Soru Elektrikli Transpalet Kullanımı Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında SİBEL TURAN AÇAR tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. SİBEL TURAN AÇAR

  SİBEL TURAN AÇAR TÜİSAG Üyesi  Merhaba, yükleme - depolama işleminin yapıldığı alanlarda Elektrikli transpalet kullanıyoruz. Bu transpaletlere 2 kişi binmesinin ne gibi sakıncaları olabilir. Aracımızın görseli aşağıdakine benziyor.
  Yorumlarınızı alabilir miyim?

  [​IMG]


   
 2. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Sibel Hanım
  İç taşıyıcı olarak kullanılan bu transpalet amacı dışında kullanılmamalıdır ilkesi ile hareket edebiliriz. Benzer araçları bizde işyerimizde kullanıyoruz. Çalışanlar daha hızlı olması için binerek kullanmaktadır. Araçlara binilmesi Dikkat dağınıklığı ve iş disiplinini maalesef olumsuz etkilemektedir. Söz konusu araçlar iş makinesi olarak algılanmalı ve malumunuz iş makinelerinde "çalışan taşınamaz" prensibi ile hareket edebilirsiniz. Araçların kullanımında maalesef çalışanlar hız kurallarına bile uymamaktadırlar.

   
 3. SİBEL TURAN AÇAR

  SİBEL TURAN AÇAR TÜİSAG Üyesi

  Fatih bey merhaba, iş makinelerinde çalışan taşınmaz prensibini uyguluyoruz aslında biz, hem de çok sıkı bir şekilde fakat şöyle bir durumla karşılaşmaya başladık. çalışanların çok uzun bir süre ayakta kalmaktan, sürekli yürümekten ve tek başına ürün kaldırmak zorunda kalmalarında (yardımcı elemanı transpaletin hızına yetişemediği için transpaleti kullanan kendi kaldırmak zorunda kalıyor) bel şikayetlerinde artış oldu. Bu nedenle eğer bel rahatsızlığı gibi bir meslek hastalığına giden bu yolda eğer kabul edilebilir bir risk ise transpalete 2 kişi binilmesini uygun bulacağız. Benim göremediğim başka tehlikeler de mevcut mudur diye sizlerin fikirlerini de almak istedim.

     

   
 4. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Aynı sorunlarla bizde karşılaşıyoruz.
  Aracın kabin kısmında olmak şartı ile lokasyonunuza özgü olacak şekilde ilgili araçlarda 2 personelinizi çalıştırabilirsiniz . Tabi personelin çalışması ve taşınması sırasında doğabilecek riskler içinde önlemler alınmalı. Şakalaşmalar ,Hız sınırı , Kullanma ve çalışma talimatının hazırlanması gibi konulara dikkat edebilirseniz bir süre kontrollü bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Eğer sorun yaşanmıyorsa da lokasyon içinde uygulamaya geçebilirsiniz. Biraz esneklik ve kontrol diyebiliriz.

   
  SİBEL TURAN AÇAR bu yazıya teşekkür etti.
 5. ismailemrem

  ismailemrem TÜİSAG Üyesi

  transpalete binen ikinci kişinin düşmesi veya vücudunun dışarıya taşmasından dolayı operatörün bunu hesaba katmadan kullanması iş kazalarına sebep olabilir. Esneklik olabilir fakat bu çalışanların risklere karşı çok sık eğitime tabi tutulması ve uyarılması gerekir.

     

   
 6. baki karaman

  baki karaman TÜİSAG Üyesi

  Elektrikli fortlifleri bir incelerseniz. Biz onlardan kullanıyoruz. Bu sizin resmini gösterdiğiniz türden de var bizde.İki tane kullanıp yetişemeyen kişiyi araçlandırabilirsiniz belki. + ve - lerini yerinde siz değerlendirerek karar verebilirsiniz. Mevzuata bakarsak, şikayet yoksa, kaza yoksa, bir şeyi tutmaya çalışırken düşmüyorsa devam. Çünkü işveren bütün önlemleri almış ki kaza ve ramak kala yok. Bir kaç sayfada risk değerlendirme ve de araçla inmek binmek gelmek gitmek yasak gibi mek,mak ile biten talimatlar çalışana imzalatın olsun bitsin. Geçen bir taşerondan gelmişler di 4 ilkokul mezunu Risklerle ilgili Eğitim verip işlerini yapmaya izin vereceğim.Baktım o kadar eğitimliler ki bana onlar anlattılar.Baret eldiven herşeyleri vardı.Çalışanlarınızı bu şekle getirebilirseniz zaten binmezler, oyun oynar gibi koşarak eğlenerek çalışırlar kanaatindeyim.Kolay gelsin.
  2 Kişiyi söylediniz gibi çalıştırabilecği bir mevzuat var mı? Hangi yönetmelikde ne yazıyo. Böyle şeyleri yasayı yazanlar ihtiyaten yazmaz die biliyom

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica