Soru Fabrika Inşaatında Iş Güvenliği

Konu, 'Genel İş Sağlığı Güvenliği Kuralları' kısmında Arzu Kızılkaya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Arzu Kızılkaya

  Arzu Kızılkaya TÜİSAG Üyesi  Merhaba,

  Fabrika/depo inşaatı yaptırmayı planlayan firmaların taşeron inşaat firmasına iş güvenliği uzmanı bulundurma şartı getirmenin yanısıra kendi bünyelerinde de iş güvenliği uzmanı bulundurma şartı var mıdır?

  Teşekkürler.


   
 2. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Arzu hanım 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa bakmanızı öneriyorum :)

   
 3. Arzu Kızılkaya

  Arzu Kızılkaya TÜİSAG Üyesi

  Baktım tabii ki ve anladığım kadarıyla taşeron'un iş güvenliği uzmanının olması yeterli geliyor ancak kontrolünü sağlayan işverenin kanuni yükümlülüğü olup olmadığı konusundan emin olmak istedim.

     

   
 4. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  kontrolünü sağlayan işverenin Yasal adı Asıl İşveren dir. Asıl işverene bağlı çalışan varmı? muhtemelen vardır. Asıl İşverenin işyeri sicil nosundan nace koduna bakın. Tehlike sınıfı Az tehlikeli değil ise ve 1 kişi de olsa çalışanı var ise Asıl İşvereninde İş Güv.Uzm, İşyeri hekimi ve diğer sağlık personeli ile sözleşme yapması yasal olarak şarttır. (6331 böyle der) Saygılarımla.

   
  fatmasena bu yazıya teşekkür etti.
 5. Arzu Kızılkaya

  Arzu Kızılkaya TÜİSAG Üyesi

  Asıl işveren faaliyet göstermiyor henüz, bina tamamlandıktan sonra faaliyet gösterecek...

     

   
 6. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Asıl işveren faaliyet göstermiyor ise sorun yok zaten. O işte Asıl İşveren- Alt işveren ilişkisi yok demektir. İş Güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli bulundurma yükümlülüğü taşeron firmadadır.

   
 7. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Arzu Hanım,
  Asıl işverenin bu sicil no altında sigortalı çalışanı yok mu hiç? Yani mühendis, hakedişçi, çaycı vb. Asıl işverenden sigortalı listesini isterseniz sorun çözülür. Mutlaka sigortalı çalışanı vardır. İnşaat sektörü böyledir, işveren derki bizim çalışanımız yok. Sigortalı listesini elinize aldığınızda görürsünüz ki kabarık bir liste mevcut ve hangi işçi nerede belli bile değil :) Durum böyle ise hekim ve uzman hizmeti almak zorunda.
   
 8. Arzu Kızılkaya

  Arzu Kızılkaya TÜİSAG Üyesi

  Asıl işveren şimdilik sadece ithalat yapıyor... Binayı yaptırınca burada üretmeye ve depolamaya başlayacak...   
 9. bilgin1975

  bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

  bizde hes projemizde sondaj firması, büro olarak gözüküyor ve az tehlikeli sınıfta. personel bürodan geçici görevle geliyor. 50 kişiden az bu sebeple isg hizmeti almıyor. bizim nace kodumuzun altında kayıtlı değil.
  uygulamamız doğru mu?

     

   
 10. okan46

  okan46 TÜİSAG Üyesi

  Asıl işveren resmiyete alt işveren ilişkisi kurulmuşsa asıl işverene ait çalışan olması gereklidir ama olmaması demek aksini göstermeyeceği gibi burda bakmanız gereken en önemli belge işveren adına sorumluluk aranmaması koşulu anahtar teslimi sözleşmedir ve işverenin yaptığı esas faaliyetin yapılacak faaliyetle bağlantısının olmamasıdır, örneğin anahtar teslimi işi veren arsa sahibi gibi, ama bir inşaat firması yapımını anahtar teslimi üstlendiği bir işi başka bir bir inşaat firmasına anahtar teslimi sözleşme yaparak yaptıramaz bu yanlış uygulamayı yapsa bile sorumluluğu üst işveren olarak devam eder, yani ilk sorgulamak gereken sözleşmedir   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. fabrika inşaatı temwlindeki tehlikeler

Yandex.Metrica