Soru : Fazla Mesai Ödemesinde Beyaz Yaka-mavi Yaka Ayrımı

oracle2

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar işyerinin 30 gün sigortalı daimi iş güvenliği uzmanı olarak fazla mesai onay yazısını imzaladım. Beyaz yaka personelim. Fakat işin gereği fazla mesai yapılan işyerinde mavi yaka personele, mesaileri ödenirken beyaz yaka personele ödeme yapılmamaktadır. İş Kanununa göre fazla mesai ücreti ödenmemesi "işveren vekili veya üst yönetici pozisyonundaki çalışanlar" için kabul edilebilir bir durum. Bu durumda üst düzey yönetici olmadığıma, fazla mesai planları tarafımca yapılmadığı (iş planını kendin yapıyorsan yine mesai ücreti talep edemiyorsunuz) ve mavi yaka personel çalışıyor diye mesaiye kalmak zorunda kalıyorsam, fazla mesai ücreti talep edebilir miyim? İşveren vekili sayılır mıyım? Teşekkürler.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar işyerinin 30 gün sigortalı daimi iş güvenliği uzmanı olarak fazla mesai onay yazısını imzaladım. Beyaz yaka personelim. Fakat işin gereği fazla mesai yapılan işyerinde mavi yaka personele, mesaileri ödenirken beyaz yaka personele ödeme yapılmamaktadır. İş Kanununa göre fazla mesai ücreti ödenmemesi "işveren vekili veya üst yönetici pozisyonundaki çalışanlar" için kabul edilebilir bir durum. Bu durumda üst düzey yönetici olmadığıma, fazla mesai planları tarafımca yapılmadığı (iş planını kendin yapıyorsan yine mesai ücreti talep edemiyorsunuz) ve mavi yaka personel çalışıyor diye mesaiye kalmak zorunda kalıyorsam, fazla mesai ücreti talep edebilir miyim? İşveren vekili sayılır mıyım? Teşekkürler.
Kamu dışındaki tüm çalışmalar 4857 sayılı iş kanunu esaslarına göre yürütülmektedir. Bu kanunda da haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla süreli çalışma yani fazla mesai olarak kabul edilmektedir. Sizin durumunuz %100 fazla mesaidir ve ödemesi yapılmalıdır. Ancak Özel sektörde sözleşmeli personel ismi altında bir kanun olmadığı düşünüldüğünde 399 sayılı kararnameye bağlı olarak kamuda görev yapan memurlar, 657 devlet memurları yasasına tabidirler. Bu durumdaki memurlara yaptıkları fazla süreli çalışmaları için ücret ödemesi yapılmaz, yönetim uygun görürse bu süreler için izin kullanabilirler. Sizin de bu mantıkla hareketle; memur görevi yaptığınızı kabul edersek ücret beklentisi yerine, yönetiminde olurunu alarak izin kullanmak beklentisi içinde olmanız daha etik olacaktır. Son olarak işveren adına herhangi bir belgeye imza atanları, Yargıtay işveren vekili sınıfına sokmaktadır. Dolayısı ile sizde bir işveren vekili durumundasınız.
Kolay gelsin.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.