Tartışma Endüstri Mühendisleri Iş Güvenliğinin Neresinde?

Konu, 'Endüstri Mühendisleri İçin Gerekli Bilgiler' kısmında Hasan Berkman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi  Belkide mezun olmadan önce İş Güvenliği-İşçi sağlığı- Ergonomi-İş Hukuku- v.b dersleri alan tek mühendislik Endüstri Mühendisliğidir. Bu işi en iyi yapabilecek İş güvenliği uzmanlarınında (diğer meslekler kusura bakmasın) Endüstri Mühendisleri olcağından hiç şüphem yok. Gerek aldığı dersler gerekse yetiştirilme tarzı sebebiyle..

  Ancak Risklerin yüksek olması hapis v.b tazminatlar.. Endüstri Mühendislerini korkutmaktadır. Piyasada benzer paralara iş bulabilecekken birde böyle büyük bir riske girmek pek de mantıklı gibi durmuyor. Eski bir mezun olarak tavsiyem ise Endüstri Mühendislerinin her alanda kendini yetiştirmesi zorunluluğundan dolayı bu alanada girmeleri ve öncü olmalarıdır. Hele bir de ileride bir danışmanlık işi kurmak isteyen geçler için kesinlikle bilinmesi gereklidir diyebilirim.
  Tüm meslekdaşlarıma başarılar dilerim...


   
 2. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Gerçekten iş güvenliği konusu, tam da Endüstri Mühendisliğinin işi. Bundan sonra daha çok Endüstri Mühendisi, bu konuya daha çok girecektir diye düşünüyorum. Çünkü daha ilk başta en azından 100-150 bin uzmana piyasada ihtiyaç olacaktır. sayı yıllar geçtikçe daha da artacaktır ancak işi başından sıkı tutmaları lazım. Endüstri Mühendisleri sahada bizzat çalışmak yerine Danışmanlık alanında da epey iş yapabilirler.

   
  AhmetYavuzALKAN, grouch, zseyhan ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. dilan

  dilan TÜİSAG Üyesi

  Zaten çok uzak olsa kaizen felsefesi nasıl gerçekleşicek?

     

   
  Hasan Berkman bu yazıya teşekkür etti.
 4. modus operandi

  modus operandi TÜİSAG Üyesi

  Endüstri Mühendisliği'nin ne olduğu ve bu kişilerin donanımları hakkında iş verenin bilgisi daima kıt olduğundan dolayı kendileri hak ettiği ve en fazla yarar sağlayabilecekleri pozisyonlarda çalışamamaktadır.
  Şüphesiz ki bir takım kalite anlayışları ile ortamdaki tozun makinelere etkisini dahi araştıran bir alan olarak endüstri mühendisleri, sanayide bu konuda ilk düşünülmesi gereken kişilerdir.
  Endüstri mühendisi çok yönlü düşünerek şirkete maksimum verimliliği, karı ve zarar ettirmemenin yollarını düşünür. İSG ile alakalı olarak ise gerek yüklü tazminatlar gerek şirketin itibarı ve çalışan psikolojisine bağlı verimliliğin optimum düzeyde tutulması hakkında en fazla faydayı endüstri mühendisleri sağlayacaktır.

  Şunuda eklemek gerekir ki mevcut düzendeki yöneticiler endüstri mühendislerini henüz nazıl kullanacaklarını bilmiyorlar iken İSG konusunda kendilerinden nasıl faydalanacakları konusunda bir fikre sanırım sahip olmazlar.
  End. Müh. sistem kurar, sistemi iyileştirir, devamlılığını sağlar, kaliteyi yükseltir.

   
  nasibal35, AhmetYavuzALKAN, zseyhan ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

  Kalite konusunda uzmanlaşan ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, SA 8000, Bilgi güvenliği ISO 27001 ve diğer Yönetim sistemlerinde ISO 20000, ISO 22000, ISO 50001, CE Marking görev alan Endüstri Mühendisleri Yalın Üretim-Altı sigma felsefesiyle ve hatta daha 1.sınıfta gösterilen FMEA bilgisiyle riskleri ele almakta ve sonuçlandırmakta zorlanmayacak, birazda işletme tecrübesiyle ise de İş güvenliği Uzmanlığı cuuk oturacaktır.
  İyi bir Endüstri Mühendisi hem finansdan, hem kanundan, hem psikolojiden, hem insan yönetimininden anlamalı ve bu alanlarda da kendisini yetiştirmelidir. Artık piyasalar o kadar zorlaştıki sürekli kendisini yenileyemeyen endüstri Mühendisleri mevcut işini kaybettiğinde ne kadar geride kaldığını iş ararken anlamakta tabikide bu süreç biraz sıkıntılı olmaktadır.
  Onun için cebe bir kere İş güvenliği Uzmanlığı belgesi alınıp konulmalıdır. (Her ihtimale karşı, kapı kapıyı açar misali)
  Özellikle mesleğimizde ilk yıllarda (İlk 10-15 yıl) işsizlik gibi bir sorun yok iken sonraki yıllarda kariyer yapamayan, yukarılara çıkamayan arkadaşların zorlandıkları aşikardır.
  Allah herkesin gönlüne göre versin..

     

   
  AhmetYavuzALKAN ve dilan bu yazıya teşekkür etti.
 6. endmüh

  endmüh TÜİSAG Üyesi

  bende hem yeni br endüüstri mühendisi hemde yeni bir isg uzmanıyım hasan beye kesinlikle katılıyorum. şu anda üretim planlama mühendisi olarak çalışıyorum daha önce iso sürecinde çalıştım. iş güvenliği sertifikamı aldım ama yapamıyorum bunun üzüntüsünü yaşıyorum nasıl yapıp nerden fırsat bulup iş güvenliği konusunda çalışabiliyorum bilmiyorum bana fiikir verirseniz bu konuda çok sevinirim

   
  Hasan Berkman bu yazıya teşekkür etti.
 7. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  endüstri mühendisliği verimlilik üzeine eğitim aldığı için, işçinin güvenliğini sağlarken aynı zamanda şirketin de iş açısından zarar görmemesi için canla başla çalışır, farklı bir eğitim ve düşünce tarzı olduğu için hem mühendisler hem de tmciler tarafından zaman zaman dışlanan bu mühendislik topluluğu,iş güvenliği alanında partonların pek sevdiği bir gruptur :)
   
  nasibal35, AhmetYavuzALKAN ve Hasan Berkman bu yazıya teşekkür etti.
 8. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

  Çalıştığın firmada 2.bir İSG Uzmanı olarak niçin çalışmıyorsun. (1.varsa eğer yoksa yada çalışmak istemiyorsan güvenebileceğin bir Ortak Sağlık ve güvenlik Merkezinde 1 firmaya bakacak tarzda anlaşma yapmayı dene derim. Çünkü bildiğin üzere 3 yıl sonra C belgesi bir anlam ifade etmeyecek, Kaldıki bir an önce kayıtlı olmalısın ki 3 yıl sonunda yapılacak B sınıfı sınava ilk girenlerden olasın. Ben 24 Aralık sınavından geçtim ve başarı oranı %20 idi, dedimki güzel herkese belge vermeyecekler ama onun da içine ettiler ertesi sınavı çok kolay sordular. 24 Aralıktaki sınava 2.kez girenlerin suçu neydi acaba paraları heba oldu....
  Bunu niçin yazdım Bakanlığın sağı solu belli olmaz, biraz elini çabuk tut derim...
  Bu işi yapıpda çok iyi paralar kazanan arkadaşlar da var bilesin...   
  AhmetYavuzALKAN bu yazıya teşekkür etti.
 9. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

  merhaba bir maden mühendisi olarak sizin bu yazınıza yazmak mecburiyetinde kaldım her meslek grubunun kendine has tecrübesi vardır endüstri mühendisi de kendisine göre her meslek grubunda isg açısından iyi olacak diye birşey söz konusu olamaz eğitim almış olabilirsiniz kendim acısından konuşayım 4 sene boyunca biz sadece madenlerin nasıl çıkarılması ile ilgili eğitim almadık iş güvenliği açısından da yetiştirildik bir maden ocağından sorumlu maden mühendisi öncelikli hedefi iş kazasına ortam hazırlamamaktır.bunun için her meslek grubunun ayrı isg tecrübesi vardır bu konuda sadece endüstri mühendisi iyi yapacak diye birşey yok bu yazınızla diğer meslek gruplarını küçük düşürmüş bulunmaktasınız.endüstri mühendisliği çok iyi bir dal bundan kuşkum yok fakat bu yazınıza katılmıyorum.

     

   
  isgdemc2216 ve leyla bu yazıya teşekkür etti.
 10. modus operandi

  modus operandi TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yoğunluktan adam akıllı cümleler bile kuramamışım. Türkçeyi katletmişim. Sanırım düzenleme seçeneği yok. Kusura bakmayın :mustafa:   
 11. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

  Maden Mühendisliği gibi spesifik bir iş kolu için böyle birşey demeye kimsenin hakkı yok, haklısınız. Ayrıca maden iş kolunda çalışan Endüstri Mühendisi varmıdır, zannetmiyorum. Bizim mesleğimize çok uzak olan bir konuda İSG uzmanlığı yapmamız zaten düşünülemez. Yapana da şaşarım.
  Kusura bakmayın yanlış anlaşıldıysam...   
  AhmetYavuzALKAN bu yazıya teşekkür etti.
 12. dilan

  dilan TÜİSAG Üyesi

  Benim bir tanıdığım var hasan bey maden ocağında çalışıyor.Kendisi endüstri mühendisidir

   
 13. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

  yok konu madende isg yapıp yapmama konusu değil herkes kendini bir iş kolunda yetiştirdiği sürece o iş kolunda çok güzel isg uzmanlığı yapabilir ben mesela inşaat sektöründe çalışıyorum burada yetiştiriyorum kendimi bir inşaat mühendisi veya başka bölümler de madenlerde yetiştirip madenlerde isg uzmanlığı yapabilir bu insanın kendisini yetiştirmesine ve azmine bağlıdır.isteyen her uzman kendi branşı dışında çalışabilir...
   
  isgdemc2216 bu yazıya teşekkür etti.
 14. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar,şunu bir aydınlatalım;madenlerde sadece maden mühendisleri uzmanlık yapmıyormuydu yoksa benmi yanlış hatırlıyorum...??

   
 15. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

  çalışabilir ben çalışamaz demiyorum ama sadece endüstri mühendisleri her sektörde en iyisi denilmesi diğer mühendislik veya başka bölümleri küçümsemektir...   
 16. dilan

  dilan TÜİSAG Üyesi

  Tabiki her mühendislikte en iyisi diye genelleştirmek yanlış olur .Meslekler arası bir kıyaslama yapmak da yanlış olur.Her birey kendine düşeni yaparsa en iyisi odur.

   
 17. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

  tabiki genelleştirmek doğru olmaz, sadece endüstri mühendislerinin altyapıları itibariyle diğer mesleklere göre bu işe çok uygundur demek istedim. Biraz abartıldı galiba...

   
 18. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi

  Eğer öyle olduğu düşünülseydi İSG UZMANLIĞI sadece sizlere verilirdi Hasan bey........Abartıldığını düşünmüyorum ben.Burda her meslekten uzman ve uzman adayı arkadaşlarımız var.Bana göre sizin söyleminiz onları küçük görmekten başka birşey değil.Kusura bakmayın ama ben ve birçok arkadaşım bunu böyle algıladık.Yanlış algılandığını düşünüyorsanız bu sizin yazdıklarınızla alakalıdır.

   
  isgdemc2216 ve murkiv5555 bu yazıya teşekkür etti.
 19. dilan

  dilan TÜİSAG Üyesi

  endüstri mühendislerinin yaptığı işler için bir basamak olarak düşünülebilir.İyileştirmelerden tutun zaman kaybını elimine etmek daha başka hangi yolla olucak?

   
 20. dilan

  dilan TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca aklıma gelmişken en basitinden sistemin inceliyor olması gereken durumla mevcut eldeki durumu kıyaslıyor.Eksiklikleri veya yanlış olanı görmeden çözüm önerisi üretebilir mi?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica