Risk D. Fırın Pastane Ve Restoranlar İçin Risk Analiz Örneği

Konu, 'Gıda Ürünleri ve İçecek İmalatı Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında eren-ahmet tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar elinde fırın pastane veya restoranlar için yapılmış olan risk analiz örneği olan varmıdır
  paylaşırmısınız lütfen


   
 2. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi

  ben yeni başladım bu konularla ilgili henüz hazır değil ama konu başlıklarını yazmam yol gösterir belki. fırın, hamur kesme makinesi, ocak, zemin yapısının kaygan olabilmesi, yüksek sıcaklığa maruz kalma, hijyen,tüp veya doğalgaz kaçağına karşı yangın dedektörü, soğuk hava depoları,, depolar (gıdaların bulunduğu)..vb.

   
  kum, MUSTAFA ERSÖZ, 123 ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler
  hazır olunca paylaşırsanız sevinirim

     

   
  bernafzk bu yazıya teşekkür etti.
 4. bernafzk

  bernafzk TÜİSAG Üyesi

  bende daha bugün başlıyorum ;)

   
 5. zerrin kocabatmaz

  zerrin kocabatmaz TÜİSAG Üyesi

  -Uygun olmayan termal konfor şartları
  -Aynı konumda uzun süre çalışmaya bağlı kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları
  -Ağır kaldırma

     

   
  kum, MUSTAFA ERSÖZ, ebruışıker ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. gulnur1903

  gulnur1903 TÜİSAG Üyesi

  haşere kontrol belgelerini istemeyi unutmayın arkadaşlar

   
  kum, Haluk DEMİRCİOĞLU ve ebruışıker bu yazıya teşekkür etti.
 7. kadir ay

  kadir ay TÜİSAG Üyesi

  yeni üye oldum. fakat bazı dosyalara ulaşmakta zorluklar yaşıyorum. ya dosya içeriğinden ya da güvenlik duvarından kaynaklanıyor..
   
 8. baycibin

  baycibin TÜİSAG Üyesi

  kullanılan ilaçların msds lerini içeren dosya değil mi?   
 9. erol77

  erol77 TÜİSAG Üyesi

  fırınlar için örnek bir risk analizi var mı acaba bakanlıklığın yayınladığı mesela mutfak,pastane gibi risk değerlendirme rehberi var bir pastanenin risk analizini yaparken o bakanlığın formatını kullanabilir miyiz?

     

   
 10. erol77

  erol77 TÜİSAG Üyesi

  bakanlığın yayınladığı rehberleri kullanabiliyor muyuz?   
 11. gulnur1903

  gulnur1903 TÜİSAG Üyesi

  Fırınlar her ay düzenli olarak böceklere karşı fırını haşere kontrol denen böcek ilaçlama şirketleriyle anlaşıp düzenli olarak ilaçlama yaptırır. bu şirketten aldığı makbuzun bir fotokobisinide uzman alır ve saklar.   
  MUSTAFA ERSÖZ ve Haluk DEMİRCİOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 12. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Özellikle hijyen kısmı, örneğin restaurantlar için yeşillik malzemelerin yıkanması ve saklanması, soğuk hava depolarının aylık soğuk ölçümlerinin alınması, kıyma makinası varsa bu tür makinelerin kullanım şartlarının asılması, tavuk ve etin aynı yerde ve aynı ızgarada pişirilmemesi, kesme tahtalarının ayrı renklerde olması, tabakların, çatalların yerleri ve hijeyeniklikleri, haşere kontrol dokümanları, yemek işini yapabilmeleri için gerekli olan belgeler..
  doğal gaz kaçakları, elektrik ve topraklama kontrolleri, tuvaletlerin mutfağa yakınlığı, personelin kkd kullanımı, özellikle bez gibi malzemelerin kullanımını iptal ettirin, kaç günde nasıl ve nerede yıkandığını göremediğiniz için, tek kullanımlık peçeteler olsun, sürahiler ve durdukları yerler, suyun analizleri.... Özellikle personelin elini kapabilecek doğrama ve kıyma makinelerinden gözünüzü ayırmayın derim.

  Hamur kısmı içinde, yine mayalanma beklemesi yapılıyor mu, şartlar ne? hamur yoğurma ve kesme makineleri, gıda üretim alanlarında bolca boş yoğurt kapları olur, onları ne için kullanıldıkları belli değildir, onları iptal ettirin, kapların kullanımıyla ilgili kılavuz hazırlayın, işte yıkama mavi renk beyaz doğranacaklar gibi, zemin ve genelde kolay yıkansın diye fayans döşelidir ama en ufak bir kırıkta haşerat hemen yuva yapar, bu kırıklıklar ve kopmaları kontrol edin, ayrıca temizlikle yada birşey dökülmesinde zemin çok kayganlaşır, kenar duvar korumalarından düşmemek için tutarlar ve metalik ise bunlar personelin eli yarılır, giderlere bakın, ızgaralı kısımların eksikliklerinde personelin ayağının kırılabilme tehlikesi bulunmaktadır, aldırabiliyorsanız personele gıda üretim ve teknikleriyle ilgili hijyenik eğitimler verdirin yada verin, personelin kaydırmaz tabanlı ayakkabı verin özellikle bulaşık iişyle uğraşanlara, kimyasalları (temizlik için) nerede depoluyorlar ona bakın, üretim alanında kesinlikle kimyasal bulundurmayın, gıda yıkama ve el yıkama alanları ayrı olsun, varsa iptal ettirin, bazı kullanılan araçların kalibre edilmesi gereklidir akredite bir kuruma bu arada, misal tartı, soğuk deponun ısı ölçeri gibi ...aklıma gelenler bunlar

   
 13. Ranar

  Ranar TÜİSAG Üyesi

  Çok teşekkür ederim. Bu bilgiler benim işime çok yaradı
   
 14. msmuhendis

  msmuhendis TÜİSAG Üyesi

  Ekte yapmış olduğum FIRIN risk analizi bulunmaktadır.

   

  Ekli Dosyalar:

  hiloş ylmz, Mine BALCI, uzman ist ve 33 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. OzumToprak

  OzumToprak TÜİSAG Üyesi

  dilek hanım merhaba,
  bu yazınızda "tavuk ve etin aynı yerde aynı ızgarada pişirilmemesi " demişsiniz bunun dayanağı nedir? bir ocakbaşı restouranta risk analizi yapıcamda bilgilendirirseniz sevinirim. iyi çalışmalar   
 16. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Şöyle ki aynı formu doldurup işyerine veremezsiniz. Zira en altında ticari olarak kullanılması yasaktır yazar. Fikir alabilirsiniz. Ben apartmanları yaparken oradan feyz almıştım.

   
  uzman ist bu yazıya teşekkür etti.
 17. MUSTAFA ERSÖZ

  MUSTAFA ERSÖZ TÜİSAG Üyesi

  Karpal tunnel sendromundan bahsetmeye çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla?

   
 18. halil turkmen

  halil turkmen TÜİSAG Üyesi

  PASTANELER İÇİN HAZIRLADIĞI RİSK ANALİZİ

   

  Ekli Dosyalar:

 19. sefasezai

  sefasezai TÜİSAG Üyesi

  Şiddet puanlamalarına daha fazla dikkat etmelisiniz.

   
 20. rdeniro52

  rdeniro52 TÜİSAG Üyesi

  slm arkadaşlar ünüversite kantini risk analiz raporu yapıcam yardımcı olur musunuz kantin raporu yapan varmı veya pastane

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica