mustafa ali kuşçu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Selamlar

Etiketleme - kilitleme hakkında hazırladığım prosedür- talimat ve formlar ektedir.

Umarım yardımcı olabilir.

İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• 1.eked prosedür.docx
    21 KB · Görüntüleme: 2,068
  • 2.etiketleme-kilitleme talimatı.docx
    18.4 KB · Görüntüleme: 1,977
  • 3.etiket takip formu.doc
    53.5 KB · Görüntüleme: 1,626
  • 6.periyodik kilitleme şartelleri kontrol formu.doc
    42.5 KB · Görüntüleme: 1,561
  • 4.kilit takip formu.doc
    53.5 KB · Görüntüleme: 1,510
  • 5.kilitleme-etiketleme kayıt formu.doc
    47 KB · Görüntüleme: 1,579

sarph35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Selamlar

Etiketleme - kilitleme hakkında hazırladığım prosedür- talimat ve formlar ektedir.

Umarım yardımcı olabilir.

İyi çalışmalar...

Teşekkür ederim. Çok güzel ve eğitici bir çalışma olmuş. Ama anlamadığım bir iki şeyi sormak isterim.
Periyodik kilitleme şalteri dediğiniz nedir tam olarak anlamadım. Birde herhangi bir CNC makine için yapmış olduğunuz EKED talimatı var mıdır?

mustafa ali kuşçu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Teşekkür ederim. Çok güzel ve eğitici bir çalışma olmuş. Ama anlamadığım bir iki şeyi sormak isterim.
Periyodik kilitleme şalteri dediğiniz nedir tam olarak anlamadım. Birde herhangi bir CNC makine için yapmış olduğunuz EKED talimatı var mıdır?

kilitleme ekipmanlarının periyodik kontrol formları anlamında yazmıştım. düzenli olarak biliyorsunuz ki kontrol edilmeleri lazım. cnc makine için elimde yok ama yapılabilir. ben örneğin her makine için talimatlarımı özgün hazırlamaya çalışıyorum. tabi esinlendiklerimde oluyor. yabancı kaynakları tarıyorum vs. isterseniz sizde yazmış olduğum o talimat üzerinden giderek istediğiniz tezgaha göre uyarlayabilirsiniz. çünkü tezgahınız ahşap için bir cnc mi? lazer mi, torna mı? plazmamı? yani hangi ihtiyaca göre yapılmış bir cnc makine. bu yüzden cevap vermem oldukça zor.
iyi çalışmalar

serkanagseren

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)

Yasalarda EKED​

Ulusal ve uluslar arası mevzuatlara göre enerjili hatlarda çalışırken tehlikeli enerjinin izolasyonu yani kilitleme etiketleme ekipmanlarının kullanılması zorunluluktur;

Ulusal Mevzuatlar​

• 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
  • 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
  • Makine Emniyeti Yönetmeliği
  • Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği
  • TS EN ISO 14118 / Makinelerde Güvenlik – Beklenmedik Çalıştırmanın Önlenmesi

Ulusal Mevzuatlar​

• Amerikan Standardı OSHA 1910.147 “The control of hazardous energy (lockout/tagout)”
  • Kanada standardı CSA Z460-13 " Control of hazardous energy - Lockout and other methods"
  • AB Standardı - BS EN ISO 14118 – “Safety of machinery – Prevention of unexpected start-up”
  • Avrupa Birliği Direktifleri; 30/12/1989 tarih ve 89/655/EEC sayılı, 5/12/1995 tarih ve 95/63/EC sayılı, 27/6/2001 tarih ve 2001/45/EC sayılı direktifleri.

Berke Demirsoy

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kilitleme-Etiketleme hakkında elinizde örnek bir risk analizi çalışması var mı?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.