Eylül 2021 Tahliye Planı Uygulama Örnekleri Ve Bir Soru? Cevaplarınız Önemlidir

Hüseyin Çitçi

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
14 Ocak 2015
Mesajlar
216
Tepki puanı
417
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
İnşallah faydalı olur.

Tahliye Planına basit gözle bakan kişinin görmesini istediğimiz ana unsurlar
- 2. Çıkış/Kaçış imkanı var mı?
- Yangın Korumalı kaçış yolları mevcut mu?
- Müdahale envanterleri nerede?
- Tehlikeli (uzak durulması gereken) bölümler var mı?
- Toplanma alanı nerede?

Hukuk eğitimi almamış birçok kişi/kurum çalışmalara sadece İADY maddeleriyle sınırlı bakarak çıkışı gösteren müdahale envanterlerinin işaretlendiği plan/kroki olarak baktığından, vede neyazıkki başka kurumların hazırladığı uygulama örneklerini doğru referans kabul ettiklerinden ciddi yanlışlıklar söz konusu olmaktadır.

Uzman gözüyle bakıldığında daha önce yazdığım birçok yazıda yeraldığı gibi İAD yönetmelik hükümleri, bağlantılı olarak BYKHY hükümleri, SGİY renk kodları ve piktogramları, Sivil savunma, afet ve acil durum ve diğer yönetmelik hükümleri gereği fiili düzenlemeler uygulanmış ve işaretlenmiş mi kontrol etmek çok kolay olmaktadır.
Yönetmeliklerde açık ifade olmamakla beraber, çoklu çıkış, merdiven vb öğelerin numaralandırılması ADP talimatları kapsamında önemli kolaylıklar sağlamakta
Bahsi geçen mevzuat hükümleriyle uyumsuzluklarda çözüm üretilmiş mi? Riski azaltmak için alınan önlemler vb tespit etmek mümkün
Tehlikeli noktaların işaretlenmiş olması, ilaveten devşirilmiş kat planı üzerine ADP simgelerini dağıtınca otomatik olarak ADP Dosyası oluşmuş oluyor.

Basit planlar ve idari binalarda çoğu kez önemsenmeyebilir, tehlikeli olan bu hususlarda bilgi sahibi olmadan, neyi neden nereye işaretlediğine vakıf olmayan bir çalışma, özellikle üretim tesisleri vb çalışmalarda sonradan çok problemler doğurmaktadır. Daha da kötüsü, çeşitli denetimlerden geçtik kimse olumsuz birşey söylemedi diye yorum yapan kurumların halidir.

(internet hızınıza göre resimler geç açılabilir)
Yangın Korumalı ve Korumasız Ayrımı, Tehlikeli Alan Renk kodları işlenmeden basit görünüm
animated-tp.gif


Renk Kodlarıyla ve numaralandırma işlenmiş örneği
animated-tp-w-color-code.gifKat Planı Üzerinde ADP Piktogramlarını yerleştirdiğinizde ADP Dosyası zaten oluşmuş oluyor.
adp-tp55-03_2-tpao-otc-risk-haritasi.jpg


SORU?: Düşmez kalkmaz bir Allah'tır, herkes herşeyi bilemeyebilir, inşallah gelen yanıtlarla bende bir eksiğimi giderebilirim, belkide birçok adp başlığı eksiktir ben görememişimdir. Basit bir idari bina kat planıdır. Ofisler, mutfak, WC, Elektrik pano odaları ve şaftlardan başka bir öğe/fonksiyon yok
Kasten bir ADP piktogramını kullanmadım. incelediğim tüm benzer yapıdaki işyerlerinde mevcut olan ancak ADP'lerinde hiç bahsedilmeyen bir durum mevcuttur.
yazacağınız cevaplar için şimdiden teşekkürler.
vereceğiniz cevaplarla birçok kişiye eminim yol göstermiş olacaksınız.
İpuçları: birçok kişininde başına gelmiş bir durumdur. bazı piktogramlar biz buradayız görün bizi diyor

Bu soruyla, öncelikle kopyala yapıştır örneklerinin olumsuzlukları vurgulanmaya çalışılmıştır. işyeri riskleriyle ilgisiz ADP başlıklarına yer verilmemesi, risk analizlerindeki majör unsurların ön plana alınması hedeflenmiştir.
 

Hüseyin Çitçi

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
14 Ocak 2015
Mesajlar
216
Tepki puanı
417
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Üst
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.