Ellerinizi Koruyun Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'İş Başı Konuşmaları' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  ELLERİNİZİ KORUYUN
  İşte ayakkabılarınızı nasıl hızlı çözebileceğinizi gösteren bir test. İki elinizi de kullanabildiğinizi fakat başparmaklarınızı kullanamadığınızı düşününün. O kadar kolay değil mi? Dahası iş günü kayıplı kazaların % 25 inin el ve parmakları içerdiğinin farkın da mısınız?

  EL YARALANMALARININ ORTAK NEDENLERİ

  Çoğunluğu önlenebilir el ve parmak yaralanmalarının ortak nedenlerinden bazıları nelerdir? Bunlar el aletleri ile yapılan çalışmalar, nesnelerin hareket ettirilmesi sırasındaki sıkışmalar, keskin nesnelerden kaynaklanan kesilme, çapak ve kıymıktan kaynaklanan yaralanmalar, sıcak nesnelerden veya kimyasallardan kaynaklanan yanmalar ile hareket eden makinelere kapılma sonucu oluşan yaralanmaları içerir.


  ELDİVENLER – BAŞLICA KORUMA ANLAMINA GELİR

  Cildinizin bütünlüğü herhangi bir şekilde bozulmadığı sürece tüm bakterileri dışarıda tutabilir. Cilt dokusu bir kere kesik veya çizik sonucu açılırsa üstelik uygun tedavi de uygulanmaz ise bakterilerin girişi sonucu enfekte olabilir. Ellerinizin ne kadar dayanıklı olduğunu düşünürseniz düşünün kıymık batması, kesilme ve delinmelere karşı yeterince güçlü değildir. Bu yüzden eldivenler önemlidir. Cildinizin üzerindeki ilave ince bir tabaka gibidir. Eldiveninizi yırtan bir tırnak cildiniz korumasız kalacağından yaralanmaya neden olabilir. Pürüzlü ve keskin malzemeler ile çalışırken eldiveninizi giyin. Kimyasallar, çözücüler ve cildinizi tahriş edebilecek diğer materyaller ile çalışırken lastik eldivenler giyin. Uygun bir şekilde elinize uyan eldivenler giyin. Hareketli makinelerle çalışırken eldiven giyilmemesi gerektiğini unutmayın.


  SİPERLER EL KORUYUCULARDIR

  Elektrikli testereler ve diğer ekipmanlar üzerinde bulunan korumalar can sıkıcı gibi görünse de, her zaman koruyucudur. Bunlar ekipmanın üzerinde sizi yaralanmadan korunmak için bulunur. Korumaları çıkarmak veya işlevsiz hale getirmek yaralanma riskini arttırır. Bir elinizi tüm gün boyunca arkanızda tutmaya çalışın bunun sonunda korumasız çalışmanın neden olabileceği sonuçları düşünün.


  DİĞER TEHLİKELER

  Birçok el yaralanmaları eldiven giyseniz veya koruma kullansanız bile olabilir. Bu tehlikelere karşı da alarmda olun. Bu tip yaralanmalar materyalin beklenmedik yer değiştirmesi, sıkışma noktalarına kapılma, makinelerin hareketli parçalarını elleme veya tüm işi ellerle yapma sonucudur. Bunun yerine mengene kullanılmalı veya güvenli sabitleme yapılmalıdır.

  SAVE YOUR HANDS
  Here's a test to see how fast you can untie your shoes. You can use both hands, but you can't use your thumbs. Not so easy, is it? And, yet, do you realize that 25% of all disabling injuries involve hands and fingers?

  COMMON CAUSES OF HAND INJURIES

  What are some of the common causes of injuries to hands and fingers, most of which usually are preventable? They include struck by hammers, pinched between objects being moved, cut by sharp objects, pierced by splinters and slivers, burned by hot objects or chemicals, and caught in moving machinery.

  GLOVES- A PRIME MEANS OF PROTECTION

  As long as your skin remains unbroken, it can keep germs out. Once it's opened by a scrape or cut, however, germs can get in and infection can result unless you get proper treatment. And, no matter how rugged you think your hands may be, they aren't tough enough to stop splinters, slivers, or to resist punctures. That's why gloves are important. They're like an extra layer of skin. The nail that rips your glove would have injured you if your hand had been bare. Wear gloves whenever you are handling rough or sharp material. Use rubber gloves when working with chemicals, solvents, or other material that can irritate your skin. Wear gloves that fit properly. Also, remember that gloves shouldn't be worn when there is a possibility they can get caught in moving machinery.

  GUARDS ARE HAND SAVERS

  Guards on power saws and other equipment sometimes seem like a nuisance, always getting in the way. But they're on the equipment to protect you against injury. By removing guards or otherwise making them ineffective, you increase your chances of getting hurt. Tie one hand behind your back for a day and you'll appreciate what the consequences of working without a guard can be.

  OTHER DANGERS

  Many hand injuries occur even when you are wearing gloves or using guards. Be alert to these dangers, too. Such injuries can result from the unexpected shifting of material, getting hands caught in pinch points, grabbing moving parts of the machinery, or holding work in the hands that should be held in a vise or securely clamped.


  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır.http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
  nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica