Elektrikçi Ayakkabısı Nedir, Özellikleri Nelerdir ?

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
26 Şub 2012
Mesajlar
803
Tepki puanı
5,487
Meslek
Uzman (B)
Elektrikçi Ayakkabısı
Günlük hayatta en çok kullanılan, yerle temasımızı kesen ayakkabılar, yapıları, modelleri, renkleri ve kullanım amaçları doğrultusunda farklılık gösteren modern, klasik ve spor tarzlarıyla karşımıza çıkan vazgeçilmez bir parçadır. Günlük olarak tasarlanmış bu ayakkabılar son dönemlerde giderek yaygınlaşarak, yasalara göre giyilmesi zorunlu hale gelmiştir. Aynı zamanda iş güvenlik ayakkabılarının faydaları arasında ki en belirgin özelliği dış tehditlere karşı direnç sağlamasıdır. Bu sebeple önemi ve hayatımızda ki yeri büyük olup iş güvenli kapsamında piyasada satışa sunulmuştur. Normal şartlarda iş güvenlik ayakkabıları, zarara uğrama ihtimali yüksek olan çalışma ortamlarında, işçilerini korumak adına temin ederek giyilmesini zorunlu kıldığı personel koruma ekipmanları arasında iş güvenlik ayakkabıları gelmektedir.
Çalışma ortamının uyumuna göre belirlenen özellikleri ile dışarıdan gelebilecek zararlı ve riskli durumların tehlikesini en aza indirmek için tedarikçi firmalar, her biri birbirinden farklı ayağınıza uygun modelleri arasına gösterilen; inşaat, ağır sanayi ve elektrikçi ayakkabısı teknik özellikleri ile karşınıza çıkabilmektedir. Bu sebeple iş güvenlik ayakkabıları işçilerin daha rahat ve verimli çalışmasına sebep olabilecek ve performanslarında düşüklük yaşanmayacaktır.

Elektrikçi Ayakkabısı Özellikleri
İş güvenlik ayakkabılarının satışa sunulmasında ki ve giyilmesinin zorunlu hale getirilmesinde ki en önemli amaçlardan biri çalışılan ortamın tehlikeli cisimlerle dolu olmasıdır. Örneğin inşaat sektörü pek çok zorlukla karşılaşılan yani ayağa düşebilecek cisimlerin var olması, sert cisimlere çarpma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle iş güvenliği kapsamında öngörülen burnu çelik kaplamalı iş ayakkabısı giyilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede yukarıdan düşebilecek sert bir cisme veya çivi gibi ucu sivri cisimlere karşı direnç gösterecek ve çalışmasını etkilemediği için kaldığı yerden devam edecektir.
Elektrik işinde çalışan bir işçinin giymesi gereken elektrikçi ayakkabısı ayakkabısı ise elektriğe karşı yalıtım özellikli ve tabanı alaşımlı olmalıdır. Çünkü sürekli elektrik ile çalıştığı için olası bir akıma kapılma ihtimaline karşı önlem alınması gerekmektedir. Bu durumda çalışma alanları konusunda bilinçli olan firmalar işin uygunluğuna göre elektrikçi ayakkabısı temin etmekte ve çalışanlarının güvenliğini kafasına göre seçtiği herhangi bir ayakkabı ile sağlayamamaktadır. İş güvenliği ayakkabıları belirli standartlar çerçevesinde hazırlanarak ve belirli testlerden geçirilerek satışa sunulan kaliteli ürünlerdir.

Elektrikçi Ayakkabısı Fiyatları
Çalışma alanlarında karşılaşılabilecek tehlikeli durumlara karşı alınacak önlemler arasında iş güvenliği kapsamında hazırlanan ayakkabıların özellikleri Avrupa standartlarına uygun ve kalitede olmalıdır. Günümüzde firmalar bu standartların yanı sıra kullanım alanına göre şekillenen çelik ayakkabı, çeliksiz ayakkabı, elektrikçi ayakkabısı ve klasik ayakkabı satın almak istediklerinde işçilerin güvenliğini tam olarak sağlayabilmesi için bazı teknik özellikleri dikkatle incelemektedirler. Bu kapsamda;
 • Hava geçirgen özellikte olması; gözenekli olan yapısı sayesinde ayakkabının hava alması işçinin ayak sağlığı için aranan kriterlerdendir.
 • Anti bakteriyel olması; tüm gün giymek zorunda kalınan ayakkabının içinde koku oluşumunu ve bakterilerin üremesini engellemek için mutlaka aranılan kriterde olmalıdır.
 • Ter emme özellikli; tüm gün kapalı ortamda kalan ayakların terlemesiyle devreye giren ter kurutma özellikli ve buhar tutma özellikli olmalıdır.
 • Yıkanabilir; her ne olursa olsun hijyen kuralları için düşük sıcaklıkta yıkanabilir özellikte olması gerekmektedir.
 • İklimlendirme; kışın sıcak yazın ise serin tutma özelliğine sahip kumaşla kaplı olması
Aynı zamanda elektrikçi ayakkabısı ürününün iç tabanının yumuşak, konforlu ve aşınmaya karşı dirençli olması aranan en önemli kriterler arasında olmalıdır. Bu özellikleriyle bir bütün oluşturan iş ayakkabılarının, iş güvenliği kapsamında ayaklarınızı koruma altına almak için tercih ederseniz büyük fayda sağlayacaktır.
 
Son düzenleme:

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
26 Şub 2012
Mesajlar
803
Tepki puanı
5,487
Meslek
Uzman (B)
Saya : WRU süet deri

Alt Taban : PU – Doğal Kauçuk yalıtkan Taban

Sertifika : CE, EN345

Genel Özellikler
 • Şok emici topuk bölgesi
 • Kaymaz taban - kaymalara karşı dirençli SRC taban ISO 13287 standartına sahiptir
 • Hidrokarbonlara karşı dayanıklıdır
 • 300°C kadar sıcaklık dayanıklığı HRO taban ısıyla temasa dayanıklı taban ( bir dakika için 300°C)
 • Kanada ölçüm standartlarına göre 18000 Volt’a dayanıklı taban
 • EN344 e göre 500 Volt’a dayanıklı
 • Terleme ve aşınma dirençli iç astar
 • Metal içermez
Ek Özellikler
 • Kompozit burun koruyucu - 200 J’ye kadar dayanıklı profesyonel kullanım amaçlı güvenlik ayakkabısı
 • Delinme dirençli tekstil ara taban - Delinmeye karşı 1100 N’ye kadar dayanıklı ara taban
 
Üst
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.