Bilgilendirme - Elektrik Kablosu Imalati Sektörü Genel Bilgi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Elektrik Kablosu Imalati Sektörü Genel Bilgi

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  ELEKTRİK KABLOSU İMALATI SEKTÖRÜ GENEL BİLGİ
  Kablolar, günümüz dünyasında hizmet ettiği amaca yönelik olarak çeşitli şekillerde ve kalınlıklarda üretilmektedir. 100 kilovolt elektrik gücü taşıyan süper gerilim güç kablolarından, telekominikasyon kablolarına kadar birçok farklı kablo çeşidini etrafımızda görebilmekteyiz. Telekominikasyon sektöründe uzun süreler bakır iletkenlerden yararlanılmış; ancak daha sonra gelişen teknoloji ile birlikte devrim sayılabilecek, çok daha fazla bilgiyi çok daha hızlı taşıyabilen fiber optikkablolar kullanılmaya başlanmıştır. Bunların dışında evlerde kullanılan kablolar ve süper gerilim güç kabloları gibi çok yüksek gerilimde elektrik taşımayan sıradan elektrik kabloları da günlük yaşamda her alanda kullanılmaktadır. Ayrıca -MI(Mineral Insulation)- mineral yalıtımlı kablolar, yanma tehlikesine karşı korumalıdır ve fabrikalarda, imalathanelerde, otellerde ve gemilerde kullanılır. Emaye kaplı kablolar, motorlar için elektrik sargı olarak ve kıvrımlı kalay kablolar evlerde ve ofislerde bulunan telefonların bağlantısı için kullanılır.
  Kablo yapımı sırasında iletken metaller, metal çekme denen bir işlemle tel haline getirilir. Burada iletken olarak kullanılan maddeler, kabloların hizmet edeceği amaca göre seçilir. Kablo yapımında en çok kullanılan iletken metal, bakırdır. Ancak bakırın kullanılabilmesi için saflaştırılması gerekir ki bunun için de rafinasyon işleminin yapılması gerekmektedir. Bakır ile birlikte, alüminyum, berilyum-bakır ve kadmiyum-bakır da kablo yapımında iletkenler olarak kullanılmaktadır. Optik kablolar için ise yüksek kalitede optik özelliklere sahip cam filamanlar kullanılmaktadır.
  Kablo üretiminin en önemli aşamalarından biri yalıtımdır. Farklı kablo çeşitleri için birbirinden değişik pekçok yalıtım materyali vardır. En çok PVC, polyethylene, politetrafluoroethylene ve poli-amidler gibi plastik malzemeler kullanılmaktadır. Ancak özellikle yanmaması nedeniyle -MI(Mineral Insulated)- mineral yalıtımlı kablolar en güvenli olanlarıdır.
  Son yıllarda kablolar 2 nedenden ötürü, artan sayıda yangına neden olmaktadır:
  • Neredeyse bütün plastik ve kauçuk materyaller bir yangın durumunda büyük miktarlarda duman ve zehirli gazlaryaymaktadırlar. Ve yangınlarda karşılaşılan dumandan ötürü zehirlenerek ölümlerin en önemli nedeni bu plastik vekauçuk kablolardır.
  • Bir kablo yanarken iletkenler birbirine değmeye başlar ve elektrik devresini yok eder. Bunun sonucunda elektrik gücü ortadan kaybolur.
  Bu nedenlerle MI(Mineral Insulated) yani mineralle yalıtılmış kablolar bir yangın anında en iyi performans gösterenlerdir. Bunlar genelde bakır bir tüpün içine iletken kablolar konulduktan sonra aradaki boşluğun magnezyum oksit tozu ile doldurulmasından elde edilir. Ya da araları tozlarla ayırılmış olan iletken kabloların bakır spiralle kaynatılması yoluyla imal edilir ve kaynatılan bakır spiral tel toprak hattıdır.
  Kaynak : http://www.isguvenligi.net


   
  Huseyin GÖKIRMAK bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica