Elektrik İşlerindeki Uygunsuzluklar

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, igu olarak işe başladığımda diğer uzman arkadaşlardan saha dikkat etmem gerekenlere ilişkin bazı notlar alıyordum fakat bu uygunsuzlukların sonucunda neler olabileceğine ilişkin tam cevap alamıyordum. Sorularım şunlar:
1.Şantiyelerde, endüstriyel kuruluşlarda yapılan saha sözlemlerinde ev tipi fiş yerine neden sanayi tip kauçuk fiş isteniyor?
2.Uzatma kablolarında veya elektrikli aletlerde ek yapılmışsa, bu durum kabul edilmeyip direkt kablonun yenilenmesi isteniyor. Bu uygunsuzluğun ne gibi sonuçları olabilir?
3.Her türlü makinenin/tezgahın gövde topraklaması olması gerektiğini biliyorum, tamam ama makinenin topraklamasının yapılmasına gerek duyulmayan zeminler mevcut mu? Yoksa her türlü zeminde kesinlikle makine gövde topraklaması yapılmalı mı?
4.Sahada yer alan kombinasyon kutularında da kaçak akım rölesi gerekli mi yoksa ana panoda olması yeterli mi?
5.Makaraya sarılı elektrik kablolarını kullandırmamız uygun mu değil mi?

Konu dışı bir sorum da şu: Makaslı platformlarda(manlift) yapılan çalışmalar için çalışana emniyet kemeri kullandırmamız rutin olarak gerekiyor mu?(Korkuluklar zaten yeterli seviyede ve çalışanın sarkmasını gerektirecek faaliyet yoksa)

guillotinevalve

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, bazı sorularınızı cevaplayabilirim.
1- Şantiyelerde kullanılan makineler yüksek akım çekeceğinden kullanılacak olan ev tipi kablo ve prizler bu akımı kaldırmayıp elektik çarpması, yangın vb. gibi riskler oluşturacaktır.
2- Kablolara yapılan ekler, ek yapıldığı yerden sıyrılabilir ve kablonun ek yapılan iletken kısmı açıkta kalabilir. Bu da bir çalışanın iletkene teması sonucu çarpılmasına sebep olabilir. Eksiz kablo her zaman güvenlidir. Hatta kablo ortada çok fazla geziyor ise deforme olmaması için kablonun dışına ekstradan sert plastik koruma yapılabilir.
5- Makaraya sarılı elektrik kablolarının üstünden geçen akım (eğer yüksek ise) zamana bağlı olarak kabloyu ısındıracaktır. Sarılı olan kablo ısınarak ve dışındaki yalıtkan eriyerek iletkenlerin birbirine teması sonucu kısa devre olacaktır. Makaralı kablo kullanılacaksa kablo makaradan tamamen açılarak kullanılmalıdır.

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, igu olarak işe başladığımda diğer uzman arkadaşlardan saha dikkat etmem gerekenlere ilişkin bazı notlar alıyordum fakat bu uygunsuzlukların sonucunda neler olabileceğine ilişkin tam cevap alamıyordum. Sorularım şunlar:
1.Şantiyelerde, endüstriyel kuruluşlarda yapılan saha sözlemlerinde ev tipi fiş yerine neden sanayi tip kauçuk fiş isteniyor?
2.Uzatma kablolarında veya elektrikli aletlerde ek yapılmışsa, bu durum kabul edilmeyip direkt kablonun yenilenmesi isteniyor. Bu uygunsuzluğun ne gibi sonuçları olabilir?
3.Her türlü makinenin/tezgahın gövde topraklaması olması gerektiğini biliyorum, tamam ama makinenin topraklamasının yapılmasına gerek duyulmayan zeminler mevcut mu? Yoksa her türlü zeminde kesinlikle makine gövde topraklaması yapılmalı mı?
4.Sahada yer alan kombinasyon kutularında da kaçak akım rölesi gerekli mi yoksa ana panoda olması yeterli mi?
5.Makaraya sarılı elektrik kablolarını kullandırmamız uygun mu değil mi?

Konu dışı bir sorum da şu: Makaslı platformlarda(manlift) yapılan çalışmalar için çalışana emniyet kemeri kullandırmamız rutin olarak gerekiyor mu?(Korkuluklar zaten yeterli seviyede ve çalışanın sarkmasını gerektirecek faaliyet yoksa)
Merhaba, bir elektrikçi olarak kısaca cevaplayayım. Ayrıca bu mdlerin tamamı büyük riskler oluşturan hızlıca önlem alınması gereken hususlardır.
1. Sanayi tipi fişler hem sağlamlık açısından hem izolasyon açısında daha güvenlidir. Malzemesi esnektir ev tipi gibi hemen kırılma ve kolayca içine su almaz.
2. Ekli kablolar izolasyonları açılabilir sıvı ile temas veya direkt temas ile çarpılma ya da iyi ek yapılmazsa ısınma ark gibi sonuçlar,
3. Gövde topraklaması makinedeki mevcut elektriğin makinenin gövdesine metal aksamlarına temas etmesine karşılık yapılıyır ör: makine kapağını açarken gövde kaçak varsa ve gövde topr yapılmamışsa kapağı açan kişi çarpılır.
4. Takibi kaçak akım röleleri her zaman koruyucu önlemdir elektrik kaçaklarını önler. Her panoda olmasında fayda var.
5. Makara vb sarılı rulo gibi durumda olan kablolar manyetik alan oluşturur ve ısınma yangın vb sorunlar doğurlabilir. Geçmişte karşılaştığım bir durum kablo erime noktasına gelmişti.

Kolay gelsin,

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Teşekkür ederim

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.