktır. baret düzgün takıldığı taktirde makine devrilmelerinde kolay kolayda baştan çıkmaz. ancak operatörün en üst seviyeye yapılan istifleme çalışmalarında baret çıkarmasına izin verirdim.   
  mervea. bu yazıya teşekkür etti.
 11. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  tepesinde kafes ve kırılmaz cam olan forkliftler ise bence gerek yok,   
 12. igu konya

  igu konya TÜİSAG Üyesi

  yasal mevzuat olarak durumu bilmiyorum fakat iş güvenliği uzmanı arkadaşım operatöre baret taktırmalı... çünkü altta yazacağım senaryolarda iş güv. uzm arkadaşım sıkıntıya düşebilir.

  1. Geri geri veya yana manevra yaparken yandaki bir cismin baş kısmına batması saplanması (çıkıntı halindeki malzeme vs)
  2. yoğunluğu fazla olan bir cismin forklift tavanına düşüp tavanı delip işçiye zarar vermesi veya tavanı ezip zarar vermesi
  3. yan devrilmeler de başa alacağı hasarlar
  4. Forkliftte işi bittikten sonra fabrika içinde dolaşırken takmaması sonucu yaralanması ( forkliftte gerek yoktu bende hemen şu işi yapıp geri bineceğim vs. gibi bahanelerle takmaması)

   
  ahmet özmen ve mervea. bu yazıya teşekkür etti.
 13. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Bu forkliftte baret konusunda ben de takılması yönünde karar vermiştim. Ancak bir gün operatör yukarı bakmaya kafasını kaldırırken bareti kafasından çıktı omzundan düşerken de bareti istem dışı yakalamaya çalıştı ancak bareti tutamadığı gibi kendisi de nerdeyse forkliftten atlıyordu. Ara ara da baretin yukarı malzeme hareketlerinde görüş alanını kısıtlaması şikayetleri de geliyordu. O günden sonra çene bantlı baret seçeneğini düşündüm ancak gerçekçi olmak lazım. Çene bantlı baretleri hiç kullandınız mı bilmiyorum ama hem cildi tahriş etmesi, hem kullanışsız olması, hem ergonomik olmamasını göz önünde bulundurarak forkliftlerde baret kullanılmasını önermedim. Tabi forkliftin yan ve üstünün kapalı olması gerekir.
   
  EROL41 bu yazıya teşekkür etti.
 14. serhat güler

  serhat güler TÜİSAG Üyesi

  operatör emniyet kemerini takmalı ve operatör bölgesi koruyucu kafes altında olmalı

   
 15. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  merhaba, aynı sıkıntıları bende yaşadım.

  yaşadığım sıkıntıları tek tek sıralamak istiyorum

  1) önce operatörlerden sürekli yukarıyı göreiyoruz şikayeti geliyordu.,
  çözüm:
  bu durumda bareti ters takmaları gerektiğini söyledim. baretin askı kısmını çıkarıp ters çevirdikleri zaman baret , siperlik arkaya gelecek şekilde de kullanılabiliyor. tabi bu şekilde bareti kullanın görüşü engellemez dediğimde, böyle bir çözüm bulunca hoşlarına gitmedi.

  2) Bu sefer baret kafadan düşüyor dediler. kaza anında baret düşer bizi korumaz. dikkatimizi dağtıyor, yukarı bakınca düşüyor vs. vs.
  çözüm:
  bareti iyi takarsanız asla düşmez dedim. takılmasını gösterdim. bareti taktıktan sonra yere 90 derece eğilin baret düşememeli aksi halde daha iyi takın dedim. ve denedik düşmedi.

  3) Bu sefere baş ağrısı yapıyor dediler, (espiri olarak aspirin verelim dedim :) )
  çözüm:
  yurt dışında çalışan işşçiler vardı yanımızda hemen onlara sordum, siz yurt dışında baret takıyor muydunuz hayır dediler, peki yabancı işçiler takıyor muydu evet dediler. peki onların başı ağrıyor muydu: Hayır.
  yani olay alışkanlık meselesi bu anlaşıldı.

  4) Bu sefer de operatörler baret saçlarımızı döküyor dediler,
  çözüm:
  yabancı işçiler kel miydi diye sordum, işçiler hayır dedi.
  bende türklerde kellik oranı daha fazla dedim. Saçın irsi dökülüyor suçu barete atma dedim. Daha söylenecek çok şey var ama hepsi ayrı bir polemik açar.

  5) Baret terletiyor dediler sonra
  çözüm:
  ne denir ki buna, ne desen ayrı polemik açacak. güzenlik için azıcık terle desen veya baret terletmez desen ?

  6) ben baret takacak olsam inşaatta çalışırdım
  çözüm:
  seni tutan yok inşaatta da çalışabilirsin

  Bunlara benzer onlarca sorun daha, birçoğu şahsi olduğu için yazma gereği duymadım.

  bu sorunlarının hepsinin kök nedeninde iş güvenliği kültürünün olmaması yatıyor. bu kültürün çocukluktan itibaren verilmesi gerekiyor. birçok mühendislik fakültesinde hayla iş güvenliği eğitimi yok mesela. iş güvenliği önce toplumdan başlar. trafikte emniyet kemeri takmayan bir millete forkliftte baret taktırmak gerçekten çok zor.

  forkliftte baret takılıp takılmaması konusu ise riske göre değişir.   
  Lhotse81, Denizkkk, şule... ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Baretin ters takılması yanlıştır.

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 17. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Baretin ters takıldığında koruyucu özelliğini kaybolup kaybolmadığını araştırmak lazım. Had cap denilen bere ya da şapka tarzında kafa koruyucular var. Bunlar denenebilir.

   
  mervea. bu yazıya teşekkür etti.
 18. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  Baretin ters takılması elbette yanlıştır.
  Ancak
  Bazı baretlerde astar çıkarılıp, yönü değiştirilebiliyor. bunun sebebi görüşün siperlikle sınırlandırıldığı için çalışmanın zor olduğu alanlarda, iç astarın yönünün değiştirilerek siperliğin arkaya getirilmesi. böylece görüşte sıkıntı olmaz.

  bu durumu, en son ISAF fuarında KKD üretici firmaya sormuştum. Bareti bu şekilde kullanıyoruz; korumada azalma, düşme, kayma gibi sıkıntı olur mu diye. Bana verdikleri cevap, bu baretlerin özellikleriden birinin de zaten bu olduğu idi. hatta bunun baretin bir özelliği olduğunu kendileri belirtiyor. fuar alanında numune bareti bu şekilde denedik. düşme, kayma yaşamadım.

  sonuçta bu baretler ce belgeli ürünler ve kullanımında da bu özellik mevcut. iç astarın yönünün değiştirilmesinde ben de bir sıkıntı görmüyorum.

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 19. İ.Z.Düşüm

  İ.Z.Düşüm TÜİSAG Üyesi

  EN 397 Gerektirmeyen Endüstriyel alanlar nereleridir? Ben bu keplerin güvenilir bulmuyorum. Örneğin bir un fabrikasında tercih edilebilir mi? Yönetmeliklerde belli bir tanım yok.

   
 20. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  aynı şekilde katılıyorum. keplerin standartı ile baret standartı farklı diye biliyorum. baret takılması gereken yerde kep dağıtırsak, olası bir kazada sorumluluğumuzun artacağını düşünüyorum.
  kepler daha hafif risk içeren çalışmalarda kullanılabilir. ancak baretin yerini tutmaz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. emniyetsiz barete olurmu

Yandex.Metrica