Emlak Ofisleri Için Risk Değerlendirmesi

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında dhidem tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. dhidem

  dhidem TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar Merhaba;

  Bir konuda sizden bilgi almak istiyorum. Mayıs ayındaki sınavı kazanarak İş Güvenliği Uzmanı statüsüne sahibim çok şükür. Emlak ofisi işleten bir arkadaşıma emlak müşavirleri odasından yazı gelmiş ve Risk Değerlendirmesi yapılması gerektiğini söylemişler.

  Beni aradı durumu anlattı yapar mısın dediler yaparım fakat belgem henüz gelmedi imzasını kendin atarsın dedim tamam dedi.

  İş yerine gittim genel kontrolleri yaptım notumu aldım eve geldim risk değerlendirmesini hazırlıyordum ki birşeyin farkına vardım. :) İşletmede 8-10 kişi çalışmasına rağmen hiçbirinin sigortası yok. Yani bireysel çalışıyorlar. Emlak ofislerinde çalışma mantığı şudur;

  Gel
  Çalış
  Daire dükkan bul
  Satışına yada kiralanmasına aracı ol
  Hizmet bedelini ofisle yarı yarıya bölüş.

  Bu aşamada ofis sizin yemeğinizi sigortanızı yol vs hiçbir şeyi karşılamaz. Dolayısıyla şu anda ofiste hiç çalışan yok gözüküyor. E o zaman Risk Değerlendirmesi hazırlamaya da gerek yok...

  Arada kaldım kursumu aradım hazırlamanıza gerek yok dediler. Fakat hazırlasam mı hazırlamasam mı bilemedim...

  Diyelim hazırlamadım. E yarın birgün müfettiş gelse (hani olmazya) ofisiçn içi vıcır vıcır çalışan kaynıyor ama hiçbirinin sigortası yok. Beni ilgilendirmez tabii iş veren düşünsün ama sizce ne yapmalıyım ? Arkadaşımı arayıp gerek yok hazırlamaya mı desem yoksa Risk Değerlendirmesini hazırlayıp göndersem mi ?


   
 2. Şefik_ln

  Şefik_ln TÜİSAG Üyesi

  İlk önce sigortasız işçi çalıştırmaktan cezayı yer. Sigorta yaptırdıktan sonra RD yapılmamasından ceza yer.. Tabi bu ikisi arasında müfettişler kontrol etmemişse sıkıntı yok.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica