Hukuki : Ekipman Ve Malzeme Kiralama Da İsg Açısından Hukuki Sorumluluklar

CEHSE-KB

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
18 May 2019
Mesajlar
14
Tepki puanı
7
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

Bir firma bir iş için kendisi hizmet aldığı firmaya kendisi bir malzeme veya ekipman kiralıyor.

Bu durumda isg açısından hukuki sorumlulukları nedir?

Örneğin ; et kıyma makinesini satın aldı, ve bu firmaya kiraladı. bir çalışanda iş kazası geçirip elini kaybetti. Burdan sonra sürecin neresinde işveren ve alt işveren.. İşveren tamamen benim bu işten bağlantım yok diyerek sıyrılabilir mi?
 

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
7 Eyl 2017
Mesajlar
105
Tepki puanı
329
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Anladığım kadarı ile sahibi olduğunuz bir alet veya makinayı, gene hizmet yaptığınız bir firmaya kiraladınız. Bu kiralamaya ait öncelikle bir kira sözleşmesi yapmanız gerekirdi. Bu sözleşmede kiralama koşulları açık bir şekilde belirtilmiş olmalıdır. Kiralanan bu aleti bu firmanın mı adamları mı kullanıyor? Böyle bir uygulamada eğer kiraladığınız alet ve edevatta herhangibir iş güvenliği noksanı yoksa size sorumluluk gelmez.Ancak alet eksik ise, örneğin mevzuata uygun değil ve de bazı güvenlik aksesuarları eksik ise ve de bunlar sözleşmede belirtilmemiş ise sorumluluk gelebilir.
Bir de sizle bu firma arasındaki öteki işe ait ilişki nedir? Bunlara ne iş yapıyorsunuz?
 

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Katılım
24 Ağu 2013
Mesajlar
177
Tepki puanı
262
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Bu tarz kiralama işlemlerinde tüm şartlar ve hususlar açıkça ve teknik olarak belirtilmelidir. Makinayı alıp kiraya veren firma/kişi makinanın tam, eksiksiz, ilgili standarda uygun şekilde teslim edildiğini, kurulumunu yaptığını, koruyucu aksamlarının yerinde ve iş görür olduğunu teslimat formuyla desteklemeli ve kiralayan firmaya/kişiye öyle teslim etmelidir. Makinanın güvenli çalışması için gerekli şartları açıkça belirtmeli ve imza altına almalıdır. Tüm bunlardan sonra kiralayan kişi/firmanın ihmaline dayalı makine kaynaklı bir kaza olursa kiralayan kişi/firma sorumlu olur. Kiraya veren firma/kişi kendini bu şekilde güvence altına alabilir.
 
Üst
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.