En küçük çalışma yaşı kaçtır ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında meralcelik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. meralcelik

  meralcelik TÜİSAG Üyesi  24 aralık sınavında çıkan Türkiye'de mevzuata göre en küçük çalışma yaşı sorulduğunda ben ve muhtemelen birçok arkadaşımız 14 cevabını verdi.Oysa bakanlık 15 yaşı uygun görmüş.sınav iptali olmasın diye 10 sorudan fazlasını iptal etmediler.Bu sınavda aynı soru gelirse biz 15 işaretlersek,bu arkadaşlar iptal etmedikleri bu soruyu yönetmeliğe göre düzeltirlerse ne olacak.Bu muammayı çözüp bana yardımcı olacabilirseniz çok sevinirim.


   
 2. Handan A.

  Handan A. TÜİSAG Üyesi

  Meral hanım merhaba;Aşağıdaki sorudan mı bahsediyorsunuz?
  A kitapçığı :Soru :94
  Genç işçi sınıflaması aşağıdakilerden hangisini kapsar?
  A)16 yaşını doldurmuş ,ancak 18 yaşını bitirmemiş olanlar
  B)15 yaşını doldurmuş ancak 18 yaşını bitirmemiş olanlar
  C)17 yaşını doldurmuş, ancak 18 yaşını bitirmemiş olanlar
  D)Doğum tarihinden itibaren 18 yılını geçmiş olanlar
  Doğru şık B
  “Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
  Tanımlar
  Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
  Genç işçi : 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi,”

   
 3. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  bende meral hanım düşünmekteyim. yanlınz daha sakinim. aynı soru çıkarsa 15 cevabını vereceğiz ve doğru kabul edecekler. AÖF sınavlarından biri elime geçmişti, aynı soruya vardı şansa gördüm:) merak ettim cevabına baktım cevap 14.

  ama sınavda çıkarsa 15 işaretleriz ve doğrusu da o olmalı.

  not: bende sınavda 14ü bitirmiş ifadesine takıldım kaldım 14' ü işaretledim.

     

   
 4. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  uluslararası sözleşmeler ve ülkemizdeki mevzuata göre en küçük çalışma yaşı kaçtır?--12---14---15---16
  sanırım sözkonusu soru bu.
  uluslararası sözü biraz kafa karıştırıcı olmuş.asgari çalışma yaşı ile ilgili 138 nolu ILO sözleşmesine göz attım biraz.

  Bu maddenin 1 inci fıkrasına göre belirlenen asgari yaş sınırı, zorunlu öğrenim yaşının bittiği yaşın, altında ve her halükarda 15 yaşın altında olmayacaktır.

  ancak;böyle

  Ekonomisi ve eğitim olanakları yeterince gelişmemiş olan, her üye bu maddenin 3. fıkrası hükümlerini dikkate almaksızın varsa ilgili iş veren ve işçi örgütlerinin görüşünü aldıktan sonra, asgari yaşı başlangıçta 14 olarak belirleyebilir.

  ve böyle

  Ulusal mevzuat 13-15 arası yaşlardaki kişilerin,
  • Sağlıklarına veya gelişmelerine zarar vermesi ihtimali bulunmayan ve

  • Okula devamlarını, yetkili makamın onayladığı mesleğe yöneltme veya mesleki eğitim programlarına katılmalarını veya derslerden yararlanmalarını engellememek koşuluyla hafif işlerde çalışmalarına veya istihdamlarına izin verilebilir.

  maddeler de var...yani uluslararası sözleşmelerde de açık kapı var...bizim yönetmelikte de çocuk işçi yaşı 14 yaşını doldurmuş,15 yaşını doldurmamış olduğuna göre?????????

   
  yakamoz bu yazıya teşekkür etti.
 5. yakamoz

  yakamoz TÜİSAG Üyesi

  Eğer bizler kanun, tüzük ve yönetmelikleri böyle yorumlayacaksak işimiz çok zor. Soruyu hazırlayan acaba ne düşündü, nasıl bir ruh haletiyle hazırladı, hangi kanuna yönetmeliğe veya uluslar arası herneyse maddeye atıfta yaptı bilmemiz gerekiyor. adam kalkıyor müfredat dışı google da bile zar zor bulabildiğim elektrik yangınlarının işaretini soruyor amaç nedir bilemiyorum. yazık şuan ne yapacağımı şaşırdım artık kanun yönetmelik her ne şeylerse oradan direk çalışmaya çalışıyorum. Allah tüm sınava girecek arkadaşlara yardımcı olsun.

     

   
 6. meralcelik

  meralcelik TÜİSAG Üyesi

  Herkese teşekkürler.Sonuçta hepimiz sınavda çıktığı zaman sanırım biraz tereddütte kalacağız.dediğiniz gibi Allah hepimizin yardımcısı olsunve soruları hazırlayanlara akıl fikir versin

   
 7. meralcelik

  meralcelik TÜİSAG Üyesi

  Handan Hanım cevabınız için sağolun.Benim asıl sorduğum yine çocuklrla ilgili ama Türkiyedeki en küçük işe başlama yaşı idi.Yinede ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar
   
 8. Handan A.

  Handan A. TÜİSAG Üyesi

  Meral hanım cevap verdiğiniz için ben teşekkür ederim, asıl sormak istediğiniz soruyu sonradan buldum arkadaşlar cevap vermişler ama aynı fikirdeyim ben daha basit düşünerek 14 yaşını doldurmuş kısmından 15 işaretleyenlerdenim :) Allah hepimize sınavda yardımcı olsun gerçekten ikilemde kalınacak sorular soruyorlar..   
 9. Orkun ULU

  Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

  24 aralıkta sorulan soruda cvp 15 verilmiş ama İLO nun 58 ve 138 sozlesmelerıne(58 i de aldım cunku soruda sanayıden sayılıp sayılmayacagı diye belirtmiyor) gore 58 nolu da 14 yasındakilerin calısma izni verilebilecegini 138 nolu da da 13 ve 15 olarak belirtilmiş simdi bizim yapacagımız ne burada :D

  ???uluslararası sozlesmelerde ve ulkemızdekı mevzuata gore en kucuk çalıstırma yası kaçtır?
  12
  14
  15
  16
  ulkemız mevzuatına gore 14 yasını bitimiş olmak olarak arıyor
  Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
  resmi gazete Tarihi/Sayısı:06.04.2004/25425
  BİRİNCİ KISIM
  Genel Hükümler
  BİRİNCİ BÖLÜM
  Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
  Kapsam
  Madde 2Bu Yönetmelik, 4857 sayılı İş Kanununun 71 inci maddesi gereğince, 18 yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçiler bakımından yasak olan işler ile 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış genç işçilerin çalışmasına izin verilecek işler, 14 yaşını bitirmiş ve ilköğretimini tamamlamış çocukların çalıştırılabilecekleri hafif işler ve çalışma koşullarına ilişkin usul ve esasları kapsar.

     

   
  tufan karabulut bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica